Main Menu
User Menu

Beňuš

okr. Brezno

     
Název:
Name:
Beňuš
Originální název:
Original Name:
Beňuš
Další názvy:
Other Names:
(1380) Beneshawa, (1563) Benusch, Benesioum, (1808) Buňuš, (1920) Beňuša, (1927) Beňuš; maďarsky Benesháza.
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Brezno
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
48°49'44.25"N 19°45'26.91"E
Místní části:
Local Municipalities:
Beňuš, Filipovo, Gašparovo
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1380
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
Kostol rímskokatolícky neskorobarokový z rokov 1780-1780
Kaplnka klasicistická z roku 1810
Zvonica zo začiatku 19. storočia
Muzea:
Museums:
-
Osobnosti:
Personalities:
Pôsobisko:
Július Plošic (1819-1899) – národný buditeľ
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
V 17. storočí sa Beňuš rozšírila o ďalšie osady, tzv. handle: Filipovo, Gašparovo, Braväcovo, Srnkovo a Podholie Osada Braväcovo sa osamostatnila v roku 1957.
Zdroje:
Sources:
www.e-obce.sk ; www.benus.horehron.sk ; https://www.crwflags.com/fotw/flags/sk-munt.html#U
URL : https://www.valka.cz/Benus-t126241#428256Verze : 0
MOD