Main Menu
User Menu

Aguilar, Francisco

     
Příjmení:
Surname:
de Aguilar
Jméno:
Given Name:
Francisco
Jméno v originále:
Original Name:
-
Fotografie či obrázek:
Photograph or Picture:
Hodnost:
Rank:
-
Akademický či vědecký titul:
Academic or Scientific Title:
-
Šlechtický titul:
Hereditary Title:
-
Datum, místo narození:
Date and Place of Birth:
XX.XX.XXXX ?
Datum, místo úmrtí:
Date and Place of Decease:
XX.XX.XXXX ?
Nejvýznamnější funkce:
(maximálně tři)
Most Important Appointments:
(up to three)
Dočasný prezident Hondurasu
Jiné významné skutečnosti:
(maximálně tři)
Other Notable Facts:
(up to three)
-
Související články:
Related Articles:
Zdroje:
Sources:
honduraseducacional.com
atlaswords.com
URL CZ: https://www.valka.cz/Aguilar-Francisco-t88144#326903Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Aguilar-Francisco-t88144#326903Version : 0
MOD
Francisco de Aguilar


*?
+?



Prezident Hondurasu /8.11.1855-17.2.1856/



Bol Ministrom daní a z tohto postu zvoláva radu ministrov, aby táto ustanovila dočasného prezidenta krajiny. Spolu s Mónicom Buesom spravujú vládne záležitosti a cestujú spolu Juticalpa aby tu odovzdali menovací dekrét Franciscovi Zelaya y Ayes.


V tom čase vláda je nestabilná, nakoľko v meste Comayagua sa nachádzajú jednotky pod velením gen. Josého Trinidad Cabañasa. V Juticalpa odovzdávajú menovacie listiny F. Zelayovi a vracajú sa do Comayagua.


Následne zastáva post senátora za mesto Comayagua, a z tohto postu je poverený ako dočasný prezident, ktorý má zastávať úrad dokiaľ sa nevykonajú riadne voľby prezidenta.


Výkonnú moc dostáva od viceprezidenta Josého Santiago Bueso Soto. 11.2.1856, komory poslancov a senátorov v parlamente odsúhlasia výsledky volieb ktoré sa uskutočnili v dembri roku 1855, pričom sa nenašla v týchto absolutná večšina a z tohto dôvodu sa aplikoval článok 38 ústavy 1848, pričom bol zvoelný prezidentom gen. Santos Guardiola a viceprezidentom José María Lazo.


Aguilar bol členom Najvyššieho súdu justície v Comayagua od 4.2.1848, poslancom ústavného zhromaždenia 7.10.1838 kde zastával funkciu sekretára.


V čase od augusta 1839 do januára 1840 zastával post ministra daní, počas administratívy Francisca Zelaya y Ayes. Taktiež zastával senátorský post za dištrikt Comayagua v rokoch 1853 až 1855.



zdroj:
honduraseducacional.com
atlaswords.com
URL CZ: https://www.valka.cz/Aguilar-Francisco-t88144#326901Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Aguilar-Francisco-t88144#326901Version : 0
MOD