Main Menu
User Menu
Reklama

Československé zbraně

Diskuse
Nevite nahodou nekdo, jak to bylo s ceskoslovenskou pomoci ve Vietnamu. Konkretne, jesli Severni Vietnam pouzival ceskoslovenske zbrane a v jakem meritku. Zvlaste pak u samopalu vz.58 a vz.61 by me to zajimalo.
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenske-zbrane-t9164#27786Verze : 0
Tak ejn na začátek napíšu, že určitě! Používaly se české zbraně a byly poměrně dost rozšířené! Exstují i snímky protiletadlových kulometů československé výroby ukořistěné v Kambodži a u VC, něco obšírnějšího a přesnějšího napíšu později, na osobní zbraně takový expert nejsem, abych z hlavy vyjmenoval všechny zajímavé typy zachycené na fotkách...
Ale vždyť paralelně s osobními zbraněmi se fungovalo i NVAF, tedy Severovietnamské letectvo, ti začínali s našimi Trenéry! Idea
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenske-zbrane-t9164#27917Verze : 0
A pokud jste viděl např. Platoon/ Četa, tak tam našli ve vesnici právě čsl. kulomety, pokřikují to na sebe... Wink
Je to sice film, ale v reálu skutečně byly rozšířeny, ale jak jsem napsal výše, o něco později.
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenske-zbrane-t9164#27919Verze : 0
No ja to mam hlavne z filmu. Pamatuju si, ze v Zelenych baretech mluvil John Wayne(myslim, ze to byl on, uz sem to videl davno)asi v tomto stylu:"sovetske zbrane - sovetsti komuniste, cinske zbrane - cinsti komuniste, ceskoslovenska munice - ceskoslovensti kuniste."
A vcera sem zkouknul Full Metal Jacket a tam mi pripadalo, ze se vz.58 na vietnamske strane objevoval casteji, nez treba akacko. V jednu chvili tam s nim dostala jista Vietnamka tri Amiky na dost velkou vzdalenost, proto me to zajima.
Btw. Platoon zhlednu v nejblizsi dobe, uz ho nejakej cas mam doma, ale jeste sem se nekoukl.
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenske-zbrane-t9164#27922Verze : 0

Citace - Diestl :

Zvlaste pak u samopalu vz.58 a vz.61 by me to zajimalo.Tato věc by mne také zajímala a rád si počkám na fotku, která mne o tomto přesvědčí. Sa-61 Škorpion Confused: To se mi nějak nezdá.
Sa-58 ve filmech mohly nahrazovat kalašnikovy.
Kdyby nebyly fotky, dejte třeba odkaz, kde se dá o této informaci přesvědčit.
Díky.
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenske-zbrane-t9164#27948Verze : 0
Každopádně zajímavý téma. Ale každopádně existuje celá řada fotek na naprosto běžně do Vietnamu expedované vzory 59, což byly čínské kopie AK-47, většina z nich se dá poznat podle sklopného bodáku. Právě v začátku jsem odkazoval, že musím kouknout do literatury, jestli tam objevím fotku, odkazuju hlavně na Ground War Vietnam Part I a Part II od Squadronu. Nemám u sebe, nevím. Ale jinak československé zbraně se skutečně do Severního Vietnamu importolvaly.
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenske-zbrane-t9164#27954Verze : 0

Citace - Diestl :

Nevite nahodou nekdo, jak to bylo s ceskoslovenskou pomoci ve Vietnamu. Konkretne, jesli Severni Vietnam pouzival ceskoslovenske zbrane a v jakem meritku. Zvlaste pak u samopalu vz.58 a vz.61 by me to zajimalo.Jo, a pro Fridricha, když si přečteš otázku, reagoval jsem na to, "jak to bylo s ceskoslovenskou pomoci ve Vietnamu, jestli Vietnm pouzival ceskoslovenske zbrane a v jakem meritku" To další musím nechat na konzultaci s prameny. Takže to Tvé "nezdání" nezpochybuju, jen v případě, že se týka těch dvou konkrétních typů, jinak zbraně čsl. výroby najdeme u VC a NVA dost hojně zastoupeny.


