ČSLA - Hloubkový průzkum

tady je oskenovaná fotka někdy z roku 91 ze střelnice Podvoří - VVP Boletice.
Nic moc kvalita, ale pokusím se o popis:
na blůze - kapsy na rukávech a "v tunýlku dolního švu protažená šňůra" poskytují další "úložný prostor" a navíc další kapsy uvnitř...
na kalhotách - pravá kapsa na stehně chybí, ve švu všito pouzdro na útočný nůž nebo třeba na "bagr" s páskovou úchytkou, překlopka se zapínala na (nemýlím li se) 4 ploché druky (nebyly to ty "padákové", které jsou třeba na pouzdře útočáku).
Vpředu pod pasem jsou další dvě kapsy s překlopkou (tady nejsou vidět, jsou schované pod blůzou...), ale na fotce v knize o československých výsadkářích jsou trochu vidět, protože vojáček je "mladej" a ještě neví, co umí "šumavská hačava".
Nohavice byly úplně super - klasické "85ky" měly nohavici s páskem pod patu "jako u tepláků", ale "Véčka" měly nohavici do gumičky - přes spinku kanady vz.60 a od kolena dolů byla všita nohavice vnitřní, ze stejného materiálu, jako "měkké" zelené montérky a taky měla dole pásek pod patu.
Tohle mělo několik výhod: v hlubokém sněhu nebo v rose se nohavice tak rychle nepromočila, držela teplo a "syndrom demaskujících příznaků naleštěných bot byl do jisté míry potlačen..".
Navíc u vojáků z povolání se k "85kám" měly nosit hnědé kanady (a proto se třeba na seskoky padákem nemusely přelepovat jejich přezky leukoplastí nebo kobercovkou), ale jak je z fotky vidět, nebylo to až tak striktně dodržováno..., zvláště u velitelů do VR vto...
Pokud se vrátím k fotce v knížce, tak nechápu, jak ten borec narval ty dvojité nohavice do bot - to muselo pěkně tlačit (guma byla dost silná), asi v tom nikdy pořádně nelítal po lese...
Pokud se divíš, že na téhle fotce má nadporučík "lesklé hvězdičky", je to tak, dlouho jsem nosil mořené, ale pak jsme museli tohle označení vyměnit, to byl rozkaz, tak jsme si (často, ne vždy) našívali knoflík na rukáv a nárameníky jsme "obraceli" dolů - hodnost nebyla vidět a taky se ty nárameníky tolik netrhaly, když maník shazoval torbu...
Pokud se týče další výstroje, dost dlouho jsme měli klasické torby vz.61 (kopie sovětského typu), pak přišly nové "polní" ze silonové tkaniny (stejná jako třeba na obalu miniaturního radiolokačního pátrače MRP-4), ze začátku modro-šedé a pak víc do olivova, byl to pokus o "modulární systém", ale nic moc, bylo to dost měkké a nedrželo to tak dobře tvar jako "jednašedesátky".
Stejně jako torby jsme dlouho donášeli popruhové opasky (ty měkké, světlé s obšitými dírkami), pak jsme dostali silonové, ty byly aspoň trochu lepší - lépe na nich drželo třeba pouzdro se škorpíkem...
Protože barva "85tek" prostě nevyhovovala, často jsme je různě upravovali, třeba blátem, ale výstrojáři dost řvali, někdy pomohla třeba pytlovina nebo "pončo" ze zbytků maskovačky s trochou "přírody".
URL : https://www.valka.cz/CSLA-Hloubkovy-pruzkum-t21865#90503 Verze : 0
Zkus knihu pana Šolce Červené barety - je tam toho dost o vývoji od roku 1945 až do roku... a pár fotek je tam z období, kdy se přešlo od zasazování "operačních" a "taktických" výsadků zpět k činnosti hloubkového (v dnešním pojetí speciálního - byť to přirovnání pro nezasvěcené může být tak trochu zavádějící) průzkumu.
Jinak z vlastní zkušenosti - člověče, asi tomu nebudeš věřit, my jsme nějak neměli čas na pořizování fotek... a nebo nám to zakazovali/nedovolovali (a to skupina mohla mít i fotopušku Zenit).


