Chemické zbraně v 2. světové...

Diskuse

Zajímalo by mě, zda-li někdo máte informace, jestli byly v 2. světové válce v bojích použity chemické zbraně. Pokud použity byly, proč byly použity tak málo, nebo proč nebyly použity vůbec.
URL : https://www.valka.cz/Chemicke-zbrane-v-2-svetove-t7618#19670 Verze : 0
O jejich použití nevím a co se týče proč né, tak to vyplívá ze skušeností WW I. Hlavně na evropském bojišti se jak němci tak angličani obávali možnosti, že by odvetný úder mohl být vedem proti civilnímu obyvatelstvu, dalším faktorem proč ne by asi byla taktika boje. WW II. byla narozdíl od WW I. válkou pohyblivou. Prostě těžko donutit vlastí vojska aby vedly útok do území, které bylo bezprostředně před tím zasaženo chem. látkou.
Ovšem netvrdím že použity nebyly, jen nevím.
URL : https://www.valka.cz/Chemicke-zbrane-v-2-svetove-t7618#19672 Verze : 0
proc je to v teto sekci nevim, presouvam do sekce obecne ...
URL : https://www.valka.cz/Chemicke-zbrane-v-2-svetove-t7618#19683 Verze : 0
a nezakazovala to taky Ženevská konvence nebo něco? kromě toho že se báli odvetného úderu
URL : https://www.valka.cz/Chemicke-zbrane-v-2-svetove-t7618#19727 Verze : 0
Ta zakazovala ledasco s toho co se dělo na obouch stranách fronty.
URL : https://www.valka.cz/Chemicke-zbrane-v-2-svetove-t7618#19728 Verze : 0
nj ale to se třeba dalo utajit, takovou chemickou válku už utajíš těžko
URL : https://www.valka.cz/Chemicke-zbrane-v-2-svetove-t7618#19749 Verze : 0
no, biologickou valku taky neutajis, taky byla zakazana a taky se za druhe svetove provozovala Smile souhlasim s davem ... ale celkove se da rict co bylo uvedeno drive, ze charakter valky neodpovidal potrebe tyto zbrane pouzit ... chemicke zbrane v meli v teto dobe jen takticky potencial na lokalni urovni, stejne jako v prvni svetove ... jedine, ceho samozrejme nemci vyuzivali hojne byl plyn na likvidaci osob, at uz z vyfukovych plynu motoru ci klasicky cyklon b ...
URL : https://www.valka.cz/Chemicke-zbrane-v-2-svetove-t7618#19760 Verze : 0
nevím, někde jsem četl, že Angličani měli plán strategického bombardování průmyslových oblastí Německa (hlavně Porúří)chemickými zbraněmi, ale nakonec to Churchill zamítl. Už jsi přesně nevzpomenu kde jsem to četl a proč to zamítl.
admin: a kdy a kde provozovali biologickou válku?
URL : https://www.valka.cz/Chemicke-zbrane-v-2-svetove-t7618#19768 Verze : 0
To Hruzovladce: je to možné v době války existovaly plány na spoustu šílených akcí (mimochodem studená válka v tomto ohledu byla snad ještě horší), naštěstí v mnoha případech zvítězil zdravý rozum nad snahou o likvidaci lidstva.
URL : https://www.valka.cz/Chemicke-zbrane-v-2-svetove-t7618#19775 Verze : 0
prvni biologicke zbrane v tomto pojeti pouzili japonci v mandzusku v roce 1937, odtud pochazi veskere znalosti a zacatky vyzkumu sovetu i amiku po valce, jednalo se o nemoci (asi morem, ale jistej si nejsem) nakazene vsi/blechy a dokazali tim vyhladit celou vesnici ...


rusove pouzili proti nemcum jestli se nepletu vozhrivku na vychodni fronte, bohuzel rok a presne misto pouziti z hlavy nevim, az budu doma, muzu dohledat ... nemoc to neni smrtelna, ale dokazala eliminovat zhruba tisicovku vojaku (normalni vyskyt je zhruba v desitkach za rok v celem sssr, zde se "najednou" mezi nemci rozsirila nemoc na tisicovku lidi ...)


