Main Menu
User Menu

Bitva u Kolína 1757

     
Název:
Name:
Bitva u Kolína
Datum:
Date:
18.06.1757-18.06.1757
Válčiště / Fáze:
Theatre of Operations / Phase:
Evropské válčiště - třetí slezská válka
Místo:
Location:
Kolín / Křečhoř
GPS:
GPS:
50°01'42.99"N 15°07'17.99"E
Účastníci:
Belligerents:
 
Strana A:
Side A:
Rakousko
Strana B:
Side B:
Prusko
Velitelé:
Commanders:
 
Strana A:
Side A:
Leopold Josef hrabě von Daun
Strana B:
Side B:
Fridrich II. Veliký
Síly:
Strenght:
 
Síly strana A:
Forces Side A:
54 000
Zobraz detail:
Show Detail:
 
Zobraz detail:
Show Detail:
-
Síly strana B:
Forces Side B:
35 000
Zobraz detail:
Show Detail:
 
Zobraz detail:
Show Detail:
-
Ztráty:
Losses:
 
Ztráty strana A:
Losses Side A:
8 100 - 9 000
Zobraz detail:
Show Detail:
 
Zobraz detail:
Show Detail:
-
Ztráty strana B:
Losses Side B:
13 700 - 14 000
Zobraz detail:
Show Detail:
 
Zobraz detail:
Show Detail:
-
Cíle a výsledek:
Objectives and Result:
 
Typ operace, strana A:
Type of Operation, Side A:
obrana
Typ operace, strana B:
Type of Operation, Side B:
útok
Cíle, strana A:
Objectives, Side A:
osvobodit Čechy - splněn
Cíle, strana B:
Objectives, Side B:
postoupit k Vídni - nesplněn
Výsledek:
Result:
vítězství strany A
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
https://de.wikipedia.org/wiki/Schlacht_von_Kolin
https://www.cgsc.edu/CARL/nafziger/
URL : https://www.valka.cz/Bitva-u-Kolina-1757-t118974#408742Verze : 0
MOD
OOB RAKOUSKÉ ARMÁDY




Velitel armády: polní maršál Leopold hrabě Daun
Náčelník štábu: generál polní strážmistr hrabě Guasco
Velitel dělostřelectva: plukovník von Feuerstein





Předvoj (generál jezdectva hrabě Nádasdy)
   Divize Móróczova (polní podmaršál Mórócz)
        Brigáda Schregerova (generál polní strážmistr Schreger)
            husarský pluk Festeticsův
            husarský pluk Desoffyho
            husarský pluk Maroczův
        Brigáda Erdődyho (generál polní strážmistr hrabě Erdődy)
            husarský pluk císařův
            Karlovacký husarský pluk
        Brigáda Nostitzova (generálmajor hrabě Nostitz)
            švališérský plukprince Karla (saský)
            švališérský pluk prince Albrechta (saský)
            švališérský pluk Bruhlův (saský)
        Samostatná brigáda Beckova (generál polní strážmistr svobodný pán Beck)
            Varaždínský križevský hraničářský pěší pluk
            Gradišský hraničářský pěší pluk
            Bánský hraničářský pěší pluk
            Slunjský hraničářský pěší pluk
            Brodský hraničářský pěší pluk
   Divize Hadikova (polní podmaršál hrabě Hadik)
        Brigáda Szecsenyiho (generál polní strážmistr hrabě Szecsenyi)
            Bánův hraničářský husarský pluk
            Varaždínský hraničářský husarský pluk
            hraničářský husarský pluk Splenyův
        Brigáda Pálffyova (generál polní strážmistr hrabě Pálffy)
            hraničářský husarský pluk Esterházyho
            jazygský hraničářský husarský pluk
            hraničářský husarský pluk Barangayův
        Brigáda Baboczayova (generál polní strážmistr svobodný pán Babocsay)
            hraničářský husarský pluk Hádikův
            hraničářský husarský pluk Kálnokyho
            hraničářský husarský pluk Nádasdyho