Vzhůru dolů!!!


Pokud budeš sochat "hloubkaře" v maskáčích vz. 85, tak ty se od klasických "pětaosmdesátek" lišily - třeba kapsami na rukávech a na pravém stehně byla kapsa na útočák (nebo "bagr" s úchytkou a překlopkou na druky).
Torba vz. 61 běžně dostupná v army shopech (to k "60kám", ale zpočátku i k "85kám") - mohu nafotit...
URL : https://www.valka.cz/CSLA-Hloubkovy-pruzkum-t21865#83479 Verze : 0
Díky za tip, ačkoliv pochybuji, že v té knize budou fotky, jaké potřebuji. Ale i čtení to může být zajímavé, určitě se po ní podívám.


Jinak je mi docela jasné, že ti, kdož "měli tu čest", neměli určitě zase čas, pravděpodobně ani povolení a asi ani chuť cokoliv dokumentovat, zvláště jednalo-li se třeba o kalhoty 8.) . Spíše jsem myslel na to, že jsou lidé, kteří mají onu výstroj doma (třeba ten batoh a sumky jsem málem měl také) a mohli by pár kvalitními obrázky, třeba výstroje rozložené i na zemi (nebo na posteli Surprised a pod.) pomoci. Jde mi hlavně o vzhled a polohu kapes, ty tam nebyly vidět moc dobře.
URL : https://www.valka.cz/CSLA-Hloubkovy-pruzkum-t21865#83501 Verze : 0
Napřed se balil materiál pro splnění úkolu a potom teprve "věci osobní spotřeby" atd.
Čistě matematicky, torba vz. 61 má objem 10,8 resp. 11 litrů,
z toho 7,4-7,5 litru středová část (2,2 dm x 1,2 dm x 2,8 dm) a
2x "kapsa" po 1,7 litru (1,1 dm x x0,6 dm x 2,6 dm).


Na spodku dna středové části jsou dva našité pásky - vázací místa,
na spodku dna středové části v rozích 2 x 2 tkanice - vázací místa,
na bočních kapsách u jejich spodního okraje 2 tkanice - vázací místa,
na chlopni středové části 2 x 2 tkanice - vázací místa.
Další materiál se dal upevnit pod chlopeň středové části a taky pod její upínací pásky, dále dopředu na nosné popruhy do poutek a taky jsou tam dvě průvlečky na trny "atombordelu" VOP-61.
Torba se tedy dala postupně "rozšiřovat" do placata tak, aby se vešla pod hlavní padák.
Navíc je třeba vzít v úvahu "úložný prostor" v kapsách blůzy a kalhot, v pouzdře na masku atd atd. Něco se po seskoku vybalilo z "GéKáček" a nebo se táhla jako taková, nedej bože, že jsme tahali třeba MRP-4 (miniaturní radiolokační pátrač), S-BON soupravy a další pikantnosti jako náloživo...
Jinak řečeno, člověk mohl takhle nabrat klidně i 30 kilo navíc a to nemluvím o dalším... technickém limitu používaných padáků z hlediska nosnosti.


Voda se nosila v láhvi a upravovala se z přírodních zdrojů, podle typu úkolu se předpokládalo (a plánovalo) tak maximálně 1 dozásobení (a to jen v případě doplňkového úkolu nebo úplného přeúkolování), jinak se skupina po 2-4 dnech plnění úkolu (v bojových podmínkách) "odepisovala ze stavu stravovaných" a měla přečkat z místních zdrojů do překročení vlastními vojsky (to v případě útočné operace) nebo se stáhnout do vlastní sestavy...pěšky.