dale byly biologicke zbrane po valce krom testovani v sovetskem svazu nasazeny v bojich v Jihoafricke republice a v okolnich zemich (vcetne jednotek tak oblibeneho presidenta Mugabeho), zejmena se jednalo o anthrax, kterym byly zamoreny vody a dobytek vzbourenych obyvatel ... kde neni voda a jidlo, neni odpor ... po ukonceni vyvoje biol. zbrani v JAR byl hlavni vedec docasne v Lybii, ale na natlak Velke Britanie a dalsich zemi se vratil zpet do JAR ...
URL : https://www.valka.cz/Chemicke-zbrane-v-2-svetove-t7618#19821 Verze : 0
#Evil Bat Biologické zbraně údajně použili Němci, když nakazili Argentinský skot, importovaný do Velké Británie.
URL : https://www.valka.cz/Chemicke-zbrane-v-2-svetove-t7618#19828 Verze : 0
bohuzel o tom jsem zatim zadny zaznam nevidel Sad ale tim nerikam, ze se to nestalo Smile
URL : https://www.valka.cz/Chemicke-zbrane-v-2-svetove-t7618#19840 Verze : 0
Jaroslav Hrbek ve sve knize nazvane Monte Cassino lici, jak svaz nemeckych bombarderu, provedl 2. prosince 1943 nalet na pristav Bari. Tesne pred utokem do pristavu priplula i nevine vyhlizejici americka lod typu Liberty "John Harvey", ktera vsak prevazela dva tisice stolibernich pum naplnenych yperitem! Tato lod byla pri naletu potopena a vsichni, kteri mohly informovat o nebezpecnem nakladu, zemrely na lodi. Otravna latka se rozsirila po pristavu a bylo hospitalizovano asi 617 namorniku, znichz temer sto zemrelo! Ztraty italskeho obyvatelstva nebyly nikdy ani odhadnuty!
Nejhorsi na tom je, ze nikdo o tomto nebezpecnem nakladu nebyl informovan!!
URL : https://www.valka.cz/Chemicke-zbrane-v-2-svetove-t7618#19848 Verze : 0
Velka Britanie si pokud vim objednala nektere bojove latky v USA, ale vzhledem k rychlemu vyvoji valky a zmeny v doktrinach nebyly pouzity ani nestihly byt do konce valky vyrobeny v potrebnem mnozstvi ...
URL : https://www.valka.cz/Chemicke-zbrane-v-2-svetove-t7618#19854 Verze : 0
To Admin > Zkusim ten odkaz najit, ted uz mam dost casu Smile
URL : https://www.valka.cz/Chemicke-zbrane-v-2-svetove-t7618#19870 Verze : 0
Vážení priatelia.
Pôvodne som nechcel do tohto fóra vstupovať, lebo som si povedal, že sú na to iní odborníci. Doterajšou diskusiou (hlavne Sagittarius) ste však dosiahli, že som si spomenul na jednu knihu (myslím že sa to vol,á PRÍSNE TAJNÉ ŠIFRY) o rôznych prípadoch tajných služieb. Mimo iného sa tam opisovalo, ako sa francúzski tajní agenti dávali zatvárať do koncentrákov, resp. táborov v Nemecku, odkiaľ chodili na práce k sedliakom. Tam mali za úlohu preparovanými biologickými materiálmi nakaziť dobytok, podpaľovať stajne a páchať iné škody. Z toho sa teda dá vyvodiť, že sa zrejme v II. sv. vojne určite biologické zbrane používali, ale zrejme nie vždy na vedenie priameho boja.


Pozriem sa, kde som tú knihu založil a zistím podrobnosti. Potom Vám tieto informácie upresním, aby sa to eventuálne dalo verifikovať.
URL : https://www.valka.cz/Chemicke-zbrane-v-2-svetove-t7618#19929 Verze : 0
Sice puvodnim tematem byli zbrane chemicke, ale snad nam autor promine tuto odchylku Smile Diky za informace ...
URL : https://www.valka.cz/Chemicke-zbrane-v-2-svetove-t7618#19930 Verze : 0
No, ja si myslím, že som sa tak veľa neodchýlil. Totiž, to čo som písal o zakladaní požiarov je predsa chcemická cesta a teda použitie chemických zbraní. Na druhej strane biológia a chémia, hoci nie som odborník, sa podľa mňa tak úzko prelínajú, že je to takmer to isté.
URL : https://www.valka.cz/Chemicke-zbrane-v-2-svetove-t7618#19934 Verze : 0
ahoj..tohle je dost zajimavé téma..a je toho mooc.nedalo mi to a tak jsem sháněl nějaké předpisy a data o chem válce a zjistil,že zas tak velká sláva to není..


