Main Menu
User Menu

Blokáda La Rochelle

Po úspěšném obléhání Saint-Jean-d'Angély v červnu 1621 se královská armáda rozdělila. Větší část se vydala přes Clérac obléhat Montauban, po La Rochelle druhou nejmocnější hugenotskou pevnost, menší část pod velením vévody de Epernon vyrazila blokovat pevnost La Rochelle.


Především na moři se to ovšem vévodovi nepodařilo. Obyvatelé La Rochelle patřili k nejlepším mořeplavcům, jež Francie měla. Jejich lodím se nejen dařilo proklouzávat blokádou, ale pod vedením Jeana Guitona, jenž byl městkou radou jmenován admirálem městské flotily, zaútočili i na přístav Brouage, který měl být jejich katolickou konkurencí, a provedli několik výpadů proti královské flotile, přičemž se jim podařilo dokonce dobýt ostrov Oléron.


Královské straně se na druhou stranu podařilo poblíž La Rochelle vybudovat pevnost Fort Louis a dobýt několik hugenotských měst.


Jelikož se královské armádě nedařilo dobýt Montpellier, dohodly se obě strany na uzavření montpellierského míru, který byl uzavřen 18. října 1622. Blokádu La Rochelle v podstatě ukončila nerozhodná námořní bitva u Saint-Martin-de-Ré ze dne 27. října 1622.
Zdroje:
- en.wikipedia.org
- Browning, William Shergold: A history of the Huguenots, London, 1842
URL : https://www.valka.cz/Blokada-La-Rochelle-t113428#395934Verze : 0
MOD