Main Menu
User Menu

Bazelet

obrněný transportér - pásový (M113 L-VAS)

BAZELET (M113 L-VAS)Takticko-Technická Data


Posádka
- 2 (řidič, velitel) a pravděpodobně 10 vojáků výsadku

Výzbroj
- 1x OWS s velkorážovým kulometem M2HQCB (ráže 12,7 mm)


Rozměry
- délka : + 5.000 mm
- šířka : + 3.000 mm
- výška : 2.500 mm
- světlá výška : +/- 400 mm


Hmotnost
- +/-15 t


Pohon
- pohonná soustava : Detroit Diesel 6V-53T
- výkon: 275 ks při 2.800 ot/min
Převodovka
- Allison X200-4B


Rychlost
- +/- 60 km/h


Jízdní dosah
- 450 kmVývoj
V požadavku na maximální bezpečnost posádky a přepravovaného výsadku v obrněných transportérech, a zvýšení schopnosti přežít na soudobém bojišti, divize pozemních systémů společnosti IMI (Land Systems division, Israeli Military Industries - IMI) a firma Rafael vyvinuli lehkou sadu pancéřování vozidla - L-VAS (Light Vehicle Armour System). Ta je určena pro upevnění na různých modelech amerického obrněného transprotéru M113. Toho bylo do Izraele dodáno více než 5.500 kusů. Projekt vylepšeného transporéru M113 s kytem L-VAS byl nazván Bazelet.


Popis
Soustava L-VAS využívá hybridní technologii balistického pancéře, k poskytnutí ochrany před sovětskými / ruskými pancéřovkami RPG-7, s jednoduchou průpalnou hlavicí (High Explosive Anti-Tank - HEAT). Dále pak proti průbojným střelám (Armor Piercing - AP) ráže 14,5 - 20 mm a proti střepinám z granátů do ráže 152 mm, resp. 155 mm. Rovněž PTRK 9K11 Maljutka (AT-3 Sagger) již nepředstavuje takové nebezpečí, jako pro standardní transportéry M113.


L-VAS jsou vlastně jen moduly přídavného pancéřování, připevněné na předek a boky vozidla. Skládají z vrstvy oceli, gumy a keramiky, ale zahrnují i reaktivní pancíř ERA. Zmínka je i o požití zcela nového pancíře (vyvinutého IMI), jenž je nazýván IRA (Insensitive Reaction Armor). Každý modul odolá několikanásobnému zásahu 14,5 mm a 20 mm průbojných střel, popřípadě výbuchu bojové hlavice HEAT. V případě potřeby může být snadno vyměněn dvěma muži (nebo ženami) za pár minut. Souprava zahrnuje i výraznou úpravu podlahy stroje, čímž se docílí zvýšení odolnosti proti výbušným nástrahám.


Hmotnost ochranného kytu L-VAS se pohybuje kolem 2 tun (jiný zdroj uvádi až 3,25 tuny), což je číslo, které nějak zásadně obrněnému transportéru neubírá na jeho pohyblivosti.


Vozidla jsou před konverzí upravována na standard M113A3. Ty mají nejvýkonější motor z řady M113 (a to o 275 koních) a dále upravené pojezdové ústrojí, které lépe snáší zvýšenou hmotnost celého stroje. Poté následuje instalace již popsané soupravy pancéřování.


Výzbroj
Samotný transportér nese v základní konfiguraci (tedy M113 a jeho vylepšené verze A1, A2, A3) pouze kulomet M2 (v ráži 12,7 mm). Instalace soupravy L-VAS neomezuje jeho používání (v závislosti na účelu). Ale při střelbě z této zbraně je střelec vystaven nebezpečí zásahu, protože není ničím kryt. I tak to ale bude jeho hlavní zbraň (a asi i pravděpodobně jediná), tedy kromě zbraní osádky a přepravovaného výsadku, ovšem v patřičné úpravě. Tou je systém OWS (Overhead Weapon Station) s kulometem M2HQCB (ráže 12,7 mm), jenž je dálkově ovládán z bezpečí vnitřku vozidla (s denním i nočním režimem). Na veletrzích, kde byl projekt Bazelet (M113 L-VAS) představen, byl vystavován společně právě s OWS 12,7 mm. Tento systém může být dle přání zaměněn za systém OWS 7,62 mm, s kulomet FN MAG/M240 (ráže 7,62 mm), ale možná je i konfigurace s "bunkrem" Nagman nebo Kasman (ty mají samy kulomety, případně střílny), jenž jsou známé především z transportérů Zelda.


Závěr
Plánovaná cena za jednu soupravu L-VAS pro transportér M113 je asi 75.000 $. Izraelská armáda prozatím vznesla požadavek na 100 kompletů L-VAS, pro své M113-ky. Ačkoli leccos naznačuje, že by se měla objednávka do budoucna ještě rozšířit (IDF provozuje přes 5.000 transportérů M113). A to proto, že tyto kyty jsou cenově i provozně efektivní a vypadá to, že jsou výtečnou odpovědí Izraelské armády na otázku ohledně zranitelnosti stávajících obrněných transportérů.Informace, jakož i níže uvedené obrázky byly (jsou) čerpány z internetových stránek - https://www.israeli-weapons.com/ ; https://www.imi-israel.com/ ; https://www.wikipedia.org/ ; https://www.defense-update.com/ ; https://www.fas.org/ ;
URL : https://www.valka.cz/Bazelet-t57675#208482Verze : 0
MOD
Vozidla Bazelet
Bazelet -


Bazelet -


Bazelet -


URL : https://www.valka.cz/Bazelet-t57675#208483Verze : 0
MOD