Velká Británie měla v r.1940 celkem 7 továren a zařízení,které se zabývalo výrobou BCHL.boj.chem.látky.
v r.1940 měla ve skladech 950 tun yperitu
24 tun fosgenu
50 tun BBC......slzotvorný plyn
24 tun KSK......slzotvorný plyn
řekl,bych že celkem slušná zásobička,asi bych ten sklad hlídat nechtěl. Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Chemicke-zbrane-v-2-svetove-t7618#21650 Verze : 0
ahoj.jenom takovou zajimavustku...k tématu


výroba plynových masek od září 1939 do září 1945.v Anglii:
-respirators GS ..plynová maska všeobecná..20 000 000 ks
-respirator light..lehká plyn.maska ..5 500 000 ks
-respirator civil.. civilní plyn.maska ..90 000 000 ks
-resp.civil duty..plyn.maska pro CPLO ..4 500 000 ks
-resp.children .. detské plyn masky ..3 000 000 ks
-baby helmet .. pro kojence a prtata ..2 000 000 ks
-hospital helmets ..pro nemocné 86 000 ks


jak je vidět i tato čísla ukazují,že to spojenci nebrali na lehkou váhu...
p.s. je pak s podivem,že dneska sehnat některé kusy do sbírky dá takovou fušku.. Smile
URL : https://www.valka.cz/Chemicke-zbrane-v-2-svetove-t7618#22519 Verze : 0
To vis, po valce delali vsechno mozny pro to, aby nic nezbylo Smile treba polaci si ze zbytku koncentracniho tabora osvetim klidne postavili domky ... a plynove masky, no, mozna se nektere najdou jeste v aktualnich krytech, u nas tomu tak jiste je Smile
btw, spis je zajimave, ze tech masek je tolik, podle me to staci pro kazdeho obcana velke britanie a nejake ty prespolni ... u nas tomu tak jiste neni Smile
URL : https://www.valka.cz/Chemicke-zbrane-v-2-svetove-t7618#22631 Verze : 0
Pokud vím já, tak před válkou mnozí vojenští odborníci předvídali, že hlavní zbraní příští války budou právě zbraně chemické a bilogické použité proti civilnímu obyvatelstvu (a možná to byl i jeden z důvodů, proč se spojenci tak moc války báli?). Plynové masky v Británii, evakuace dětí na venkov, neustálé cvičné letecké poplachy pak dokládají, že Britové vážně počítali s německým masovým chemickým či bilogockým útokem na britská města. Pokud jde o to, proč nebyl nikdy uskutečněn, jde zřejmě o strach z odvety proti německým městům, zpočátku jistě i o to, že Hitler věřil v uzavření míru s VB po porážce Francie.


Ale zajímalo by mě, proč je Hitler nepoužil na samém konci války, kdy už bylo vše skoro ztraceno a mu na Německu tak trochu přestalo záležet? Proč se jimi v posledním zoufalém pokusu nensažil válku zvrátit nebo se aspoň pomstít vítězům? Myslíte, že už k tomu neměl prostředky?
URL : https://www.valka.cz/Chemicke-zbrane-v-2-svetove-t7618#23252 Verze : 0
Kdesi jsem v souvislosti s Hitlerem a chem.zbraněma slyšel myšlenku o tom, že on sám tyto zbraně hluboce nenáviděl - zášitky z fronty WW I. No a jinak bude odpověď více či méně spekulací. Asi už ty prostředky neměl, musel bych pátrat, kdy měnci podnikli poslední nálet na Anglii. Myslím že rozhodujicí byl hluboce zakořeněný strach z odvetného útoku. A ten při letecké nadvládě spojenců mohl být opravdu zničující.
URL : https://www.valka.cz/Chemicke-zbrane-v-2-svetove-t7618#23253 Verze : 0
je pravda že o chemických zbraních se toho ve WWII moc neví - to spíše o těch biologických.


nejbližší WWII známé použití chemických zbraní bylo ve válce Itálie proti Etiopii a použitou látkou byl Yperit jak ve formě dělostřeleckých granátů tak ve formě leteckých bomb.


někdo tento konflikt řadí k WWII jako její předehru, někdo ne.


mě je to jediné rozsáhlejší známé použití chemických zbraní (kromě moderního Iráku) od konce WWI
URL : https://www.valka.cz/Chemicke-zbrane-v-2-svetove-t7618#23255 Verze : 0
ahoj.určitě máte pravdu v tom ,že se Hitler obával koncem války možné odvety..chemické.jen několik udajů...
Smile ..zase:
zásoby boj.chem látek Velké Britanie v den "D"
-------------------------------------------------------
mustard gas...........y.....900t/měsic..je to vlastně yperit.krycí značka HS,HT,HM,NB (HT-thickened)


fosgen...................G.....400-480t/měs.......značkaCG,COCl2tear gas BBC.........100t/měs...slzotvorné plyny např.BBCV,KSK,CA.
URL : https://www.valka.cz/Chemicke-zbrane-v-2-svetove-t7618#23332 Verze : 0
jěště sem vyštoural par zajimavostí..doufám,že se to bude líbit... Very Happy


