Berlín - okamžiky zkázy 1945 - Anthony Beevor

Diskuse

Tato kniha spolu s druhou autorovou knihou o Stalingradu (taktéž k nalezení zde ve fóru) tvoří komplet, který stojí za to si přečíst. Spolu s Poslední bitvou od Cornelia Ryana se tato kniha zařadila na popředí mých "vyvolených" knih o bitvě o Berlín v roce 1945. Zatímco C.Ryan nám dávkuje postup sovětů přes Polsko a Německo ještě s určitou dávkou citu, Beevor už nás vůbec nešetří. Pro pochopení celé situace je třeba znát průběh války na východní frontě, včetně bitvy o Stalingrad, utrpení sovětského lidu, civilistů i zajatců. Je třeba si uvědomit ztráty, které Sovětský svaz utrpěl během tří let bojů na jeho území a které ještě utrpí během posledního roku bojů v Evropě. Ze 4,5 milionu sovětských zajatců jich zajetí přežilo jen 1,8 milionu ... civilistů zahynulo mnoho milionů. Nelze tedy od Rudé armády čekat jakékoliv slitování. A o tom tato kniha je především. Budeme svědky znásilňování, rabování, vraždění, posledního zoufalého odporu německých jednotek i snahy spasit se útěkem, devastující dělostřelecké palby, tankových útoků i boje muže proti muži v ulicích města. Kniha je plná neznámých příběhů a informací a jako kniha o Stalingradu je doplněna o citace z dopisů, výpovědí, zápisů do deníků a dalších autetinckých podkladů z tehdejší doby, vše s dobrým poznámkovým systémem.


Až budete tuto knihu číst, velice snadno dojdete k odsouzení sovětské Rudé armády. Přesto, až překonáte prvotní šok z informací, které se dozvíte, zamyslete se nad tím, co jsem psal výše, podívejte se na celý průběh války, ve které mohlo existovat jen jediné - totální likvidace jedné z bojujících stran a režimů, buď nacismu, nebo komunismu. A ať jsou naše poválečné dějiny jakékoliv, musíme si uvědomit úlohu, kterou SSSR v Druhé světové válce sehrál, a lide v řadách Rudé Armády především. Jejich mnoholeté utrpení, jejich rodin a jejich země se proto zcela logicky obrátilo proti okupantům, jejich zemi a jejich rodinám. Taková byla válka.


Zcela na závěr, pro mě osobně bylo velkým překvapením, že jednou z posledních bojujících jednotek v Berlíně byla jednotka FRANCOUZSKYCH vojáků SS !
URL : https://www.valka.cz/Berlin-okamziky-zkazy-1945-Anthony-Beevor-t9154#27755 Verze : 0
Recenze nasvědčuje tomu, že stojí zato, si zmíněnou knihu pořídit Idea
URL : https://www.valka.cz/Berlin-okamziky-zkazy-1945-Anthony-Beevor-t9154#27762 Verze : 0
Přečet jsm jí a souhlasim. Výborná knížka.
URL : https://www.valka.cz/Berlin-okamziky-zkazy-1945-Anthony-Beevor-t9154#44921 Verze : 0
Bitka o Berlín ma fascinuje...knihu pohľadám v kníhkupectvách....snáď nájdem.
URL : https://www.valka.cz/Berlin-okamziky-zkazy-1945-Anthony-Beevor-t9154#58588 Verze : 0
Právě se rozhoduju jestli koupit spíše Stalingrad nebo Berlín, těžká volba. Budu se muset po obou poohlédnout a osobně srovnat.
URL : https://www.valka.cz/Berlin-okamziky-zkazy-1945-Anthony-Beevor-t9154#107282 Verze : 0
Berlin: The Downfall 1945


by Antony Beevor
URL : https://www.valka.cz/Berlin-okamziky-zkazy-1945-Anthony-Beevor-t9154#346682 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více