Zažil jsem sice nácvik "extrakce" z hloubky sestavy s využitím vrtulníků, ale samo o sobě to na tehdejší podmínky bylo dost komplikované (organizace, zajištění, navedení, krytí,...) a při předpokládaných ztrátách při plnění úkolu to bylo prostě nepravděpodobné.
URL : https://www.valka.cz/CSLA-Hloubkovy-pruzkum-t21865#104717 Verze : 0
Na fotce v příloze je výsadkář na čáře strojení s padáky OVP a ZVP-80 a s kontejnerem GK-30 upevněným na padákovém postroji.
Kontejner GK-30 se připojoval k postroji padáku nosným popruhem s karabinou, který bylo třeba dvakrát otočit kolem sedacího popruhu padákového postroje a karabinu pak zapnout do očka na nosném popruhu.
Pak si člověk sednul na kontejner a skrz jeho "uši" provlékl fixační popruh padákového postroje (popruh označen žlutým koncem, visí resp. je vidět na chlapíkovi za stojícím, už ustrojeným maníkem)). Když se vše řádně utáhlo, museli takového člověka zvedat dva další, aby se mohl postavit a chodit se s tím taky kloudně nedalo...
Navíc se ten popruh uvolňoval "po hmatu" protože nebyl přes ZVP-80 vidět...
Dále je z fotky zřetelné umístění přístroje KAP-3P na pravé straně OVP-80...
Pokud se někomu zdá ten chlap na fotce poněkud "naducanější", máte pravdu - do mašiny "chodil vždy poslední a "vystupoval" jako první ve výsadce...


Pro Lišáka - na téhle fotce je vidět, jak jsou široké nosné popruhy torby vz.61 - tak si představ, jak je strkáš pod nárameníky na 85kách - proto jsme si nárameníky převraceli na knoflík, extra přišitý na rukávu blůzy.
URL : https://www.valka.cz/CSLA-Hloubkovy-pruzkum-t21865#111765 Verze : 0
Rád bych se zeptal Paliče: měli jste na levém rukávu nášivku jako je v ve výše zmiňované knize? Ani na jedné fotce to nejde vidět.


Rád bych se ještě Paliče zeptal, zda-li nárameníky na "85" zapínaly na plastové knoflíky nebo měli na horním nárameníku epoletový knoflíček a na plastový se zapinal jen pásek, který vlastní nárameník nesl - tak jak je to vidět na fotografiích ze Zálivu 90-91 (tam ale měli "85" letní)?
URL : https://www.valka.cz/CSLA-Hloubkovy-pruzkum-t21865#113615 Verze : 0
Odpověď vůbec není jednoduchá a v zásadě zní: JAK KDY, JAK KDO...
"Parapi.a" byla po mnoha peripetiích (jak daných dobou, tak možnostmi výroby, atd) dost nedostatkovým zbožím a proto platilo: Když ne všichni, tak nikdo...
Další věcí je chaos, který souvisí s jejich barvami - někdy se podle nich rozlišovaly prapory (pluku, pak brigády), ale třeba taky skupiny hpz v rámci rhpz průzkumného praporu, a dokonce jsem zažil i různé barvy v rámci skupiny podle specializace... a to teprv byla "barevná hudba".


Takže nevím, jestli jsem Tě lišáku uspokojil - ale to není důležité... Zkus se obrátit na někoho, kdo je třeba sbírá a poradí Ti, jak to vlastně bylo/mělo být... nebo Ti spíš udělá v palici pěknej guláš.