A pro všechny případy i tak nutno říct, že Jiří Novák vykonstruoval slušnou zbraň. Tady je porovnání zbraní AK-47 a vz. 58.
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenske-zbrane-t9164#27955Verze : 0
to Dosé


Já jsem měl, nebo tedy mám pochybnosti právě u těch dvou zmíněných zbraní, tedy Sa-58 a Sa-61.
Jinak Ti věřím, že zbraně čsl. výroby Vietnamci používali, ať už se tam dostaly odkudkoliv.
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenske-zbrane-t9164#27956Verze : 0
No jasně, já si právě tohle nedovolím říct ohledně těch dvou typů, kdyby jste se mě ještě zeptali na nějaké detaily ohledně ér či chopperů, to bych bez konzultace pramenů řekl, ale u těchhle typů ručních zbraní si to nedovolím.
O víkednu po nahlídnutí do stohu knih dám vědět, teď se k nim nedostanu... Ale to téma mě jednoznačně láká to zjistit Shocked
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenske-zbrane-t9164#27959Verze : 0
to Dosé


Zkusím také zapátrat a uvidíme. Nedávno na Škorpion, tedy Sa-61 vyšla nějaká knížečka, tuším od nakl. Naše vojsko, před tím vyšel Kalašnikov.
Možná, že právě i v ní by mohla být zmínka o použití této zbraně v zahraničí 8) .
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenske-zbrane-t9164#28167Verze : 0
Super, já omrknu ty další čsl. typy, co najdu na fotkách z Namu, technický parametry nechám klidně na Tobě, určitě se v nich vyznáš líp... Do těchhleknižek můžu nakouknout taky, viděl jsem je v knihovně, takže taky mrknu.
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenske-zbrane-t9164#28183Verze : 0
No toho skorpika sem tam jen tak hodil, ale samozrejme me to taky zajima. Prece jenom je to ale daleko mene pravdepodobne, nezJeste samopaly vz. 23,24,25,26? Teda spis asi ty druhy dva. Pochybuju, ze by Vietnamci strileli s 9 mm samopalem.
---
tady se akorat zminujou o ceskoslovenske pomoci:


http://jhspecial.webpark.cz/vietnam.htm
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenske-zbrane-t9164#28326Verze : 0
Severní Vietnamci byli z Československa podporováni zejména municí, která byla kvalitní. Mimo čs. vojenských poradců zde působili i čs. lékaři.
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenske-zbrane-t9164#28542Verze : 0
Pavle, i doktori ? ze byl cesky "mash" v Koreji o tom vim, ale ve Vietnamu, o tom jsem jeste neslysel. Nemas vice informaci ?


Jinak souhlasim s tou munici, i v tech Zelenych baretech to tam John Wayne rozebira myslim nad bednickou min do minometu nebo neceho takovyho Smile Munice urcite, u tech zbrani vam nereknu, o to se zas tak moc nezajimam Sad
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenske-zbrane-t9164#28895Verze : 0
MOD
Četl jsem vzpomínky jednoho českého vojenského doktora, plukovníka, který v době konfliktu v severním Vietnamu byl a ošetřoval těžké případy. Jednalo se myslím jen o jednotlivce, v žádném případě nešlo o nějaké lékaři hned za předními liniemi. tito byli specialisté ve svých oborech a myslím, vzpomínám-li si dobře, že byli v hlubokém týlu.
Komunistické Československo prostě nemohlo nepomoci "bratrskému vietnamskému lidu" v tomto boji proti jižnímu Vietnamu a USA.
Jinak několik Čechů též bojovalo na druhé straně v řadách americké armády - naturalizovaní Čechoslováci z USA. Ještě předtím, když zde bojovali Francouzi, bojovala zde (opět na druhé straně, proti severovietnamcům) v rámci francouzské cizinecké legie i spousta Čechů.
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenske-zbrane-t9164#28900Verze : 0
Pokud se nepletu, o těch československých lékařích psal nějakou práci Dan Kamas. Ta nemocnice snad byla v Haiphongu, ale dost možná kecám.
Z československých zbraní používali Severovietnamci protiletadlový kanón vz.53/59 na podvozku V3S, z Číny se dostalo do Vietnamu pár kousků kulometu vz.26, ale to bylo ještě za časů Vietminhu. Na nic dalšího si nevzpomínám.
Ve filmu Četa sice v původních Hejmových titulcích najdou ve vesnici československé kulomety, ale mám zato, že v originálu mluví o vz.58. Jestli opravdu ve Vietnamu byly, nevím.
Českoslovenští příslušníci Francouzké cizinecké legie skutečně ve Vietnamu bojovali, několik jich bylo zajato a přes Sovětský svaz vráceno zpět do Československa. Dost možná ještě někteří žijí (alespoň vloni ještě žili).
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenske-zbrane-t9164#72464Verze : 0

