Main Menu
User Menu

Chyby v sekci Faleristika

Chyby v sekci Faleristika

Diskuse
Vážení kolegové,


já už opravdu nemohu vydržet a musím se ozvat na téma Faleristika. I přes vaše sáhodlouhé diskuze o podobě faleristiky na valka.cz a především oněch tabulek (podle mne tvořených do nesmyslných detailů – což je ale jen a jen můj problém a musím se s tím nějak popasovat), tak jsem tyto diskuze sledoval a někdy mne i trochu pobavily. Bohužel se ale do faleristiky začíná dostávat stále více a více chyb a nesmyslů.
V prvé řadě udělejte pořádek vůbec v tom, že pod heslem Rakouská republika je stále rakouské arcivévodství, císařství i Rakousko-Uhersko!!??
No a nyní Rakousko-Uhersko:
Ad Vojenská záslužná medaile = Militärverdienstmedaille = Signum laudis - co to tam autor pod nickem „seh 1“ proboha píše za nesmysly!!! Přece byla založena jako bronzová medaile 1890, stříbrná vznikla teprve v r. 1911, a konečně co to je „Velká zlatá medaile“?? Taková nikdy neexistovala!! Byla založena „jen“ Große Militärverdienstmedaille tedy Velká vojenská záslužná medaile, a sice v r. 1916.
Od stejného autora „seh 1“ Kříž za civilní zásluhy (Zivil-Verdienstkreuz) - co to probůh je?? Kříž byl založen jako Zlatý nebo Stříbrný záslužný kříž, obojí s korunou nebo bez koruny, a to vše na vojenské nebo civilní stuze. V r. 1916 k tomu přibyl Železný záslužný kříž, opět s nebo bez koruny.
Ránu všemu dnes dodaly příspěvky od téhož autora na téma Med. Za statečnost!! Zájemci nechť prosím nahlédnou, ani se mi o tom nechce nějak více psát.
Pobavilo mne i třeba přejmenování polského Ř. Polonia restituta. Odjakživa se tomuto řádu u nás říkalo Polonia restituta, dokonce i v tabulce uvedený anglický název ponechal ono původní latinské pojmenování, tedy The Order of Polonia Restituta. Mimochodem, polský název je Order Odrodzenia Polski, tedy v překladu to je obroda, obrození, regenerace, renesance či znovuzrození Polska, ne tedy polského znovuzrození.
No a jistě by se našly i další věci.
Takže se obracím na tyto autory, aby své příspěvky zveřejňovali uvážlivě a odpovědně, aby jejich činnost byla skutečně přínosem a ne negativem tohoto serveru a ne jen slepou honbou za čestnými tituly na valka.cz.


Na straně ale pozitivní bych zde rád vyzvednul především publikační činnost kolegy „Altmana“. Tolik velmi otevřeně psaných příspěvků, někdy i s velmi milými postřehy a poznámkami, tak to je úctyhodný kus práce a rád bych mu touto cestou pogratuloval a poděkoval. Vím, že se často dostával do slovních rozepří s vedením valka.cz, nenechal se ale znechutit a pokračuje. Doufám, že se s jeho zavedenou značkou „Altman“ a jeho příspěvky budeme i nadále setkávat na stránkách valka.cz


S pozdravy „faleristika“ - Brno
URL CZ: https://www.valka.cz/Chyby-v-sekci-Faleristika-t118581#407856Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Chyby-v-sekci-Faleristika-t118581#407856Version : 0
dekuji za vase postrehy


1) predne, byl bych rad, aby se valka.cz nestala mistem realizace vasni, zavisti a nenavisti jednotlivych faleristu, protoze za ty dva roky, co se tato sekce rozrusta nad ramec puvodnich uzivatelu a moderatoru, jsem mel tu "cest" vysledovat, ze techto tri negativnich vlastnosti je ve Faleristice tolik, ze by vystacila pro vsechny ostatni sekce a jeste by zbylo.


Lec, neni to ani v nejmensim neco, co bych tu chtel mit. Proto pokud se tu i nadale maji vest boje Pro- a Proti- Altmannovskych koalic, tak rikam rovnou, ze jsem ochoten celou sekci Faleristky SMAZAT, protoze doposud pro me nebyla nicim vic nez nocni murou.


2) Cleneni je delano dle AKTUALNICH statu s tim, ze jako podsekce jsou uvedeny jejich hlavni historicke varianty. Proto je pod Rakouskem i Rakousko Uhersko, stejne jako dalsi "verze" teto monarchie. Toto deleni je v plnem souladu s ostatnimi sekcemi naseho fora a to zejmena z toho duvodu, ze pokud by byl vycet vsech statnich celku jiz v prvni urovni, dosahoval by tento seznam radove stovek polozek, coz by jej cinilo neprehlednym. Navic drtiva vetsina uzivatelu prichazi pres vyhledavace, kterym je srdcne jedno, v jake sekci to tu mame umistene. Uzivatele faleristky, ackoliv byli opakovane vyzvani, se nikdy nezapojili do systematicke prace, ktera by napomohla uzsimu napojeni i na dalsi sekce, vyjimku tvori prave seh1 a ZP.


