Biohazzard - Ken Alibek - Naše Vojsko

Diskuse

Super knížka, doporučuji.
Autobiografické líčení životních osudů jednoho z vedoucích představitelů sovětského a později ruského programu biologicých zbraní, jednoduchou leč velmi poutavou formou nás seznamuje nejen s osudy samotného autora, ale i se světovým děním jeho doby (tedy 70.let 20. stol až do současnosti), sovětským biologickým programem, zákulisními boji, strukturou sovětského průmyslu a zdravotnictví v návaznosti na tento program a mnoho dalšího. Skvělá doplňková četba ke knize A mnoho lidí zemřelo, pravda o biologických zbraních, viz
obchod.valka.cz
kde se na to autoři dívají zase z té americké stránky. Některá fakta zde zmíněna nejsou, a proto je zajímavé obě knihy porovnat.
Kniha se čte velmi snadno a během dvou večerů ji musíte mít přečtenou. Stojí to za to !!!
URL : https://www.valka.cz/Biohazzard-Ken-Alibek-Nase-Vojsko-t18#53 Verze : 0
Jo fakt skvělá knížka, která by něměla chybět nikomu kdo se zajímá o problematiku biologických zbraní.
Kniha zmiňuje značnou část podrobností týkající se sovětského programu výzkumu a výroby biologických zbraní i přes to, že byla velmi přísně i když neoficiálně cenzurována odborníky z řad některých amerických tajných služeb (hlavně NSA) - těm totiž autor (původním jménem Kenatjan Alibekov) podal po svému útěku z býv. SSSR v roce 1991 necenzurovanou verzi svých poznatků a byl za to "odměněn" význačným postem Vrchního vývojáře a generálního ředitele společnosti Advanced Biosystems - části megakorporace Analex (dříve Hadron), která je jedním z hlavních výrobců a dodavatelů Amerického ministertva obrany a NASA (můžete se o tom přesvědčit na oficiálních stránkách společnosti - www.analex.com).
Vzhledem k těmto faktům je nutno konstatovat, že se kniha zmiňuje převážně o minulosti programu vývoje biologicých zbraní. Současnost je diametrálně odlišná vzhledem k rozmachu společností jako je Analex i vzhledem k tomu, že se z dvou hlavních tahounů bývalého sovětského programu (státního podniku Biopreparát a Institutu molekulární biologie Vektor) staly soukromé společnosti zameřněné na biotechnologie...
URL : https://www.valka.cz/Biohazzard-Ken-Alibek-Nase-Vojsko-t18#63612 Verze : 0
Souhlasím s Adminem i Flemingem, jenom bych upozornil na jednu věc. Kniha nepochybně obsahuje obrovské množství cenných informací, ale je nutno mít na paměti, že autor zcela jistě v některých věcech něco zamlčuje případně úmyslně pozměňuje a to nejenom proto, že by se jednalo o požadavek amerických tajných služeb.


Pan Alibekov totiž například líčí sebe jako vlastně idealistu dočasně sešlého na špatnou cestu, který se vůbec nezajímal o politiku a okolí, ale pouze o svou práci. Tomu při nejlepší vůli těžko věřit. Je třeba si uvědomit, že člověk, který se (navíc s neruským původem) stal tak výraznou osobou v jednom z nejvíce střežených a utajovaných programů SSSR, nemohl být ani v nejmenším naivní, politiku a zákulisní tahy nesledující, nepraktický vědec. Tohle své osobní hodnocení ostatně Alibekov sám zpochybňuje vlastními činy - je zajímavá náhoda, že "prohlédl", že výroba biologických zbraní je špatná přesně ve chvíli, kdy zjistil, že její budoucnost v rozpadajícím se SSSR je špatná, zato mu kyne hromada peněz v USA.


Nicméně je třeba tuto knihu doporučit ke čtení nejenom zájemcům o biologické zbraně, ale i řadě ostatních. Protože v ní popsané události, způsob činnosti tajných laboratoří a výrobních závodů a celé organizace je poučný i proto, že si čtenář může udělat představu o tom, jakým způsobem sev SSSR organizoval vojenský průmysl a "bojovalo za mír".
URL : https://www.valka.cz/Biohazzard-Ken-Alibek-Nase-Vojsko-t18#180429 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více