Cesta do Arnhemu - Donald R. Burgett

Diskuse

"Křičící orli" 101. vzdušné výsadkové divize se po heroické bitvě v Normandii (výsadkáři byli nakonec staženi z první linie 30. června 1944, po téměř nepřetržitých bojích od seskoku v časných ranních hodinách dne 6. června 1944) vrátili na bojiště dne 17. září 1944 jako jedni z realizátorů odvážného plánu polního maršála Montgomeryho na rychlé skončení války proti Německu.Plán byl jednoduchý: výsadkovým útokem tří vzdušných výsadkových divizí se dobudou a zajistí klíčové mosty na více než sto kilometrů dlouhé silnici k porýnskému městu Arnhemu a silnice sama se obsadí. To umožní britskému XXX. Sboru, vedenému gardovou obrněnou divizí, aby bleskovým postupem po této silnici dorazil na most v Arnhemu a na druhém břehu Rýna vybudoval předmostí. Jakmile se Montyho armády na tento břeh Rýna dostanou, budou schopny definitívně předběhnout německé síly ve Francii a zmocnit se Berlína dříve, než Němci dokáží patřičně zareagovat. Britský maršál nazval svůj pokus o rychlé skončení války "operace Market Garden". Historik Cornelius Ryan jej zvěčnil jiným názvem, pojmenoval jej totiž: "bitva o příliš vzdálený most. "


Ukázalo se, že operace Market Garden je právě tak odvážná jako nemožná. Nicméně výsadkáři 101. výsadkové divize splnili své poslání, obsadili a udrželi všechny určené cíle. Za to, že dvaasedmdesát dnů poráželi nacisty na cestě, která si brzy získala přezdívku "Pekelná silnice", zaplatili vysokou cenu. Nakonec v pozdním listopadu byla 101. divize stažena z bojů.Nervy drásající vyprávění o bitvě v Burgettově knize Cesta do Arnhemu, je předurčeno k tomu, aby se zařadilo mezi klasická díla válečné literatury.


Kniha obsahuje 68 stran přílohy.


Formát 134 x 205, pevná vazba s přebalem, 200 stran, rok vydání: 2002


cena: 228,-Kč
URL : https://www.valka.cz/Cesta-do-Arnhemu-Donald-R-Burgett-t6002#14058 Verze : 0
Další kniha, kterou jsem přečtl jedním dechem, kdo ji nečetl má co dohánět
URL : https://www.valka.cz/Cesta-do-Arnhemu-Donald-R-Burgett-t6002#85221 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více