Citace - Diestl :

No toho skorpika sem tam jen tak hodil, ale samozrejme me to taky zajima. Prece jenom je to ale daleko mene pravdepodobne, nez Jeste samopaly vz. 23,24,25,26? Teda spis asi ty druhy dva. Pochybuju, ze by Vietnamci strileli s 9 mm samopalem.

Jen pár drobností: Škorpiony (Sa-61 v ráži 7,65 mm Browning) jsou možná vhodné jako zbraň gangsterů, kteří nemají na IMI 9 mmPara, ale pro vojenské použití rozhodně nikoli - voják, ozbrojený touto zbraní by byl proti M-16 nebo obdobné útočné pušce značně handicapován.
Navíc - původně byl škorpion míněn jako zbraň paradesantních jednotek. Když se zjistilo, jak je plechové pouzdro závěru choulostivé na deformaci nárazem, rychle se od této ideje upustilo. Vzhledem k vysokému podílu sovětských zbraní bych u dělostřelců, tankistů atd. očekával jako poboční zbraň spíš Stečkina v ráži 9mm Mak.
Tzv. "pumpičky" tedy samopaly vz.23 a 25 v ráži 9 mm Para nebo vz. 24 a 26 v ráži 7,62 mm Tokarev(první "bullpupy", praotcové izraelských IMI), jakkoli to byly vynikající zbraně, se těžko ve Vietnamu ocitly. Bojovaly v Izraeli, na Kubě a všude možně, ale o JV Asii silně pochybuji.
Zejména proto, že zásobování je největším problémem a je žádoucí munici sjednotit.
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenske-zbrane-t9164#72502Verze : 0
jo ty protiletadlovy kanony, tomu se rikalo "jesterka" ne?
---
noy utocny pusky a kompaktni samopal, to je preci jenom dost rozdil. ale myslim, ze strelba z malyho samopalu Vz.61 je urcite daleko prijemnejsi nez ze Steckina, precejenom vetsina full-auto pistoli za moc nestoji.
a propos: tatik, kdyz jeste dovazel rakousky Glocky, tak mu jednou ukazovali full-auto strelbu z Glocka18. kazdej, kdo s tim zkousel strilet trefil prvni mirenou ranu a zbytek strel byl vsude mozne, jenom ne tam, kde mel bejt. jenom jejich hlavni tovarni strelec(mladej pan Glock z neho byl dost poprdenej, ze je proste nejlepsi) udrzel ty mireny rany prvni dve a pak byl vysledek stejnej. tyhle zbrane se hodi fakt tak maximalne teroristum.
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenske-zbrane-t9164#72690Verze : 0
Zjednotenie munície je jedna vec, na druhej strane sa na oboch stranách používali ( sice neštandardne ) vpodstate všetky druhy zbraní, ktoré boli z dispozícií Kar, Mosin, MGčka, všetky americké francúzske a sovietske pechotné zbrane a k tomu fúra ďalších, napr. FAL, Sten, Údajne najlepšou zbraňou pre boj v husto zalesnenej džungli je Špagin, kvôli kadencii a obsahu zásobníka. Znie to až neuveriteľne, ale Špagin sa objavil aj v Iraku tento rok. Niekoľko kusov bolo ukoristených američanmi v Afghanistane a v Iraku sa teraz požívajú pri "raziách". Ak nájdem foto, hodím sem. Na druhej strane sa vo Vietname používali aj niektoré kuriózne zbrane, napr. Seals používali špeciálne verzie M60 a M4, ktoré sa sice osvedčili, ale nikdy viac neboli nasadené na bojisku, takže Vietnam má aj svoje "špeciálne" zbrane.