To Lišák – výsadkář:
Na nárameníky oděvu vz. 85 se musely našívat zelené knoflíky s meči – pokud si pamatuji, byly tam původně klasické „čtyřdírkové bakelity“ – stačilo pak dát maskáče do čistírny a pokud jsi své „mečovky“ neodpáral, mohl jsi žebrat u výkoňáka o nové… Taky se to dalo řešit i kancelářskou sponkou, ale zjištění takové „nedovolené úpravy“ bylo vcelku stíháno…
Asi do roku 1990 či nejpozději jara 91 se nosilo na „85kách“ obvyklé „polní“ hodnostní označení – tedy mořené pecky u poddůstojníků, mořené kolejničky u absíků, mořené malé a velké hvězdičky u praporčíků a důstojníků a šedivé (u praporčíků) či hnědé (u vyšších důstojníků) zahrádky…
Pak nějakého bambulu napadlo, že voják má/může být vidět i v terénu a muselo se vše měnit za „lesklé“ – tedy od blýskavé pecky u svobodníka až po zlaté zahrádky u vyšších důstojníků – a pak bylo skutečně výhodné „převracet“ nárameníky, protože i na nich musel být „stříbrný“ či „zlatý“ knoflík s pacičkami . Totéž udělali sousedům u pluku na „bigoškách“ – měli lesklé odznaky na polních čepicích 85 – a my (naštěstí) pořád jenom obraceli barety…
Ale jak vidíš na jedné z dříve přiložených fotek, nic nebylo stanoveno tak striktně, aby to nebylo porušováno (viz plastový knoflík na nárameníku nadproučíka... - mám dojem, že je to zrovna z přechodového období k "leštěnkám".
Tak to jen pro vysvětlení – snad si to pamatuju dobře.
URL : https://www.valka.cz/CSLA-Hloubkovy-pruzkum-t21865#113651 Verze : 0
Organizace pzpr se vyvíjela a dá se konstatovat, že od vzniku pzpr z původních průzkumných rot byla organizace tohoto stupně v daném období stejná (válečně), ale mírově se lišil prapor od praporu podle toho, zda šlo o útvar na Slovensku, Moravě či v Čechách, zda tam třeba byla "PéEška" nebo ne, jak moc byl nadřízený stupeň "zrámcován" atd.
Já třeba zažil v organizaci praporu tankovou průzkumnou rotu, pak hloubkovou rotu na OT-65 a UAZech, pak hloubkovou rotu bez OT-65, z rhpz postavenou rotu strážní, pak erhápézetku obnovenou, průzkumnou rotu na BVP-1 a OT-65 (OT-65 A a RL), tutéž průzkumnou rotu na BVP-1 bez věží (ÚV-90) a pak přebírání "nových" BVP-1 (které byly v podstatně horším stavu než ty naše původní) a BPzV Svatava, stavbu čet technického průzkumu atd., atd...
Vcelku výjimečným byl (pokud se nepletu) 1-pzpr v Podbořanech, ti totiž měli jako jediní v armádě (kromě školy ve Vyškově) v organizaci průzkumných rot i vozidla BRM-1K.


Obecně platí, že prapor měl vždy kromě velitelství a "jébézetek" vždy tři "bojové" roty a "něco k tomu - třeba roty rádiového a radiotechnického průzkumu, které byly rozvinuté na stanovištích "na čáře" (naše třeba byla na Poledníku), které "plnily bojový úkol v míru" monitorováním radioprvozu za západní hranicí ČSSR a taky (ve spolupráci s "křídly") gonio - zaměřováním...


Faly, vzhledem k tomu, že proces zapomínání je rychlý a paměť má omezenou kapacitu, zkus učinit dotaz na vojenstvikvalitně (napřed to najdi v googlu), tam Ti poskytnou skutečně fundovanou odpověď.
Přece po mně nechceš, abych to hledal sám - to už tu bylo - reakce na dotaz a dlouhé shánění podkladů a v závěru konstatování tazatele, že v "archívu" našel to, co hledal na začátku a že děkuje...
URL : https://www.valka.cz/CSLA-Hloubkovy-pruzkum-t21865#123387 Verze : 0

Diskuse

chcel by som sa spytat ci sa pri vycviku/najma v lete/striktne pouzivali nohavice a bluza alebo byvala nariadena aj ustroj iba nohavice s koselou? myslim obdobie tak do roku 1989.
dakujem
URL : https://www.valka.cz/CSLA-Hloubkovy-pruzkum-t21865#637318 Verze : 0

Citace - tomas3127 :

chcel by som sa spytat ci sa pri vycviku/najma v lete/striktne pouzivali nohavice a bluza alebo byvala nariadena aj ustroj iba nohavice s koselou? myslim obdobie tak do roku 1989.
dakujem



Do stráže sme chodili s nohavicami/košeľou bežne. Aj pri výcviku.


Tu mali výcvik v košeliach - www.csla.cz
URL : https://www.valka.cz/CSLA-Hloubkovy-pruzkum-t21865#637355 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více