Main Menu
User Menu

Čepice SNB - modrá a růžová?!

Diskuse
Nejsem si zcela jistý,ale bylo to součástí SNB na železnici. Určitě by Vám to přesně řekl ten pán, co to draží.
URL : https://www.valka.cz/Cepice-SNB-modra-a-ruzova-t82925#303983Verze : 0
Myslím, že ten je rád, že z něčeho můžeš kápnout nějaká ta koruna. Jinak kdyby věděl, k jaké složce SNB čepice přísluší, napsal by to k ní - zní to logicky.
URL : https://www.valka.cz/Cepice-SNB-modra-a-ruzova-t82925#303984Verze : 0
Nevím to určitě, bohužel ověřit se mi to nepovedlo, ale myslím že švestky nebo-li ozbrojená ochrana železnic měla ten pruh modrý. Pokud se nepletu tak tmavě modré uniformy nosila SNB někdy v šedesátých letech. Schválně pokud máte možnost mrkněte na film Pelíšky nebo Šakalí léta , tam tato uniforma je zachycená.
URL : https://www.valka.cz/Cepice-SNB-modra-a-ruzova-t82925#303993Verze : 0
Vážení,
vím to zcela určitě, jednalo se o služební brigadýrku Vojsk ministerstva vnitra, v tomto případě Vnitřní stráž.


Bližší údaje naleznete na https://www.valka.cz/clanek_12045.html


Mám dojem, že Veřejná bezpečnost (SNB) měla na modrých brigadýrkách hvězdu. Kdežto zde je zobrazen "lvíček v pavéze" a toto rádoby erbovní znamení bylo zavedeno až v ČSSR.
URL : https://www.valka.cz/Cepice-SNB-modra-a-ruzova-t82925#303996Verze : 0
MOD
Pane Tintěro, z toho vyplývá, že Vnitřní stráž je součást VMV?
URL : https://www.valka.cz/Cepice-SNB-modra-a-ruzova-t82925#303999Verze : 0
Ten znak je až z dôb ČSSR. Ale je možné že na čiapku bol dodaný dodatočne, miesto pôvodného. Inak ak by vyfotil vnútrajšok čiapky kvalitnejšie, tak by tam mal byť preberací znak, vrátane roku prebratia. To by možno pomohlo.
URL : https://www.valka.cz/Cepice-SNB-modra-a-ruzova-t82925#304001Verze : 0
MOD
Nejsem si jistý, ale řekl bych, že patří "Vězeňské stráži" - nebo něčemu podobnému - v 50.-60. létech. Myslím si, že jsem to viděl ve filmu "Skřivánci na niti", kde mě právě ta růžová zaujala. Ale je to film, navíc jsem ho naposledy viděl asi před deseti či patnácti lety, takže jen čistě moje hypotéza a děravá paměť Smile
Ale více méně by to potvrzovalo příspěvek kolegy JT.
URL : https://www.valka.cz/Cepice-SNB-modra-a-ruzova-t82925#304032Verze : 0
MOD
No na týchto fotkách síce ružová nie je, ale berte to ako ilustračné zábery - film 30 prípadov majora Zemana - v prvom prípade je štátny znak v tvare hviezdičky (nie je to tak dobre vidno) a v druhom prípade je už nový znak ČSSR. V treťom je starý znak na červenej čapici (prípad v tomto dieli je z polovice 50-tych rokov).
URL : https://www.valka.cz/Cepice-SNB-modra-a-ruzova-t82925#304038Verze : 0
MOD
Jen abych uvedl tu "růžovou" na pravou míru, to není růžová, je to "malinová" barva. Tedy odstím tmavší sytě červené. Období by mělo být po roce 1961, na rozdíl od vás si myslím že znak je správně, starší znak (hvězda) se používal do roku 1961 a někdy v té době přešly uniformy postupně ze sovětského střihu s rajtkami a "překližkovými" nárameníky na mnohem běžnější střih podobný pozdějším. Pokud se pamatuji to postupně bylo v šedesátých letech. Tohle by opravdu mohla být čepice "osožáka" tedy policisty z ochrany železnic, ti si zachovali modré uniformy snad až do konce tedy do roku 1989 (nejsem si jist, vlakem se snažím nejezdit). Barva je zkreslená, tím jak je to mizerně nafocené s bleskem, ryze teoreticky by to (ale to berte jen jako nepravděpodobné) mohla být i fialová, tedy barva justiční stráže, období stejné tedy od konce 60´let do osmdesátých, ale nejsem si jist, jestli ti nebyli v normální zelené. Radil bych zeptat se Fantana, ten by to mohl vědět, je na tohle ten pravý odborník
URL : https://www.valka.cz/Cepice-SNB-modra-a-ruzova-t82925#304040Verze : 0
Filmy a tradiční kvanta chyb ve stejnokrojích a to včetně Zemana.
Červená brigadýrka je výpravčí ČSD, ale tady z ní udělali bastl ála VBŽ. Správně by VBŽ měla modrý okolek a paspulku, dílky a dýnko višňové.
Bohužel již není dostupný původní odkaz - to mohla být VS nebo VB. Teorie o "justici" jsou liché neb od začátku 50. let (nechci kecat, ale mmám za to že minimálně od roku 1952 ne-li ještě dřív) až do let 90. bachaři měli "zelené" stejnokroje. Ve zmíněných Skřiváncích na niti jsou jakési starší stejnokroje vymykající se mé oblasti zájmu a podle mě jde o stejnokroje podstatně staršího původu.
Podle odznaku se soudit nedá, protože u VS i u VB se objevovala jak hvězda, tak později pavéza. Jediné co se nemohlo u VB na brigadýrce objevit byla mořená pavéza, která byla určena pro vojáky základní služby.
URL : https://www.valka.cz/Cepice-SNB-modra-a-ruzova-t82925#406584Verze : 0