3) k uvedenym chybam, staci je popsat v odpovidajicich tematech. To, ze k chybam dochazi je zakladni pravidlo, ale v zadne dalsi sekci jsme si neprivykli na komentare typu "co to je proboha za nesmysly". Pokud jsou nekde chyby, staci je okomentovat v odpovidajicich tematech, ne vytvaret dalsi "hromadna obvinovaci temata". Nikomu neni braneno, aby se zapojil, a jsou zde aktivni uzivatele, kteri korektury a kritiku VITAJI, nestrkaji hlavu do pisku nebo nezacnou okamzite korektory osocovat a napadat, jak jsme toho byli svedky v minulosti. Principem tohoto serveru je spoluprace.


Takze zaverem, pokud toto je skutecne obraz sekce Faleristika, jaky ho vy uzivatele tvorite, je to neco, co se mi z podstaty hnusi a na mem serveru to tak proste nebude. Pokud se tu neprestanou prosazovat osobni antipatie, ktere neustale poskozuji celou myslenku, nejsem ochoten tu dale tuto sekci vest a mit, travit s ni svuj drahoceny cas a rozcilovat se v dobe, kdy bych si mel uzivat dovolene a narozeniny svoje i sve dcery. O to horsi je pro me tento posledni prispevek a o to nizsi je ma tolerance vuci teto sekci do budoucna.


Osud teto sekce tedy mate ve svych rukou, neni to neco, co tu budu drzet za kazdou cenu jako kolbiste vasich vasni.
URL CZ: https://www.valka.cz/Chyby-v-sekci-Faleristika-t118581#407899Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Chyby-v-sekci-Faleristika-t118581#407899Version : 0
MOD

Citace - Admin :
Děkuji za odpověď.
Ad 1 - Abych se přiznal, ač vše sleduji nepravidelně, tak jsem žádné vášně, závisti a nenávisti zde mezi faleristy nepostřehl. Kolegovi „Altmanovi“ jsem touto cestou chtěl pouze poděkovat.
Ad 2 – děkuji za vysvětlení členění dle aktuálních států.
Ad 3 – mé kritické poznámky byly míněny pouze „ad rem“, nikoliv „ad personam“ .
S pozdravy „faleristika“
URL CZ: https://www.valka.cz/Chyby-v-sekci-Faleristika-t118581#407904Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Chyby-v-sekci-Faleristika-t118581#407904Version : 0
Ony ty vášně byly ventilovány jak veřejně (to se promazává), tak především přes SZ. Jelikož jsem do těch sporů občas zasahoval, nějaké ty SZ s obhajobou sebe/kritikou druhé strany dostal a moc pěkné čtení to občas nebylo. A to jsem jich dostal oproti jiným kolegům ještě hodně, opravdu hodně málo. Takže ty vášně a tenze tu jsou. Bohužel. A mám pocit, že nijak nesouvisejí s tímto serverem, že mají svůj původ jinde a forum se stalo jen dalším místem, kde se tyto spory ventilují.


Nijak moc se o faleristiku nezajímám, takže k meritu věci ohledně těch jmenovaných metálů se nebudu vyjadřovat.


Chyby děláme všichni, bez výjimky. Válka.cz je přesně ten typ projektu, který musí a dělá více lidí a musí zde platit vzájemný respekt k práci druhého. Všichni to děláme po práci a bez honoráře. Jedinou odměnou je pocit z dobře odvedené práce, z další kostičky do mozaiky. Pokud je zde člověk permanentně nasírán, brzy odejde. Je tedy nutné spolupracovat. Když druhý udělá chybu, tak ho nesjet a netetelit se radostí, že mohu druhého shodit upozorněním na jeho chyby. Naopak stačí vhodně upozornit. Rozumný člověk to uzná a chybu opraví. Případně se věcně podiskutuje, čí názor je lepší. To je v pořádku. Ale nikdo nestojí o vzájemné vády. Tím jen vzniká blbá nálada a ta se přelévá na celý web. Několik lidí už tyto rozmíšky tak znechutili, že odešli. A to je sakra škoda. Zase tolik nás fandů do military historie, ochotných přispívat do fora, není. Jedinec, který sice má znalosti, ale neumí pracovat týmově, je pro nás k ničemu. Tohle není projekt několika solitérů, ale kolektivní dílo. Čili neprudit se kvůli chybám, ale navzájem si pomáhat, to je princip tohoto webu. Humanum fuit errare, diabolicum est per animositatem in errore manere.


