Main Menu
User Menu

DEU/CZK - T 100 (dálnopisný stroj)

Blattschreiber Siemens T 100

Dálnopisný stroj T 100


Dálnopisný stroj T 100 vznikl u fy. Siemens.
Upřenění na základě připomínky:
Pod stejným označením byl v licenci vyráběn v n.p. Zbrojovka Brno. Ten se lišil v některých detailech od originálu.Tento stránkový dálnopisný stroj sloužil jako koncový stupeň pro příjem a vysílání zpráv po dálnopisných okruzích se spojovacím provozem manuálním a automatickým. Provedení i konstrukce zaručuje možnost spolupráce se všemi dálnopisnými stroji, pracujícími s telegrafní rychlostí 50 Bd a mezinárodní abecedou MTA 2.
Může přijímat zprávy i tehdy, když není přítomná obsluha a může být vybaven signalizačním zařízením pro hlídání konce děrné pásky v děrovači a hlídání stavu papíru na tiskárně. V případě vyčerpání děrné pásky (nebo dálnopisného papíru) toto zařízení přeruší dálnopisné spojení a napodobí se stav obsazení. Tím je zabráněno ztrátě zprávy.


Telegrafní rychlosti - T 100 se dodává ve dvou provedeních:
- a) s telegrafní rychlosti 50 Bd, (400 úhozů/min = 66 slov/min). Je možné přestavení na jinou telegrafní rychlost do 75 Bd
- b) s telegrafní rychlosti 100 Bd, (800 úhozů/min = 133 slov/min). Je možné přestavení na nižší telegrafní rychlost, např. 75 Baud nebo 50 Baud.

Dálnopis T 100 může být vybaven vestavným děrovačem a vestavným vysílačem z děrné pásky.
- Vestavný vysílač umožňuje vysílání z děrné pásky trvalou maximální rychlostí 400 zn/min.
- Vestavný děrovač umožňuje současný záznam přijímaných zpráv na pětistopou děrnou pásku. Tuto pásku je možné použít k několikanásobnému vysílání vestavným vysílačem, popř. samostatným automatickým vysílačem.
Pro připojení na manuální a automatickou ústřednu je stroj vybaven volicí skříňkou, číselnicí pro automatickou volbu a vysílačem vlastní značky k identifikaci účastníka. Volicí skříňka umožňuje psaní ve vlastním okruhu. Přichází-li při tom volání, dává volicí skříňka varovný signál a po třech vteřinách provede samočinné přepnutí na volajícího účastníka. Dálnopis T 100 je doplněn zařízením pro dvoubarevný otisk, které zajišťuje, že vysílané zprávy jsou otiskovány červeně a přijímány černě. Dále je stroj vybaven různými doplňky pro kontrolu jeho správné funkce, jako např. kontrola přetržení papíru apod.


Zdroj: www.fi.muni.cz


Na přiložené fotografii je LICENČNÍ T 100
URL : https://www.valka.cz/DEU-CZK-T-100-dalnopisny-stroj-t82934#304014Verze : 0
Dálnopis T 100


Koncem 70 tých let minulého století měla stálá dálnopisná síť ČSLA 1.640 přípojek.
Spolu s rozšířením se řešila náhrada koncových přístrojů RFT na typ T 100.
V r. 1981 byla zajištěna náhrada 500 ks, zbývajících 1.140 měla být zabezpečena do konce r. 1985.


Zdroj: Burian M., Rýc J.: "HISTORIE SPOJOVACÍHO VOJSKA"; AVIS 2007
DEU/CZK - T 100 (dálnopisný stroj) - Foto z vlastní sbírky

Foto z vlastní sbírky
URL : https://www.valka.cz/DEU-CZK-T-100-dalnopisny-stroj-t82934#304019Verze : 0

Citace - bitaxe :

V prvním příspěvku je na obrázku opravdu dálnopis T-100 tedy licenční výrobek ze začátku osmdesátých let. Ve druhém příspěvku ale není T-100, je to nějaký originální výrobek Siemens, nikoli tedy to co bylo vyráběno u nás pod označením T-100 licence byla nakoupena aby mohlo dojít k náhradě starších dálnopisů RFT a Lorenz.
Stroj ve druhém příspěvku je možná původní Siemens, ale není vybaven například číselnicí, takže k nasazení do automatického provozu jako byl u nás v dané době, by musel mít ještě další zařízení.
Zdroj : vlastní vzpomínky na dané období, kdy jsem pracoval s těmito stroji.Na II. obrázku JE Siemens T 100.
Téma je založeno jako "DEU" s tím, že byl pod STEJNÝM ozn. T 100 vyráběn v licenci.Proto také /CZK.
DEU/CZK - T 100 (dálnopisný stroj) - Zakrytovaný Siemens T 100

Zakrytovaný Siemens T 100
URL : https://www.valka.cz/DEU-CZK-T-100-dalnopisny-stroj-t82934#304091Verze : 0
Diskuse
V prvním příspěvku je na obrázku opravdu dálnopis T-100 tedy licenční výrobek ze začátku osmdesátých let. Ve druhém příspěvku ale není T-100, je to nějaký originální výrobek Siemens, nikoli tedy to co bylo vyráběno u nás pod označením T-100 licence byla nakoupena aby mohlo dojít k náhradě starších dálnopisů RFT a Lorenz.
Stroj ve druhém příspěvku je možná původní Siemens, ale není vybaven například číselnicí, takže k nasazení do automatického provozu jako byl u nás v dané době, by musel mít ještě další zařízení.
Zdroj : vlastní vzpomínky na dané období, kdy jsem pracoval s těmito stroji.
URL : https://www.valka.cz/DEU-CZK-T-100-dalnopisny-stroj-t82934#304042Verze : 0
Česťo Simens dělal T 100 jako stavebnicový systém. Tím myslím to, že zákazník měl možnost si tento model nakoupit s dodatečným rozšiřujícím vybavením. Chybějící číselnice je právě tento případ - ta v případě zapojení do uzavřeného okruhu (ne telexového) být vůbec nemusela.
Označení T 100 odpovídá právě původnímu označení Simensu.


