Main Menu
User Menu

Blažkov

terénní pozůstatky hradu

     
Název:
Name:
Blažkov
Další názvy:
Other Names:
Babinec
Typ:
Style:
hrad
Stav:
Condition:
nepatrné zbytky
Přístupnost:
Accessibility:
volně přístupno
Obec:
Municipality:
Blažkov
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
49°27'54.83"N 16°10'48.69"E
První písemná zmínka:
First Written Reference :
DD.MM.RRRR
Památky a muzea v okolí:
Places of Interest and Museums in the Vicinity:
-
Poznámka:
Note:
Terénní náznaky hrádku se nachází na ostrožně "Na Babici" nad potokem, který se nedaleko vlévá do říčky Bobrůvky.
Zdroje:
Sources:
https://www.bystricko.cz/index.php?clanek=66
https://www.hrady.cz/index.php?OID=2613
amapy.centrum.cz
URL : https://www.valka.cz/Blazkov-t63301#355923Verze : 0
Blažkov


Pozůstatky hradu stojí asi 7,5 km JZ od Bystřice nad Pernštejnem. Ves Blažkova Lhota, dnes Blažkov, byla založena do oválu kolem rybníka a byla ve vlastnictví pána, jenž sídlil na hradě, který se prý nazýval Babinec. Hrad stával na terénním ostrohu, který obtéká malý potůček. Jeho koryto bylo upraveno tak, že vytvořilo široký a hluboký příkop. Po překopání šíje spojující ostroh z ostatním terénem, vznikl neverlký vrch, na kterém byl hrad vystaven. Ovšem až na drobné úpravy terénu se nám po něm nic dalšího nedochovalo. Snad byl pouze ze dřeva. Kdy přesně byl hrad vystaven není známo, ale bylo to nejspíš na přelomu 13. a 14. století. Jeho stavitelem mohl být některý ze zdejších vladyků.


Literatura:
Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku I : Jižní Morava. Praha, 1981.
URL : https://www.valka.cz/Blazkov-t63301#226047Verze : 0