Main Menu
User Menu

Chyžné

okr. Revúca

     
Název:
Name:
Chyžné
Originální název:
Original Name:
Chyžné
Další názvy:
Other Names:
(1427) Hyznow, (1551) Hysnyo, (1557) Chisno, (1573) Chysne, (1584) Kysnow, (1773) Chissno, (1808) Chyžno, (1920) Chyžné; maďarsky Chizsnyo, Hizsnyó.
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Revúca
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
48°39'49.77"N 20°12'04.95"E
Místní části:
Local Municipalities:
-
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1427
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
- Kostol rímskokatolícky ranogotický z 13. storočia s feskovou výzdobou svätyne zo 14. storočia, v kostole sa nachádza gotický krídlový oltár z okruhu majstra Pavla z Levoče zo začiatku 16. storočia, kazateľnica neskorobaroková z polovice 18. storočia a maľované vnútorné zariadenie z 18. storočia
- Kostol evanjelický tolerančný z roku 1785
- Pamätná tabuľa a náhrobník S. Tomášika od M. Motošku
Muzea:
Museums:
-
Osobnosti:
Personalities:
Pôsobisko:
Samo Chalupka (1812 – 1883), básnik
Samo Tomášik (1813 – 1887), spisovateľ, pôsobil tu v rokoch 1833 – 1887, tu aj pochovaný
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
-
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
www.e-obce.sk ; www.chyzne.ocu.sk
URL CZ: https://www.valka.cz/Chyzne-t126984#429848Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/okr-Revuca-t126984#429848Version : 0
MOD