Main Menu
User Menu

CHE - Furrer Lmg 25

lehký kulomet

Leichtes Maschinengewehr Modell 1925


Ráže: 7,5 x 55 GP11
Délka: 1163 mm
Délka hlavně: 585 mm
Hmotnost: 8,65 kg
Kadence: 500 ran / min


URL : https://www.valka.cz/CHE-Furrer-Lmg-25-t105766#377993Verze : 0
MOD
Foto Radek HavelkaURL : https://www.valka.cz/CHE-Furrer-Lmg-25-t105766#454896Verze : 0
MOD
Kulomet byl zkonstruován plukovníkem Adolfem Furrerem který byl v době konstrukce zbraně (první polovina dvacátých let) ředitelem podniku Waffenfabrik Bern. Kulomet byl v roce 1925 zaveden jako „Leichtes Maschinengewehr Modell 1925“ do výzbroje švýcarské armády, kde byl ve službě až do počátku šedesátých let. Odemykání závěru a tedy funkce zbraně, je odvozena od krátkého zpětného pohybu hlavně, uzamčení je pomocí systému pák a kloubů, vzdáleně podobné systému třeba kulometu Maxim, ale s řadou změn a vylepšení a na rozdíl od výše zmíněného, se páky pohybovaly v horizontální rovině. Specialitou systému Furrer bylo že hlaveň a závěr zůstávaly spojeny po celou dobu, to na jednu stranu zabezpečilo větší spolehlivost zbraně, ale bylo velmi náročné na přesnost výroby a minimální tolerance. Kulomet střílí z otevřeného závěru. Zbraň používala schránkový zásobník nasazovaný zprava, který obsahoval 30 nábojů. Množství nábojů lze kontrolovat pomocí otvoru na horní straně zásobníku. Vystřelené nábojnice byly vyhazovány vlevo. Určitou specialitou bylo, že páky uzamykající závěr se při střelbě dostávaly mimo obrys pouzdra závěru a štěrbina kterou se to dělo byla v pochodové poloze kryta protiprachovou krytkou, která se otevře napnutím zbraně. Vzduchem chlazená hlaveň byla výměnná včetně části závěru. Střelba byla možná buď dávkou nebo jednotlivými ranami, zvláštností danou konstrukcí závěru je umístění přepínače způsobu střelby, který je na přední části zásobníkové šachty. Standardně byl kulomet vybaven dvounožkou uchycenou u ústí, určitou zvláštností byla třetí noha, kterou bylo možno na zbraň přidat zhruba uprostřed délky. Pro použití jako univerzální kulomet bylo možno využít i trojnožku. Mířidla byla standardně otevřená, ale údajně bylo možno montovat i teleskopická mířidla. Pokud je známo nebyl tento kulomet exportován, důvodem byla zřejmě cena, která byla dána poměrně složitou a přesnou výrobou.


Zdroj: world.guns.ru
lt.wikipedia.org
URL : https://www.valka.cz/CHE-Furrer-Lmg-25-t105766#454946Verze : 0
Trochu jsem prolezl svůj archiv a našel jsem sken originální příručky švýcarské armády na tuto zbraň. Několik obrázků z ní sem přiložím, protože umožní poněkud lepší představu o této rozhodně zajímavé zbrani. První je hlaveň jako výměnný díl, tedy i s částí závěru. Druhý je zásobník a jeho příslušenství. Třetí je dvounožka spolu s třetí nohou. Čtvrtý je třínohá lafeta umožňující i střelbu na letadla, konfigurace se samozřejmě proti té na obrázku změní a střelec stojí. Poslední je uchycení zbraně do lafety.


zdroj: příručka švýcarské armády "Technisches reglement No.2 Das Leichte Maschinengewehr (Lmg.25)" do tisku 7.11.1939, tištěno 1940
CHE - Furrer Lmg 25 - výměnná hlaveň

výměnná hlaveň
CHE - Furrer Lmg 25 - zásobník i s nabíjecím kolíkem

zásobník i s nabíjecím kolíkem
URL : https://www.valka.cz/CHE-Furrer-Lmg-25-t105766#454995Verze : 0
další část bude o vlastní činnosti zbraně, první obrázek je schéma činnosti závěru, tedy nabrání náboje ze zásobníku, jeho zasouvání a uzamčení, všimněte si, že hlaveň se přitom výrazně posunuje vpřed. Druhým je vlastní pákový mechanizmus uzamykání.
I když v popisech se píše o krátkém zákluzu hlavně, ve skutečnosti šlo o zákluz v délce několika centimetrů.


zdroj: příručka švýcarské armády "Technisches reglement No.2 Das Leichte Maschinengewehr (Lmg.25)" do tisku 7.11.1939, tištěno 1940
URL : https://www.valka.cz/CHE-Furrer-Lmg-25-t105766#454997Verze : 0
furrer -lgm 25? Nevypadá to nějak takhle? Systém je to velice propracovaný a až na několik málo úprav je shodný s P-08. Vzhledem k požadavkům použitého náboje jsou zásadní úpravy provedeny na zamykací páce,kde jsou přidané opěrné ozuby ,které eliminují tlak vzniklý při výstřelu na hlavní čep pákového mechanismu.U P-08 je hlavní čep pákového mechanismu dostatečně masívní a celá síla která na něj působí při výstřelu je vlastně zachycena tímto čepem a dvěma plochami ,které jsou na zadní straně hmatníků kloubového závěru.
Hlavní důraz na spolehlivost systému je vidět při pohledu na vytahovač nábojnic. Na první pohled každého zaujme jeho velikost.Je velice masívní a je vidět ,že konstruktér dobře věděl co jsou to polní podmínky.Protože i já vždy tvrdím ,že může být sebelépe propracovaná zbraň ale pokud není dokonalý vytahovač nábojnic,tak je zbraň k ničemu.
To je bohužel právě dost často vidět u dnešních moderních samonabíjecích i opakovacích zbraní,převážně vyrobených v USA.
V mnoha případech jde o zbraně používající výkonné lovecké nebo jiné střelivo a vytahovač je srovnatelný s pistolí která je konstruovaná na náboj 7,65Brow.
Při své práci jsem se s takovými konstrukcemi za poslední leta setkal již mnohokrát.
URL : https://www.valka.cz/CHE-Furrer-Lmg-25-t105766#463812Verze : 0
Diskuse
Výborná práce, Bitaxe! Tvoje znalosti jsou neocenitelné!
URL : https://www.valka.cz/CHE-Furrer-Lmg-25-t105766#455084Verze : 0
MOD
Je to spíš náhoda, Furrer je zajímavá konstrukce, proto jsem se jí kdysi věnoval Smile Ostatně i samopal stejného označení je docela zajímavý
URL : https://www.valka.cz/CHE-Furrer-Lmg-25-t105766#455090Verze : 0