Main Menu
User Menu

CA - Maja (1930)

摩耶 / まや

Maja / Maya


Druh lode: ťažký krížnik
Trieda lode: Takao
Sesterské lode: Atago, Čókai, Takao


Kýl položený: 4.12.1928 v lodenici Kawasaki v Kobe
Spustená na vodu: 8.11.1930
Zaradená do služby: 30.6.1932


Rozmery:


dĺžka celková: 203,7 m
šírka: 18,03 m
ponor: 6,11 m


výtlak konštrukčný: 10 000 t
výtlak pri skúškach: 12 781 t
po doplnení výzbroje a prestavbe na AA krížnik: 13 140 t


Pohon: 4 lodné skrutky, každá poháňaná jednou turbínou, 12 kotlov Kanpon
Výkon: 133 100 hp
Rýchlosť: 35,5 uzla
Dosah: 8 500 nm pri 14 uzloch


Pancierovanie:
bočný pás: 100 mm (strojovňa), 125 (muničné sklady)
paluba: 35 mm
veže: 25 mm
barbety: 75 mm


Výzbroj:
10 (5xII) x 203 mm/50
8 (4xII) x 127 mm/40
2 (2xI) x 40 mm
8 (2xIIII) x 610 mm torpédomety
3 lietadlá (hydroplány štartujúce z katapultov)


po modernizácii v decembri 1943:
8 (4xII) x 203 mm/50
12 (6xII) x 127 mm/40
až 66 x 25 mm/60 AA
36 x 13,2 mm
16 (4xIIII) x 610 mm torpédomety
3 lietadlá (hydroplány štartujúce z katapultov)
Posádka: cca 773 mužov


Trieda Takao bola modifikáciou triedy Myoko. Mala silnejšie pancierovanie v oblasti muničných skladov, väčší mostík navrhnutý pre veliteľstvo flotily (trieda Myoko len pre veliteľstvo eskadry) a zlepšené torpédové a letecké vybavenie. Väčšie nástavby však spôsobili, že mali menšiu stabilitu pri stavbe ako jej predchodcovia. Preto bolo rozhodnuté, že výška nástavieb bude znížená. Toto sa ale podarilo uskutočniť kvôli začiatku vojny len na Takao a Atago. Ostatné lode ostali mali nástavby v pôvodnej veľkosti. V roku 1943 bola na Maya odstránená veža C a na jej mieste inštalované dodatočné AA zbrane.
URL : https://www.valka.cz/CA-Maja-1930-t33559#121999Verze : 0
Služba:


Na začiatku vojny sa zúčastnila invázie do sev. časti Filipín. Vo februári a marci 1942 operovala v okolí Jávy a potápala lode, ktoré odtiaľ unikli. 19. marca bola na doplnení výzbroje v Yokosuke. Pri tej príležitosti na ňu namontovali dva zdvojené 25 mm AA kanóny. 18. - 25. apríla 1942 sa zúčastnila na neúspešnom stíhaní amer. lietadlových lodí z Doolitleovho náletu. V máji a juni - bitka o Midway - útočila v severnom smere (na Aleuty). 15. - 16. októbra a 14. novembra 1942 ostreľovala letisko Henderson Field na Guadalcanale v rámci bojov o jeho získanie. Pri návrate bola napadnutá lietadlami. Jedno zachytilo pravým krídlom o sťažeň a zrútilo sa na ľavobok lode, kde inicializovalo muníciu, ktorá vybuchla a zpôsobila požiar - zahynulo 37 mužov. Aby nevybuchli aj torpéda umiestnené v blízkosti, museli ich preventívne vyhodiť cez palubu. Bola opravovaná v Kaviengu na Borneu a v Yokosuke (do 16.1.1943). 26. marca 1943 doprevádzala konvoj posíl na ostrov Attu. Pri Komandorských ostrovoch boli jap. sily napadnuté amer. loďami. V boji boli amer. lode poškodené ale zabránili konvoju doplávať na miesto určenia. V boji bola poškodená aj Maya. V júli 1943 zaisťovala evakuáciu ostrova Kiska. V auguste 1943 dostala pri znovuvystrojení v Yokosuke ďalšie dva dvojité AA kanóny 25 mm - celkovo 16 hlavní (8xII). V septembri pendlovala medzi základňou Truk a prístavom Rabaul s posilami a zásobami. 5. novembra bola počas náletu na Rabaul zasiahnutá let. bombou, ktorej výbuch spôsobil požiar v jednej zo strojovní - 70 mŕtvych. Núdzové opravy boli vykonané v prístave. Potom doplávala do Yokosuky na celkovú prehliadku a dôkladné opravy. Počas opráv bolo rozhodnuté o premene lode na protilietadlový krížnik. Bola odstránená veža č. 3. Výzbroj bola doplnená AA zbraňami - 6xII ráže 127 mm, 13xIII ráže 25 mm, 9xI ráže 25 mm a 36xI ráže 13,2 mm. Bol nainštalovaný aj radar Typ 22 na sledovanie povrchových cieľov. Torpédomety boli doplnené na 4xIIII a na kormu lode bola nainštalovaná kĺzačka na zhadzovanie hlbinných náloží. Opravy a modifikácie trvali až do 9. apríla 1944. V apríli 1944 slúžila na prepravu vojsk a zásob medzi jap. prístavmi a Filipínami. 19. - 20. júna 1944 bola v bitke vo Filipínskom mori ľahko poškodená dopadom bômb v blízkosti lode. 25. júna doplávana do Yokosuky na ďalšie vystrojenie a boli na ňu namontované ďalšie 25 mm kanóny 19xI - celkový počet hlavní 66. 23.10.1944 v bitke v Palawanskom prielive dola zasiahnutá 4 torpédami z amer. ponorky USS Dace (SS-247) a rýchlo sa potopila.
URL : https://www.valka.cz/CA-Maja-1930-t33559#122086Verze : 0
Velitelé lodi


30.06.1932 - 01.12.1932 námořní kapitán Morimoto Jo
01.12.1932 - 15.11.1933 námořní kapitán Yamamoto Koki
15.11.1933 - 15.11.1934 námořní kapitán Niimi Masaichi
15.11.1934 - 28.10.1935 námořní kapitán Ozawa Jisaburo
28.10.1935 - 01.12.1936 námořní kapitán Moizumi Shinichi (od 16.11.1936 navíc "Taigei")
01.12.1936 - 15.11.1937 námořní kapitán Oshima Kenshiro
15.11.1937 - 15.11.1938 námořní kapitán Suzuki Yoshio
15.11.1938 - 15.11.1939 námořní kapitán Nakahara Yoshimasa
15.11.1939 - 15.04.1941 námořní kapitán Osugi Morikazu
15.04.1941 - 11.08.1941 námořní kapitán Isaki Shunji
11.08.1941 - 30.09.1942 námořní kapitán Nabeshima Shunsaku
30.09.1942 - 16.10.1943 námořní kapitán Matsumoto Takeshi
16.10.1943 - 26.12.1943 námořní kapitán Kato Yoshio
26.12.1943 - 23.10.1944 (padl) námořní kapitán Oe Ranji (od 20.01.1944 do 20.02.1944 navíc "Yubari").


Zdroj: nihonkaigun.modellmarine.de
URL : https://www.valka.cz/CA-Maja-1930-t33559#194729Verze : 0