KLASIFIKACE BOJ.PLYNŮ V BRITSKÉ ARMÁDĚ
------------------------------------------------------
Nose Gases.......draždivé plyny.........např.Adamsit
Tear Gases........slzotvorné plyny.......např.BBC,KSK,BBCV,CA.
Lethal Gases......dusivé plyny ............Fosgen CG
Blister Gases......zpuchýřující plyny......Yperit´..mustard gas HN
Nerve Gases.......Nervové paralytické plyny........Sarin+
značky:
BBC.....Brombenzynkyanid
BBCV... .... zahuštěný ..viscous..
Fosgen...CG,COCL2
Prusic Acid.......AC..(HCN)hidrogen cyanid,Hydrocyanid acid
Cyanogen Chlorid ...CK(CLCN)
Arsin......Arthur (arsinsetled hydrogen) ...AsH3++
Mustard gas....Yperit
Nitrogen Mustard...RN...


ufff..už jen vymotat prsty z klávesnice...
URL : https://www.valka.cz/Chemicke-zbrane-v-2-svetove-t7618#23333 Verze : 0
nedostatek informací !!herr general Schlange trefil hřebík na hlavičku. Smile
mě se podařilo sehnat několik věcí a to pouze náhodou..velikou..
a protože nejsem až tak velkej škrt tak se s Vámi podělím o zatim objevené prameny informací....


Gas Training 1942...Anglie..manuál
Advanced Gas Training 1943..Anglie ..mauál
German explosive ordance,Vol.I
Hanbool on German military forces. TM-e 30.451
GAS-The Story of The Special Brigade....gen.mj.G.H.Foulkes
Vojenské dějiny Československa dil 4.Naše Vojsko Praha
Der Panzerkrieg E.Bauer..Bonn
Distionary of Chemistry W.A.Sharp
Chemical in War Prentis 1937.USA
Kraftfahrzeuge und Panzer der Reichswehr,Wehrmacht und Bundeswehr
....................... Werner Oswald,Stuttgart
The War Gases dr.Mario Sartori,New York.1940
Secret The 2nd.W.W1939-1945..Army special weapons and types of warfare..1.díl Lt.col D.J.C Wiseman,W.O.1951
..2.díl.Screening smoke signal,flame warfare,insecticide,.W.O.1952
URL : https://www.valka.cz/Chemicke-zbrane-v-2-svetove-t7618#23334 Verze : 0
Neviem odkial to mam v hlave ale nieco na tom bude.Nemci nosili v jednom kuse plynovu masku a Anglicania preto lebo videli ze ich nosia Nemci. Confused:
URL : https://www.valka.cz/Chemicke-zbrane-v-2-svetove-t7618#23337 Verze : 0
jedno je jisté zásoby chemických látek měli všechny válčící strany, ale po příkladu WWI se je v obavě z masové odvety neodhodlal naštestí nikdo použít.
URL : https://www.valka.cz/Chemicke-zbrane-v-2-svetove-t7618#23338 Verze : 0
Od svého bratrance, který se aktivně věnuje hledání válečného harampádi po lese vím,že vždy když našel německou plechovku na masku,maska v tom nebyla. Většinou spíš nějaká ta kořist.
URL : https://www.valka.cz/Chemicke-zbrane-v-2-svetove-t7618#44707 Verze : 0
O.l. se hlavně používali v koncentračních táborech, tam šlo hlavně o to aby o.l. měla "časově omezenou účinnost" a smrtící efekt. Jinak byl hlavním požadavkem velmi snadný rozptyl na neškodnou koncentraci v okolním vzduchu za odlišných teplot (léto-zima). V boji by použití znamenalo odvetu. Je to samé jako bombardování Londýna a pak Drážďan. Studená válka je kapitola sama pro sebe.
Někde mohlo dojít k lokálnímu použití, ale ve velkém si to nikdo netroufnul.
Více zde http://www.himvoiska.narod.ru/[/url][/code]
URL : https://www.valka.cz/Chemicke-zbrane-v-2-svetove-t7618#44720 Verze : 0
Co se tyce Hitlera a chemickych zbrani - v roce 1917 byl na fronte (tusim ve Flandrech, zminuje se o tom v Mein Kampfu) zasazen yperitem a docasne oslepl a pokud vim, tak ze vzpominek jemu blizkych lidi je znam jeho obrovsky odpor k teto zbrani. Nerekl bych, ze by na to nemel prostredky, minimalne takticky je pouzit mohl. Tolik muj nazor.
URL : https://www.valka.cz/Chemicke-zbrane-v-2-svetove-t7618#169325 Verze : 0
Nemecko bolo pripravené viesť chemickú vojnu, pričom útoku na ZSSR sa zúčastnili 4 špeciálne chemické pluky (Werferregiment 51, 52, 53, 54) ktoré mali vo výzbroji 106 raketometov Nebelwerfer 35 pre rakety kalibru 100 mm a 180 raketometovNebelwerfer 41 pre rakety kalibru 150 mm. Každý pluk mal k dispozícii 324 ks municie a v jednej alve mohol odpáliť až šesť ton chemických látok. Generálny štáb nemeckej pozemnej armády plánoval použitie chemických zbraní na dobitie Leningradu.


