Main Menu
User Menu

Ábelová

okr. Lučenec

     
Název:
Name:
Ábelová
Originální název:
Original Name:
Ábelová
Další názvy:
Other Names:
(1275) Abelfeuld, Abellehota (1460), Ábelová (1808), do roku 1927 Jabelová, (1927-1938, 1945-1948) Abelová; maďarsky Ábelfalva
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Lučenec
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
48°24'38.82"N 19°25'57.66"E
Místní části:
Local Municipalities:
-
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1275
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
Kostol evanjelický klasicistický z roku 1829; oltár rokokový z konca 18. storočia
Pamätný dom Boženy Slančíkovej-Timravy s bustou od K. Dúbravského z roku 1962
Muzea:
Museums:
-
Osobnosti:
Personalities:
Rodisko:
Samuel Mikovíni (1700-1750) – kartograf
Ján Šalamún Petian (1799-1855) – ornitológ
Pôsobisko:
Božena Slančíková-Timrava (1867-1951) – spisovateľka, národná umelkyňa – pôsobila tu v rokoch 1909-1945
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
Je tu prameň kyselky
Zdroje:
Sources:
www.e-obce.sk ; www.abelova.sk ; www.buyflags.eu
URL : https://www.valka.cz/Abelova-t126422#428626Verze : 0
MOD