Main Menu
User Menu

CL - Nagara (1921)

長良 / ながら

Nagara


druh lodě: lehký křižník
třída lodě: Nagara
zahájení stavby: 9.9.1920
spuštění: 25.4.1921
zařazení do služby: 21.4.1922
potopena: 7.8.1944


délka: 163m
šířka: 14,2m
ponor: 4,6m


výtlak: 5,170t
výtlak max: 5,570t


pohon: 12 kotlů, 4 turbíny, 90 000 hp


rychlost max: 36 uzlů


pancéřování: boky: 64mm
paluba: 32mm


výzbroj: 7 x 140mm/50
4 x 25mm/60 AA
4 x TT 610mm


posádka: 440
URL : https://www.valka.cz/CL-Nagara-1921-t12727#43632Verze : 0
...
URL : https://www.valka.cz/CL-Nagara-1921-t12727#53915Verze : 0
Do stejné třídy jako Nagara patřily křižníky Abukuma, Isuzu, Kinu, Natori a Yura.
URL : https://www.valka.cz/CL-Nagara-1921-t12727#54342Verze : 0
Doplnenie TTD


Pohon


z 12 kotlov bolo 10 na mazut a 2 na zmiešané palivo (mazut + uhlie)
zásoba paliva bola 1 260 ton mazutu a 350 ton uhlia
dosah bol 5 000 nm pri 14 uzloch


Výzbroj


Výzbroj sa v priebehu vojny menila nasledovne:
v apríli 1942 nainštalované 4 guľomety 13,2 mm
v decembri 1942 bolo odstránené jedno 140 mm delo
v auguste 1943 bol nainštalovaný radar na sledovanie vzdušného priestoru Typ 21 a AA výzbroj bola posilnená o 4 dvojhlavňové komplety 25 mm
v januári 1944 bolo odstránené ďalšie 140 mm delo. Nahradilo ho 127 mm/40 AA delo, staré dvojhlavňové torpédomety boli nahradené dvoma štvorhlavňovými otočnými umiestnenými v zadnej časti lode. Takisto bol odstránený katapult a na jeho miesto boli umiestnené dva trojhlavňové komplety 25 mm AA kanónov. Pri tejto príležitosti boli na kormu lode nainštalované dva sklzy na spúšťanie hlbinných náloží a do provy umiestnené hydrofóny Typ 93.
v júli 1944 bola výzbroj doplnená ďalšími desiatimi jednoduchými 25 mm kanónmi, šiestimi 13,2 mm a bol nainštalovaný radar na sledovanie povrchových cieľov Typ 22.
Konečná konfigurácia výzbroje bola teda:
5 x 140 mm/50 (5xI)
1 x 127 mm/40
32 x 25 mm/60 (2xIII, 6xII, 14xI)
10 x 13,2 mm
2 sklzy na spúšťanie náloží
hydrofóny
radar Typ 21 a 22
URL : https://www.valka.cz/CL-Nagara-1921-t12727#137766Verze : 0
Velitelé lodi


21.04.1922 - 10.11.1922 ?
10.11.1922 - 01.11.1923 námořní kapitán Fujii Kensuke
01.11.1923 - 01.11.1924 námořní kapitán Sato Minokichi
01.11.1924 - 24.10.1925 námořní kapitán Hori Teikichi
? 20.10.1925 - 01.07.1926 námořní kapitán Yoshitake Junzo
? 01.12.1927 - 10.12.1928 námořní kapitán Sagara Tatsuo
? 01.12.1927 - 21.12.1927 námořní kapitán Ban Jiro
10.12.1928 - 01.05.1929 námořní kapitán Sato Ichiro
01.05.1929 - 20.11.1929 námořní kapitán Mitsui Seizaburo
20.11.1929 - 30.11.1929 ?
30.11.1929 - 01.12.1930 námořní kapitán Kobayashi Sonosuke
01.12.1930 - 01.12.1931 námořní kapitán Waki Kanae
01.12.1931 - 15.11.1933 ?
15.11.1933 - 15.11.1934 námořní kapitán Takagi Takeo
15.11.1934 - 15.11.1935 námořní kapitán Matsunaga Jiro
15.11.1935 - 01.12.1936 námořní kapitán Kajioka Sadamichi
01.12.1936 - 20.02.1937 námořní kapitán Matsuyama Mitsuharu (navíc ke "Kitakami")
20.02.1937 - 10.11.1937 námořní kapitán Nakao Hachiro
10.11.1937 - 15.07.1938 námořní kapitán Sawada Torao
15.07.1938 - 15.12.1938 námořní kapitán Ichise Shinichi
15.12.1938 - 01.07.1939 námořní kapitán Edo Heitaro
01.07.1939 - 01.09.1939 námořní kapitán Yano Hideo
01.11.1940 - 10.09.1941 námořní kapitán Sone Akira
10.07.1942 - 17.12.1942 námořní kapitán Tawara Yoshioki
17.12.1942 - 16.08.1943 námořní kapitán Shinoda Katsukiyo
16.08.1943 - 07.04.1944 námořní kapitán Kitamura Masayuki
08.05.1944 - 07.08.1944 námořní kapitán Nakahara Giichiro


Zdroj: nihonkaigun.modellmarine.de
URL : https://www.valka.cz/CL-Nagara-1921-t12727#199766Verze : 0