V roku 1942 informoval Stalin Churchilla o podozrení z použitia chmických zbraní nemeckou armádou v Bielorusku a žiadal Churchilla aby informoval Nemecko o odvetnom údere v prípade ďalšieho použitia chemických zbraní. Medzitým boli použité míny plnené látkami pôsobiacimi na dýchacie orgány proti Sovietskym postaveniam na Kryme. Toto vážne obvinenie viedlo Churchilla aby splnil sľub, ktorý dal Stalinovi. Preto sa 10. mája do rozhlasu vyjadril: „Teraz chcem prehlásiť, že nevyprovokované použitie otravného plynu proti nášmu ruskému spojencovi budeme posudzovať presne tak, akoby ho použil proti nám, a ak budeme uistení, že Hitler sa dopustil tohoto nového zločinu, použijeme svoju veľkú a narastajúcu leteckú prevahu na západe k tomu, aby sme preniesli plynovú vojnu v najväčšom možnom rozsahu široko ďaleko proti vojenským cieľom v Nemecku. Hitler má teda možnosť voľby, či chce pridať ešte túto hrôzu k vzdušnému boju.“


Ďalším dôvodom prečo neboli CHZ použité Nemeckom vo väčšom meradle bolo aj to, že nemali presné informácie o druhoch CHZ, ktorími disponovali spojenci. Rad nemeckých odborníkov sa domnieval, že aj ostatné krajiny sú schopné vyrobiť sarin alebo tabun. Pred tabunom dokonca bežná maska nechránila, pretože pri jeho styku s aktívnym uhlím sa uvoľňoval kyanovodík. Takže strach z masívnej odvety rovnakými zbraňami akými disponovalo Nemecko bolo pravdepodone pravým dôvodom prečo sa na frontoch nepoužili CHZ (proti partizánom naopak použité boli).


Chemická výzbroj nemeckej pozemnej armády na konci roku 1944 zahŕňala viac ako 5,7 milióna delostreleckých granátov a striel plnených otravnými látkami. Ich ďalšia výroba nebola možná pretože suroviny na ich výrobu boli vyčerpané a jednotlivé časti chemického priemyslu zničené spojeneckým bombardovaním. Otázka vývoja chemických zbraní bola naposledy riešená ešte v marci 1945 ako posledná možnosť odvrátenia porážky Nemecka. Hitler vtedy navrhoval aj použitie legendárneho gréckeho ohňa.
URL : https://www.valka.cz/Chemicke-zbrane-v-2-svetove-t7618#169348 Verze : 0
Chemické zbrane boli použité, okrem Nemecka (koncentračné tábory, protipartizánske operácie) aj Japonskom proti Číne napr. v roku 1939, a použitie CHZ plánovalo aj USA proti Japonsku. Pre ofenzívne použitie chemických zbraní proti japonskej armáde hovorilo niekoľko dôležitých faktorov, najmä vhodné klimatické podmienky, hlavná zodpovednosť USA na vojne v Tichom oceáne a snaha obmedziť vlastné straty. Do Japonska smeroval napríklad aj náklad fytotoxických látok. Tieto látky obsahovali estery kyseliny 2,4-dichlófenoxyoctovej. Vezené množstvo mohlo zničiť až 30 % japonskej úrody ryže. K použitiu CHZ zo strany USA nakoniec nedošlo a prednosť dostala jadrová bomba.
URL : https://www.valka.cz/Chemicke-zbrane-v-2-svetove-t7618#169351 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více