Je třeba si uvědomit také jednu zásadní věc. Vy jste faleristé a máte občas celkem pochopitelný pocit, že se kolem ní všechno točí. Jenže toto není primárně faleristický web. Formálně není žádná sekce nadřazena jiné, ale přeci jen jsou sekce Technika, Jednotky a Osobnosti tím základem, kde se dozvím o tom, že hypotetický Hans Sturm byl plukovníkem, létal na Bf-109 + info o tm stroji a byl příslušníkem Jagdgeschwader 100 + info o této jednotce. To je základní trojúhelník fora. Vzhledem k tomu, že tento letec obdržel rytířský kříž, je tu sekce Faleristika, kde je toto téma založeno a čtenář si může udělat obrázek, co to vlastně bylo. Je tu také sekce Zeměpisné informace, abych, když se dozvím, že JG 101 byla v dubnu 1944 v Řezně, si mohl udělat obrázek, kde to asi bylo, jinde se dozvíme o informace o té hodnosti, o jeho uniformě apod. Faleristika je pomocná věda historická a tak je to svým způsobem i tady na foru. S faleristikou forum nestojí a nepadá. Nicméně jsem rádi, že tu je (jinak bychom jí nezakládali) a budeme ještě raději, pokud bude naplněná informacemi od uživatelů, kteří se nehádají a nedělají si naschvály, ale naopak společně pracují na tom, aby tam bylo co nejvíce témat s co největším množstvím kvalitních informací.


S tím částečně souvisí to, že je sice hezké mít tu andorskou medaili za zvýšení dojivosti kamzíků, ale pro válku je hrozně důležité, aby byly kvalitně zpracovány informace o metálech, které byly často udělovány ve válečných konfliktech - od MMTO, přes britský DSO, německý RK EK, americký MOH po sovětskou ZH HSSSR. A další a další důležité metály. Tohle není žádná direktiva, spíše apel. Zapadá to do toho, co jsem psal výše. Je to PVH a má to tedy pomoci.


Od toho jsou i ty tabulky. Pokud chceme s vloženými informacemi lépe pracovat, musí se to tabulkovat, neboť to pak "přečte stroj". Poté se dají strojově generovat (automaticky či on-demand) různé přehledy, grafy, rodokmeny, lineáže, generálské hrudníky s metály apod.
Proto bychom byli rádi, aby tato sekce fungovala. Bez hádek a sporů. K všeobecné spokojenosti. Čtenáře nezajímají naše hádky, ale kvalitní informace.
URL CZ: https://www.valka.cz/Chyby-v-sekci-Faleristika-t118581#407911Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Chyby-v-sekci-Faleristika-t118581#407911Version : 0
MOD
Nechtěl jsem, ale jak to teď posledních pár dní sleduji dostáváme se někam kam snad ani nikdo nechtěl.
Zkusím zde napsat své vidění základních pravidel a principů činnosti!
1. Tak jako asi i jinde ten kdo platí stanovuje pravidla. V tomto případě je to zakladatel a majitel stránek. On zajišťuje financování serveru atd. atd. On to vymyslel a s nějakou vizí uvedl do života. Toto první pravidlo je myšleno k těm tabulkám. A jako podnikatel logicky vyžaduji podobné ve svém podniku.
2. Každá sekce a tedy i faleristika je otevřena obdobně jako Wikpedie, tzn. že vkládat příspěvky může prakticky kde kdo. Stejně jako demokracie ve společnosti může mít blízko k anarchii můžou se objevovat nedokonalé nebo i chybné příspěvky zde. A je jen na nás je přivést do pořádku. Není nic jednoduššího než poslat stručné upozornění jako odpověďˇna článek nebo přímo moderátorovi. Bylo by škoda někoho znechutit, tak aby přestal přispívat. To co je tu právě ohromné, že k příspěvkům faleristů přidají své příspěvky i ti kteří se tímto oborem běžně nezabývají. A jez toho občas docela zajímavé čtení.
3. Prakticky všichni to zde děláme zadarmo a pro zábavu a ve svém volném čase. Z toho vyplývá, že ne vždy bude odvedená práce dokonalá. Často ji děláme v ušetřeném čase tj. v noci apod. a soustředění již není tak jak by mělo být. A chybky se pak vkrádají.
Asi by se dala najít další pravidla, ale myslím, že k zamyšlení stačí tyto 3.
A na závěr budu docela rád když tu faleristiku tady ještě pár let budeme dělat. Mně se ten výsledek zatím docela líbí.
ZP
URL CZ: https://www.valka.cz/Chyby-v-sekci-Faleristika-t118581#407913Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Chyby-v-sekci-Faleristika-t118581#407913Version : 0