Main Menu
User Menu

Bitva u Lackenbachu

Bitva u LackenbachuDatum:
DD.MM. 1620


Místo:
Lackenbach, Burgenlandsko, Rakousko


Účastníci:
vojsko Mikuláše Esterházyho
neckenmarktští sedláci
císařská armáda
x
uherská povstalecká vojska sedmihradského knížete Gábora Bethlena


Výsledek:
vítězství císařské armády
URL : https://www.valka.cz/Bitva-u-Lackenbachu-t92861#347711Verze : 0
MOD
V roce 1612 vyženil uherský šlechtic Mikuláš Esterházy panství Landsee-Lackenbach. V roce 1620 došlo na tomto území k bitvě, která byla součástí třicetileté války.


Po vypuknutí povstání zůstal Esterházy věrný císaři. Vojsko Bethlenových uherských povstalců obklíčilo jeho vojska, jejichž obranným centrem byl vodní hrad v Lackenbachu. Obklíčení vojáci spoléhali na příchod pomoci, která by je vysvobodila z těsného sevření. Díky zručnému taktizování se jim dařilo oddalovat kapitulaci. Na poslední chvíli pak dorazil císařský generál Dampierre se sedmi sty jezdci, čtyřmi stovkami kozáků, třemi sty mušketýry a skupinou neckenmarktských sedláků. To sice nevyrovnávalo sílu povstaleckého vojska, avšak Dampierrovi se podařilo obratně zaútočit. Výsledkem bylo uvolnění sevření obléhatelů a smrt velitele povstaleckých vojsk Matyáše Tarrodyho spolu s více jako tisícovkou jeho spolubojovníků.


Císařským se navíc podařilo ukořistit čtrnáct praporců. Mikuláši Esterházymu to přineslo císařovu přízeň, která se zhmotnila v povýšení do hraběcího stavu a ve jmenování uherským palatinem v roce 1625.Zdroje:
http://www.gemeinde-lackenbach.at
http://www.lackenbacher.at
URL : https://www.valka.cz/Bitva-u-Lackenbachu-t92861#347747Verze : 0
MOD