Čo sa légie tíka, rád by som ešte upozornil že v nej slúžil dosť podstatný počet vojakov Wehrmachtu. Mnohí z nich boli veteráni z východu a slúžili vo výsadkárskych jednotkách. Zohnať o nich informácie je však mimoriadne zložité... Niektorí v nej zostali až do občianskej vojny v Alžírsku.
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenske-zbrane-t9164#84253Verze : 0
Oki, taktu je to foto Špaginov z IRAKU. Možno je to trochu off topic, ale niekoho to možno zaujíma...URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenske-zbrane-t9164#84510Verze : 0
ty amici, co tohle tahaj musi bejt fakt magori. ne, ze by to byla spatna zbran(i kdyz kdo vi jak je to stary a co uz to ma za sebou), ale zaroven s sebou tahat nestandardni strelivo...a vubec by pro ne bylo urcite jednodussi vzit si M4.
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenske-zbrane-t9164#84672Verze : 0
Veď hej, ale keby som mal na CQB voliť medzi PPSh a M4, tak beriem špagin. Je oveľa spratnejší a s väčšou kapacitou zásobníku. Oni asi vedia, prečo ho používajú... Munícia sa predsa dá objednať aj z USA. Veď to nieje žiadna zákopová vojna, keždý večer sa vojaci vracajú na svoje základne, kde si dopĺňajú muníciu a všetko ostatné. Zásobovanie funguje a keď sa tam nájde priestor na hocaké serpetičky, tak niekoľko krabíc 7,62 predsa nemúže byť problém nie ?
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenske-zbrane-t9164#84893Verze : 0
Späť k téme. Našiel som dáke foto zbraní Viet Congu. Na fotke č. 1 sú zakrúžkované :
č.1 - samopal M3
č.2 - samopal Thompson
č.3 - BAR
č.4 - Maxim ( 1910 ? )


Na ďalších fotkách sú špeciálna úprava M60 ( M63 )a prvý podvesný granátomet na M16.


URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenske-zbrane-t9164#84915Verze : 0
Téma je sice československé zbraně ve Vietnamu, ale budiž. Ten podvěšený granátomet je XM148. Nevím kde mám hledat tu upravenou M60, vidím stonera 63 v konfiguraci LMG na třetí fotce, jako Mk23 na čtvrté fotce (na té co je M16 s granátometem).
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenske-zbrane-t9164#84919Verze : 0
Ano,STONER M63. Neviem nakoľko je táto zbraň zhodná s M60 alebo niektorou inou zbraňou, malo by ísť o ďalšiu vývojovú variantu, ale to mám teraz iba z hlavy, bez papierov. Ak to tak nieje, tak sa ospravedlňujem.


