Main Menu
User Menu

Alvarado, Pedro de

Pedro de Alvarado


conquistador(Založeno během linkování)
URL : https://www.valka.cz/Alvarado-Pedro-de-t36496#137194Verze : 0
MOD
don Pedro de Alvarado y Contreras


cca1495-4.července 1541


Pedro de Alvarado byl jedním z prvních conquistadorů. Stal se známým jak pro svou odvahu a vojenské schopnosti, tak i pro svou krutost zejména k domorodému obyvatelstvu.


Alvarado se vydal na Hispaniolu roku 1510 a na jaře 1518 se zúčastnil expedice Juana de Grijalva na poloostrov Yucatán, která se vrátila po několika měsících se zprávami o pohádkově bohaté říši Aztéků.


Roku 1519 doprovázel jako zástupce velitele Hernána Cortéze na jeho výpravě do Mexika. N výpravě byl jedním z nejdůležitějších důstojníků, a když se Cortéz vydal vstříc trestné expedici Pánfila de Narváeze, která proti nim byla vyslána (Cortéz se do Mexika vydal proti zákazu guvernéra), Alvarodovi bylo svěřeno velení jednotek v Tenochtitlánu.


Když pak došlo k otevřené válce proti Aztékům a Španělé se museli stáhnout z Tenochtitlánu (La Noche Triste) a Alvarado velel zadnímu voji. Při této příležitosti se také nejvíce proslavil. Alvarado byl obklíčen aztéckými bojovníky u jednoho z kanálů. Aby si zachránil život Alvarado se stal prvním skokanem o tyči a s pomocí svého kopí kanál přeskočil. Tento jeho čin je dosud slavný a známý jako "Salto de Alvarado".


Po dobytí Mexika byl se 120 jezdci a 300 pěšáky Cortézem vyslán dobýt Guatemalu. To se mu v letech 1523-1527 po neskutečných krutostech nakonec podařilo. Následovaly další výpravy do Salvadoru, kde se pokusil porazit mayský kmen Pipil. Následně byl španělským králem Karlem I. jmenován doživotním guvernérem Guatemaly.


V roce 1534 se Alvarado doslechl o bohatství Peru a vydal se na jih aby ovládl dnešní regoin kolem města Quito. Zde však narazil na Pizzarova důstojníka Sebastiana de Belalcazara a obě skupiny conquistadorů se málem pustily do bitvy, až Francisco Pizzaro Alavarada uplatil, aby se stáhl.


Roku 1537 Pedro de Alvarado navštívil Španělsko a získal na 7 let titul guvernéra Hondurasu. V roce 1541 potlačoval vzpouru Mixtéků, byl po neúspěšném útoku na pevnost domorodců poraněn splašeným koněm a na následky zranění zemřel.
URL : https://www.valka.cz/Alvarado-Pedro-de-t36496#150413Verze : 0