Main Menu
User Menu

CL - Abukuma (1923)

阿武隈 / あぶくま

Abukuma


druh lode: ľahký krížnik
trieda lode: Nagara
kýl položený: 8.12.1921 v lodenici Uraga
spustenie na vodu: 16.3.1923
zaradenie do služby: 26.5.1925
koniec: potopená 26.10.1944 južne od Negrosu amer. lietadlami


Rozmery


dĺžka celková: 163 m
dĺžka pri čiare ponoru: 152,4 m
šírka: 14,2 m
ponor: 4,6 m


výtlak štandard: 5,170 t
výtlak max: 5,570 t


Pohon
12 kotlov (10 na mazut a 2 na zmiešané palivo), 4 turbíny, 90 000 hp


rýchlosť max: 36 uzlov
zásoba paliva: 1 260 t mazutu a 350 t uhlia
dosah: 5 000 nm pri 14 uzloch


Výzbroj
7 x 140 mm/50
2 x 80 mm/40 AA
4 x 25 mm/60 AA
4 x TT 533 mm


Pancierovanie
boky: 64mm
paluba: 32mm


Posádka: 440
URL : https://www.valka.cz/CL-Abukuma-1923-t36858#138489Verze : 0
Ako sa menila výzbroj v čase vojny


december 1942:
odstránené jedno 140 mm delo
nainštalované dva trojhlavňové 25 mm kanóny
guľometné štvorča 13,2 mm bolo hahradené dvojčaťom


máj 1943
nainštalovaný radar Typ 21 na sledovanie vzdušných cieľov


október 1943
bolo odstránené ďalšie 140 mm delo
80 mm/40 AA kanóny boli nahradené 127 mm/40 AA
boli pridané dve trojhlavňové 25 mm kanóny a 4 jednohlavňové 25 mm kanóny


marec 1944
bol odstránený katapult


jún 1944
nainštalovaný radar Typ 22 na sledovanie povrchových cieľov
bolo pridaných 10 jednohlavňových 25 mm kanónov a 5 13,2 mm guľometov


Konečný stav výzbroje by mal byť nasledovný:
5 (5xI) x 140 mm/50
2 (1xII) x 127 mm/40 AA
30 (4xIII, 2xII a 14xI) x 25 mm/60 AA
10 x 13,2 mm


Torpédomety 533 mm boli s najväčšou pravdepodobnosťou nahradené 610 mm. Neviem však ako (a či) sa zmenil ich počet.
URL : https://www.valka.cz/CL-Abukuma-1923-t36858#139365Verze : 0
Velitelé lodi:


26.05.1925 - 01.12.1925 námořní kapitán Tokuda Inosuke
01.12.1925 - 01.11.1926 námořní kapitán Otani Shiro
01.11.1926 - 15.11.1927 ?
15.11.1927 - 10.12.1928 námořní kapitán Toyoda Teijiro
10.12.1928 - 01.12.1931 ?
01.12.1931 - 15.11.1932 námořní kapitán Iwamura Seiichi
15.11.1932 - 15.11.1933 námořní kapitán Kojima Kentaro
15.11.1933 - 15.11.1934 ?
15.11.1934 - 15.11.1935 námořní kapitán Kurita Takeo
15.11.1935 - 01.12.1936 námořní kapitán Fujita Ruitaro
01.12.1936 - 01.12.1937 námořní kapitán Shimizu Iwao
01.12.1937 - 01.12.1938 námořní kapitán Akiyama Katsuzo
01.12.1938 - 15.11.1939 námořní kapitán Tanaka Kikumatsu
15.11.1939 - 01.11.1940 námořní kapitán Sakiyama Shakao
01.11.1940 - 20.09.1942 námořní kapitán Seiroku Murayama
20.09.1942 - 28.08.1943 námořní kapitán Shibuya Shiro
28.08.1943 - 26.03.1944 námořní kapitán Konishi Kaname


Zdroj: nihonkaigun.modellmarine.de
URL : https://www.valka.cz/CL-Abukuma-1923-t36858#194630Verze : 0