PS: no je tu síce aj forum "zbrane vo Vietname", ktoré založil Kulometčík Rick, ale tam by som tie fotky asi nedal, lebo s mi zdá, že v tom je trochu chaos. Tak sa ospravedlňujem za Off topic. Chce niekto založiť forum npr. "Pechotné zbrane vo Vietname"???
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenske-zbrane-t9164#84933Verze : 0
Stoner 63 nemá nic společného s M60, podle mě ani označení M63 není správné. Stonerova "skládačka" nesla označení SWS 63A (Stoner Weapon System) a z toho nejspíš vzniklo mylné označení M63, popř. M63A1. Zbraň nebyla oficiálně přijata, neměla by tedy ani mít označení M-něco, myslím, že armáda ji zkoušela pod označením XM207. U Navy nesla označení Mk23 mod.0 ta varianta Commando, s kratší hlavní (je na první fotce). Na té druhé fotce je zase zbraň sestavená v konfiguraci LMG (lehký kulomet), s delší hlavní. Také si můžeš všimnout, že zbraň má pokaždé jinou schránku na pás s náboji a mohla být nabíjená zprava i zleva, záleželo právě na schránce, z které strany bude pás přiváděn. Jinak existuje i fotka, kde má seal stonera bez pažby.
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenske-zbrane-t9164#85039Verze : 0
Dik za doplňujúce info. Ja mám všetky tieto informácie z jedného amerického fora. Neviem, či sa nasadenie u Seals ráta ako "bojové" alebo ina skúšobné, každopádne sa ľudia zhodujú v názore že išlo o mimoriadne pokrokovú zbraň. Ďalej som narazil na tvrdenia, že táto zbraň mala zameniteľné diely s M60, ale nemám to POTVRDENÉ, a ďalšia "fáma" čo som počul je, že sa dalo používať viacor druhov 7,62mm munície, údajne aj ruské 7,62x54, ale neviem či po nejakej zámene dielov, alebo iba tak bez prípravy. Ale hovorím, nevidím do toha až tak veľmi, takže dik za upresnenie. Nezaložíme samostanú tému ???
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenske-zbrane-t9164#85094Verze : 0
Jestli je stále řeč o stoneru 63A, tak ten střílel nábojem 5,56 x 45 mm. Takže ty náboje 7,62 bych viděl jako fámu. Zrovna tak marně přemýšlím, které díly by se daly zaměnit s M60. Dost se mi to nezdá. Zaměnitelnost dílů u SWS 63A byla, ale zaměnitelnost mezi sebou. Celý ten "zbraňový systém" byla skládačka, která se dala sestavit do šesti (sedmi) konfigurací - útočná puška, karabina, automatická puška, lafetovaný kulomet, univerzální a lehký kulomet. Plus ta verze Commando se zkrácenou hlavní, ta vznikla pro potřeby SEALs ve Vietnamu v roce 1969. Útočná puška a karabina byly nabíjené zespodu (ze zásobníku), tak jak je to u podobných zbraní obvyklé. U ostatních konfigurací bylo tělo zbraně otočené "vzhůru nohama" a nabíjené byly zvrchu. Už podle toho můžeš vidět, že zbraň to byla zajímavá, ale do výzbroje přijata nebyla. Nejznámější je právě z použití SEALs ve Vietnamu. Nemám potřebu zakládat téma o zbraních, ale ozvi se mi na mail, ať to tady nezaplevelujeme Smile.
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenske-zbrane-t9164#85134Verze : 0
Napisal som ti správu. Očividne je môj zdroj viac než nespoľahlivý. A to som si myslel, že Amíci to hádam budú vedieť Confused Moje posledné pochybnosti vyvrátilo toto foto.
Takže sorry a dúfam že sa mi to už nestane. Rolling Eyes


PS: Máš zaujímavý web, škoda, že som ho objavil až teraz Sad


URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenske-zbrane-t9164#85142Verze : 0
Vzhledem k tomu, že existovaly kartelové dohody v rámci RVHP a Vašavské smlouvy a ČSSR si bohužel (možná bohudík) nevytáhlo los s pěchotníma zbraněma...takže výskyt vz.58 je zřejmě spíše náhoda.
Vůbec 58 byl málo exportován do zahraničí, přesto jich mají v Holywoodském fundusu víc než Kalašnikovů. (např film Zelený led z 80 let ještě před pádem železné opony)


Zato je zajímavé, že se Československo pokoušelo adaptovat Vz 58 na náboj 223 rem, kterého měl Vitenam coby trofejního materiálu dostatek. Byl o tom článek v SR nebo SM. Bohuže adaptace nebyla "komerčně" úspěšná ....
Od pamětníků mám informace že se do Vitamu vyvážely minomety, které se vyráběli (teda jen komponenty, kompletace se dělala ve zbrojovkách) v mnoha pražských průmyslových podnicích.


Jedinou opravdu úspěšnou čs. zbraní byl semtex zdařilá to napodobenina britského plastiku, nepočítám-li hlavňové protiledadlové komplexy, stahované z PVOS a nahrazované raketovými sovětské výroby...


Pozn. Většina škorpionů pohybujících se ve světě není československého původu ale jsou to zahraniční licence....
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenske-zbrane-t9164#85527Verze : 0

Citace - KY-HUNTER :

Zato je zajímavé, že se Československo pokoušelo adaptovat Vz 58 na náboj 223 rem, ....

Nejen to. Měl jsem v ruce i "osmapadesátku" na náboj 7,62x51 NATO. Spolu s ostatními zajímavými vývojovými zbraněni se počátkem 90. let nacházela ve sbírkách brněnské Prototypy.
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenske-zbrane-t9164#85581Verze : 0
MOD
Shocked Strieľať z 58 na 7,62x51 so sklopnou pažbou dávkou by musel byť riadny zážitok ( pre moje rameno ). 8.)