1. řada
Pravé křídlo (generál jezdectva hrabě Serbelloni, polní zbrojmistr hrabě Marschall)
   Divize Daunova (polní podmaršál hrabě Daun)
        Brigáda Trauttmansdorffova / Aspremontova / Pellegriniho (generál polní strážmistr hrabě Trauttmansdorff / hrabě Aspremont / hrabě Pellegrini)
            dragounský pluk Savoyův
            dragounský pluk Kolovratův
            kyrysnický pluk Kalkreuthův
   Divize Andlauova (polní podmaršál svobodný pán Andlau)
        Brigáda Esterházyova (generál polní strážmistr kníže Esterházy)
            pěší pluk arcivévody Karla
            pěší pluk Moltkeho
        Brigáda Mayernova (generál polní strážmistr hrabě Mayern)
            pěší pluk Pueblův
            pěší pluk Arhenbergův
   Divize Pueblova (polní podmaršál hrabě Puebla)
        Brigáda Angernova (generál polní strážmistr svobodný pán Angern)
            pěší pluk Daunův
            pěší pluk Harrachův
        Brigáda Gemmingenova (generál polní strážmistr svobodný pán Gemmingen)
            pěší pluk Thürheimův


Levé křídlo (generál jezdectva hrabě Stampach, polní zbrojmistr hrabě Colloredo-Wallsee)
   Divize Kolovratova (polní podmaršál hrabě Kolovrat)
        Brigáda Schallenbergova (generál polní strážmistr hrabě Schallenberg)
            kyrysnický pluk Serbelloniho
        Brigáda Starhembergova (generál polní strážmistr hrabě Starhemberg)
            dragounský pluk Porporatiho
            dragounský pluk Hesse-Darmstadtův





2. řada
Pravé křídlo (generál jezdectva hrabě Serbelloni, polní zbrojmistr hrabě Marschall)
   Divize O'Donellova (polní podmaršál hrabě O'Donell)
        Brigáda Lobkovicova (generál polní strážmistr kníže Lobkowitz)
            dragounský pluk de Ligneho
            kyrysnický pluk Portugalův
        Brigáda Argenteau-Mercyho (generál polní strážmistr hrabě Argenteau-Mercy)
            kyrysnický pluk Schmerzingův
   Divize Starhembergova (polní podmaršál hrabě Starhemberg)
        Brigáda Krottendorfova (generál polní strážmistr svobodný pán Krottendorf)
            pěší pluk Neippergův
            pěší pluk Gaisrakův
        Brigáda Wulffenova (generál polní strážmistr svobodný pán Wulffen)
            pěší pluk Hallerův


Levé křídlo (generál jezdectva hrabě Stampach, polní zbrojmistr hrabě Colloredo-Wallsee)
   Divize Sincérova (polní podmaršál svobodný pán Sincére)
        Brigáda Plunkettova (generál polní strážmistr svobodný pán Plunkett)
            pěší pluk Hoch und Deutschmeister
            pěší pluk Baden-Badenův
            pěší pluk Bottův
   Divize Wöllwarthova (polní podmaršál svobodný pán Wöllwarth)
        Brigáda Le Fêvrova (generál polní strážmistr Le Fêvre)
            kyrysnický pluk Gelhayův
        Brigáda Clesova (generál polní strážmistr svobodný pán Cles)
            kyrysnický pluk Modenův starší
            dragounský pluk Sachsen-Gothův





Záloha
   Divize Colloredova (polní podmaršál hrabě Colloredo)
        Brigáda Castiglione (generál polní strážmistr markýz Castiglione)
            dragounský pluk Modenův mladší
            kyrysnický pluk O'Donellův
        Brigáda Gzeschwitzova (generálmajor von Gzeschwitz)
            gardový karabinický pluk (saský)
   Divize Wiedova (polní podmaršál hrabě Wied)
        Brigáda Reichlinova (generál polní strážmistr svobodný pán Reichlin)
            pěší pluk Los Riosův
            pěší pluk almův
            pěší pluk Platzův
            pěší pluk Starhembergův
        Brigáda Müffling-Weißova (generál polní strážmistr svobodný pán Müffling-Weiß)
            pěší pluk Arbergův
            pěší pluk Sachsen-Gothův
            pěší pluk Mercyův
            pěší pluk de Lignův
   Divize Lützowova (polní podmaršál svobodný pán Lützow)
        Brigáda Kobelova (generál polní strážmistr svobodný pán von Kölbel)
            kyrysnický pluk Birkenfeldův
            dragounský pluk Württembergův





Zdroje:
- https://www.cgsc.edu/CARL/nafziger/
- Antonio Schmidt-Brentano: Kaiserliche und - k. k. Generale (1618-1815), Österreichisches Staatsarchiv, 2006
URL : https://www.valka.cz/Bitva-u-Kolina-1757-t118974#408767Verze : 0
MOD