Main Menu
User Menu

Čierny Balog

okr. Brezno

     
Název:
Name:
Čierny Balog
Originální název:
Original Name:
Čierny Balog
Další názvy:
Other Names:
(1863) Balog, (1888) Feketebalog, (1920) Balog, Čierny Hronec, (1927) Čierny Balog, (1948) Čierny Blh, (1950) Čierny Balog; maďarsky Feketebalog
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Brezno
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
48°44'49.75"N 19°39'21.64"E
Místní části:
Local Municipalities:
Krám, Medveďov, Balog,
Fajtov, Jánošovka, Komov, Pustô, Dobroč
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1863
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
Kostol rímsko-katolícky klasicistický z rokov 1797-1804


Pomníky padlých v SNP (O. Čičátka – A. Slatinský, 1951)


Pamätné tabule a bunkre zo SNP


Pomník J. Dekreta Matejovie
Muzea:
Museums:
-
Osobnosti:
Personalities:
Rodisko:
- Albert (Róbert) Gotier (1897-1968), komunistický politik, ktorý tu aj žil do roku 1945
- Jozef Dekret-Matejovie (1774-1841), priekopník lesníctva, narodil sa v Dobroči
- Giertli, Ján - príslušník 1. rota (1. čsspp)
Pôsobisko:
- Jozef Kačka (1865-1938), národný pracovník, pôsobil tu v rokoch 1891-1894
- Štefan Petruš (1783-1831), etnograf, dramatik, pôsobil tu v rokoch 1810-1818
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
V okolí obce sa nachádzajú štátne prírodné rezervácie Dobročský prales a Klenovský Vepor. V obci sa nachádza zastávka zachánenej úzkokoľajnej Čiernohronskej železničky ( www.chz.sk ).
Zdroje:
Sources:
www.e-obce.sk ; www.ciernybalog.sk ; www.chz.sk ; https://www.crwflags.com/fotw/flags/sk-munt.html#U
URL : https://www.valka.cz/Cierny-Balog-t126249#428300Verze : 0
MOD