Keď už je reč o 58 v zahraničí, tak som v jednom bojovom manuály pred časom videl foto nejakého afrického bojovníka s touto zbraňou. Vizeral byť skôr z dákej ragulérnej jednotky, či vládnej neviem, ale bol na africké pomery dobre oblečený aj vystrojený...


A skúste hádať z kadiaľ je táto fotka Very Happy


URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenske-zbrane-t9164#85678Verze : 0
Aby bylo jasno co toje za náboje a jak jsou veliké, tak jsem zašátral ve sbírce... zleva: (OZNAČENÍ/ENERGIE/VÁLKA/ZEMĚ PŮVODU/ZBRAŇ)


30.06 Spr./ 3800J/ WWI, WWII, ++/ US / Browning 1918, M 1917,
8mm Mauser 8*57/3200 J/ WWI,WW2 / D / Mauser 1889
Mosin 7,62*53/ 3700 J/WWI, WWII,++/ RUS/ Mosin 1891
308.Win.- 7.62*51 NATO/3400 J/ WWII,++/ US / M1 Garand
223 Rem. 5.56*45/1800 J/ ++/ US / M 16
vz 43 - 7,62*39 / 2200 J/ WWII, ++/RUS/ Simonov,AK47


(Manlichera, Cargano a Lebela mám v jiné krabici a navíc je to jiná válka...)to Aranai
asi se jedná o Indii nebo Pakistán ..podle Brena, který je často vidět v záběrech z Kašmíru sporného to území, a navíc do Indie šlo dost armádních přebytků z 90 let....Tatry, T72, BVP a kdo ví co ještě....
Československé zbraně - foto z webové kamery

foto z webové kamery
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenske-zbrane-t9164#85729Verze : 0
Ja by som povedal že Vietnam. A to z 3 dôvodov:
1. Téma je o zbraniach vo Vietname
2. Ujovia na obrázku sú taký... požltší
3. Obrázok sa volá cz_viet_sa58.jpg
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenske-zbrane-t9164#85732Verze : 0

Citace - Capssman :

Ja by som povedal že Vietnam. A to z 3 dôvodov:
1. Téma je o zbraniach vo Vietname
2. Ujovia na obrázku sú taký... požltší
3. Obrázok sa volá cz_viet_sa58.jpg

Dobrý pokus, ale ide skutočne o Indiu, tú fotku som tak nazval iba preto, aby som vedel, že ju mám skopírovať do tohto fóra, ktoré je o Vietname. Je to trochu komická situácia, že sa dve zbrane ČS pôvodu ( Bren a Sa58 ) takto stretávajú znovu, keď si uvedomíme, že u nás vlastne súbežne nikdy neslúžili a tu slúžia stále v BOJI !


Dúfam, že to neberiete ako Offtopic, je to skôr taká zaujímavosť...


PS: sorry že ešte offtopicujem, ale mám taký problém a pozerám, že sú tu aj ľudia, čo majú prístup k munícií, potreboval by som zohnať pásové 7,62x54 náboje, samozrejme deaktivované. Môže mi niekto z vás pomôcť ? Neodkazujte ma prosím na burzu, lebo tam to nezoženiem, toto je len taký pokus, výstrel do tmy... Nevie náhodou niekto pomôcť ?
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenske-zbrane-t9164#85940Verze : 0
nedavno sem na netu nasel stranku, kde nejaky manik vzpominal, jak se mu v namu dostala do rukou rpg-7icka udajen vyrobena v ceskoslovensku. http://www.junglesnafus.com/chapter8.htm
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenske-zbrane-t9164#137843Verze : 0
To jsem jěště neviděl aby amíci v IRÁKU používaly ppš- 41 ky to je zajímavé
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenske-zbrane-t9164#142609Verze : 0
Jak tak procházím tahle stará fóra, nějak se mi nepozdává, že by na fotce, kterou vložil Aranai 20. ledna 2005, byl kulomet BREN - na to má příliš rovný zásobník, BREN ho má zakřivený daleko výrazněji. Spíš to vypadá jako jedna z verzí ZB 26 pro původní náboj Mauser. Pohybuje se jich po světě pořád ještě tuny (i když BRENů je víc).
Každý, kdo považuje Špagina za starý póvl by měl vzít v úvahu, že má výbornou průbojnost, lze ho i s dlouhou dávkou "udržet na fleku" a s bubnem má velkou zásobu střeliva při rozumné kadenci. Pro bojové použití také není zanedbatelná vysoká odolnost proti znečištění. Do pouličních bojů a "čištění" budov je to pořád vynikající bouchačka.
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenske-zbrane-t9164#142616Verze : 0
Fantan- jestli na té fotce není Bren L4, nebo jak se jmenuje, ta poválečná verze na střelivo NATO. Ta měla tuším zásobník takhle rovný.