No druhém obrázku je skutečně T 100 z produkce Simensu.
U nás právě byli myslím že dva (jeden určitě) originální stroje s produkce Simensu .
Zdroj:
vlastní zkušenosti z provozu T 100 v provozech ŘLP AČR a konzultace s jedním s posledních techniků těchto strojů v rámci AČR.
URL : https://www.valka.cz/DEU-CZK-T-100-dalnopisny-stroj-t82934#304045Verze : 0
Tomu dave věřím, ale uvést to takhle, je jako by do článku o AVIA 15 byl přidány fotka SAVIEMu protože to je přesně stejná licence, myslím že by to měly být buď dvě témata, nebo (i to je možné) by mělo být uvedeno že krom licenčních se používaly i původní originální stroje které vypadaly takhle. Jinak v tom má průměrný čtenář docela guláš, když má dvě fotky dvou značně jinak vypadajících strojů (pod plastovým deklem vypadá licenční skoro stejně, ale to se na fotce nepozná).
URL : https://www.valka.cz/DEU-CZK-T-100-dalnopisny-stroj-t82934#304050Verze : 0

Citace - bitaxe :

Tomu dave věřím, ale uvést to takhle, je jako by do článku o AVIA 15 byl přidány fotka SAVIEMu protože to je přesně stejná licence, myslím že by to měly být buď dvě témata, nebo (i to je možné) by mělo být uvedeno že krom licenčních se používaly i původní originální stroje které vypadaly takhle. Jinak v tom má průměrný čtenář docela guláš, když má dvě fotky dvou značně jinak vypadajících strojů (pod plastovým deklem vypadá licenční skoro stejně, ale to se na fotce nepozná).A co bylo dříve: vejce, nebo slepice?
Já to nevím", ale určitě byl I. originální Siemen T 100 - proto DEU a pak "licenční" T 100 proto /CZK.


Aby v tom neměl průměrný čtenář guláš by prospělo místo polemiky (byť Zalce) bych očekával seriozní doplnění informací a případně fotek odlišností, doplňků apod..
Jistě je řešením "rozdělení", ale na foru jsou SPOLU mnohem odlišněšní mutace.
URL : https://www.valka.cz/DEU-CZK-T-100-dalnopisny-stroj-t82934#304096Verze : 0
Možná by stálo za to uvést příklad, ale to že je někde chyba, není důvodem ji zopakovat. To že Siemens T-100 je jeden stroj a Zbrojovka Brno T-100(nebo Zbrojovka Brno Siemens T-100) stroj poněkud jiný, se asi schodneme, problém není v tom že jsou oba stroje smíšeny v jednom tématu, problém je že není napsáno že jde o dvě různé věci, původní a československou modifikaci. Pokud je to tak jak to bylo ráno, má čtenář jasně problém, vidí dvě značně rozdílné věci a jeden popis, pokud to někomu přijde logické, asi máme na logiku různý pohled.
to dav, ani já nechci zasahovat nikomu do toho co "jeho jest Smile " proto když se mi něco zdá nesmyslem upozorním na to, s tím že si moderátor rozhodne co s tím dál. sloučení typu CZK/PER (třeba pro peruánský tank mi nepřijde ideální, tím spíš když původní věc byla vyráběna v dost odlišné podobě jinde, co vím k tomu běžně slouží hypertextový odkaz kdy v původní verzi napíšu v licenci vyráběn v zemi XY a prolinkuji to.
URL : https://www.valka.cz/DEU-CZK-T-100-dalnopisny-stroj-t82934#304162Verze : 0
Páni, nechcem vnášať rozpory, ale podľa mojich vedomostí, Brnenské T100 mali aj diakritiku. Pochybujem, že originál Siemens mal napr. mäkčeň.


Zdroj: osobná práca s T100 (Brmo) na MZV SR
URL : https://www.valka.cz/DEU-CZK-T-100-dalnopisny-stroj-t82934#304175Verze : 0
MOD
S tou diakritikou si moc jistý nejsem, pokud si pamatuji dobře, tak veškeré materiály, šířené po telexové síti ŘPL AČR byly bez diakritiky a to i v době, kdy mi jsme už měli zapojeny do této sítě počítače, ale na přijímacích stanicích byly právě T 100.
Nechci se pouštět do nějaké fakty nepodložené diskuse, ale tohle vím docela určitě. ono psát předpověď počasí asi šestkrát denně bez diakritiky po dobu pěti let nejde moc zapomenout - ale schválně se pokusím vyloudit do kolegů nějaký materiál, který by toto potvrdil či vyvrátil
URL : https://www.valka.cz/DEU-CZK-T-100-dalnopisny-stroj-t82934#304178Verze : 0
Na dálnopisu T-100 jsem jako VZS sloužil jeden rok,a mohu potvrdit,že opravdu psal háčky i čárky.Velká písmena však neuměl.
URL : https://www.valka.cz/DEU-CZK-T-100-dalnopisny-stroj-t82934#425241Verze : 0