Jo, je to on- viz https://www.valka.cz/files/bren.jpg
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenske-zbrane-t9164#142620Verze : 0
MOD
No pekny fotky a myslim ze je to o valce takze offtopic ani ne.... Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenske-zbrane-t9164#158817Verze : 0
povedlo se mi sehnat na mýho mazlika https://www.valka.cz/download.php/id/45234
stojan s lafetou vytrženej ze shnilýho muta údajně vrácenýho z vietnamskýho konfliktu (stav by tomu odpovídal) vzhledem k tomu že M60 startuje ve full autu na cca 8000 dolarech a zavařenku sem neviděl tak sem uvažoval o umístění kulometu vz. 59 těžká hlaveň - jakože trofejní - takže tímto prosím přítomné o názor na používání kulometů vz. 59 ve vietnamu
díky
snark
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenske-zbrane-t9164#187046Verze : 0SA-58 v rukou příslušníka 173rd Airborne Brigade.
Podle dvojčíslí na okraji fotografie lze předpokládat že se jedná o rok 1966.
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenske-zbrane-t9164#235620Verze : 0
Zdravím, jak píší kolegové, munice z ČSSR do Severního Vietnamu vyvážela ve velkém, mám dojem že po Číně a SSSR jsme byli třetí nejvýznamnější dovozce střeliva všech druhů. Ovšem nechyběly ani pěchotní zbraně - např. o kulometech vz.59 jsem zmínky nebo fotky nenašel, na několika vzácných fotografiích však lze spatřit příslušníky americké armády s kořistními Sa vz.58 získanými přímo ve Vietnamu nebo v Kambodži, kam se rovněž vyvážely. Jejich počty nebyly patrně nijak závratné, s počtem AK-47 a zejména jeho čínské kopie "pušky vz. 56" se to nedá v žádném případě srovnat.
Na internetu jsem kdysi objevil rovněž potvrzení alespon okrajového použítí Sa vz.61 Škorpion. Renomovaný americký dealer militárií z období vietnamské války nabízel za slušnou sumu kořist, kterou v roce 1968 nebo 1969 (přesné datum už nevím, je to dlouho co jsem to viděl) získal během hlídky u letiště příslušník amerického letectva. Jako strážný - psovod překazil útok několika severovietnamských ženistů, kteří plánovali zničit letadla na ploše. Jednoho zabil a nechal si jeho věci včetně zbraně (byl to právě Sa vz.61), které po skončení turnusu odvezl s sebou do USA. Škorpion byl úředně znehodnocený a byl k němu stejně jako k ostatním věcem (sumka, opasek, pouzdro na granáty a jakási torna) vystaven vojenský úřední doklad potvrzující, že se jedná o řádně registrovanou válečnou kořist. Soudruzi z NVA tedy pár Škorpionů měli...
Československé zbraně - fotka z prosince 1967, kdy příslušník 173. výsadkové brigády americké armády zkouší v prostoru Dak To ukořistěný Sa vz.58 V československé výroby
FOTO: zaslal kamarád, veterán z USA, který je sehnal někde na internetu

fotka z prosince 1967, kdy příslušník 173. výsadkové brigády americké armády zkouší v prostoru Dak To ukořistěný Sa vz.58 V československé výroby
FOTO: zaslal kamarád, veterán z USA, který je sehnal někde na internetu

URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenske-zbrane-t9164#240204Verze : 0
Tak jsem tady narazil i na použití protileteckého kanonu vz.53 ,nemáte náhodou někdo nějakou fotku z vietnamskou obsluhou? Moc bymi to pomohlo.
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenske-zbrane-t9164#285850Verze : 0
No já nic nevím ale něco už sem o něm slyšel.
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenske-zbrane-t9164#345656Verze : 0
Když už se to tu otevřelo, tak jedna trochu neznámá informace stran vývozu naší vojenské techniky do Vietnamu.V období Vietnamské války byly ve Vietnamu vyvezeny i letouny Aero L-29 Delfín (12 kusů) z nichž byla zformována jedna letka v rámci 910.školního pluku na letišti Gia Lam (bohužel, přesná výrobní čísla dodaných letounů jsou mi neznámá nicméně pokud by někdo tušil, budu rád pokud se pochlubí).Dále zde sloužily i letouny Aero Ae-45 a Zlin Z-226 Trenér nicméně u nich mi přesnější zařazení doby dodání dosud chybí (spekuluje se o roce 1956 kdy měly být zařazeny k některé škole létání).


Čistě pro zajímavost potom uveďme že Vietnam dnes používá české/československé letouny L-39C (přímo se dodalo 24kusů a dalších 10 dostali v roce 2003 od Poláků) a také bývalé české letouny Su-22UM-3K, které měl odkoupit po jejich vyřazení z AČR v roce 2002 (bohužel, podložení této informace z oficiálních zdrojů dosud chybí).Původně s nimi měly být odkoupeny i letouny Su-22M4 nicméně z jejich odprodeje dle dostupných skutečností sešlo.
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenske-zbrane-t9164#345668Verze : 0

Citace - Darkfold :

Čistě pro zajímavost potom uveďme že Vietnam dnes používá české/československé letouny L-39C (přímo se dodalo 24kusů a dalších 10 dostali v roce 2003 od Poláků)

Ale Tomáši, copak Poláci používali Albatrosy? Crying or Very sad
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenske-zbrane-t9164#345835Verze : 0
MOD

Citace - Tango :

Citace - Darkfold :

Čistě pro zajímavost potom uveďme že Vietnam dnes používá české/československé letouny L-39C (přímo se dodalo 24kusů a dalších 10 dostali v roce 2003 od Poláků)

Ale Tomáši, copak Poláci používali Albatrosy? Crying or Very sadSamozřejmě že ne a to je na tom právě to zajímavé.


Akvizice na L-39C z let 2003-2004 byla oficiálně vydávána jako nákup z Polska (což prošlo tuším i L+K) jenže jak jsi správně podotknul, poláci L-39C (ani žádnou jinou verzi L-39) neprovozují takže teď stojí otázka odkud se vlastně vzaly a co to je vlastně za letadla...můj osobní tip je přeprodej Rusko-Polsko-Vietnam (možností je politická korektnost nenakupovat přímo z Ruska nicméně pokud si vzpomínám, vietnamci mají ve výzbroji i Flankery a ty se jinak než přímo snad ani koupit nedají) nicméně zatím se o tom můžeme pouze dohadovat...
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenske-zbrane-t9164#346148Verze : 0
A nemohli to byť lietadlá vyradené z výzbroje SRN? Vietnam má z Ruskom docela dobré vzťahy (vrátane ruskej vojenskej základne) takže takéto nákupy cez tretiu stranu snáď robiť nepotrebuje..
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenske-zbrane-t9164#346158Verze : 0
MOD
Těžko říct.Vím že z německa šlo kolem dvaceti L-39 do Maďarska ale co se stalo se zbytkem (měli mít 52 L-39 a dvě L-39V) mi bohužel známo není.
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenske-zbrane-t9164#346275Verze : 0
Tak jsem se teď díval na databázi SIPRI (od roku 1990) a jediný vývoz L-39 z Německa bylo 20 kusů do Uherska.
Jediné vývozy letecké techniky z Polska do Vietnamu byly čtyři An-2 a dva M-28B.
Zato podle této databáze Vietnam v roce 2003 koupil deset L-39 přímo od nás.
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenske-zbrane-t9164#346286Verze : 0
MOD
10 L-39 od nás?Předpokládám že bližší podrobnosti by k této akvizici asi nebyly...?
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenske-zbrane-t9164#346458Verze : 0
Škorpion ve Vietnamu.
URL : https://www.valka.cz/Ceskoslovenske-zbrane-t9164#645239Verze : 1