AFG - Taliban

طالبان
Taliban

طالبان = „studenti“



Obsah:


1) Charakteristika organizace a ideologie
2) Členové
3) Historie
4) Finance a zisky
5) Svržení vlády
6) Fakta
7) Dále o omezeních žen
8) Zajímavé odkazy
9) Zdroje



1) Charakteristika organizace a ideologie
Taliban je nábožensko-politická organizace, která měla faktickou moc na území Afghánistánu v letech 1996 a 2001. Avšak pouze tři státy, a to Spojené arabské emiráty, Pákistán a Saúdské Arábie, toto mezinárodní cestou uznali a akceptovali. Žádný jiný stát nikoliv. Politická ideologie Talibanu vychází současně ze dvou idejí, které se navzájem mísí kombinují. Jedná se o radikální islám a paštunského nacionalismu (Paštunci žijí zejména v jiních Afghánistánu a Pákistánu).



2) Členové
Členy jsou především bývalí vážení učitelé z islámských náboženských škol a jejich žáci, kteří se pak stávali příslušníky ozbrojených sborů. Ozbrojené síly Talibanu jsou podporovány v nemalé míře také mudžáhidy ze zahraničí. Určitou část finančních prostředků pokrýval stát, ale mnohonásobně vyšší jsou příjmy Talibanu od majetných Arabů. Hodně podstatnou část také tvořila finanční i armádní podpora vůdce al-Kájdy – Usami bin Ladina.



3) Historie
Na základě invaze vojsk Sovětského svazu do Afghánistánu muslimové zde žijící usilovali o zastavení šíření komunismu do dalších muslimských zemí. Bojů se zúčastnili lidé přibližně z dalších třiceti států od nejnižších vrstev, po tzv. warlordy (tj. fundamentalističtí vojenští vojevůdci). Tito mudžáhedíni byli z velké části podporováni zpravodajskými službami Spojených států a dalších výzvědných organizaci například z Pákistánu, ale to již ne v takové míře. Po stažení sovětských okupačních sil v roce 1988 z Afghánistánu Spojené státy přestaly podporovat mudžahedíny a ti se vrátili ke svým původním zaměstnáním a vypukla mezi warlordy mocenské i etnické boje, které postupně přerostly do rozměrů občanské války. Boje trvaly přibližně 8 let.


Jak již bylo řečeno, organizace Taliban vznikla z podnětu učitelů z islámských náboženských škol, jejichž cílem bylo zastavení bojů mezi warlordy.


Postupem času se začal Taliban prosazovat a v jeho vedení se usadili radikální islamisté. Poté organizace byla podporována vojensky i finančně.


Taliban nastolil v Afghánistánu totalitní zřízení vycházející z práva „šaríja“ a zavedl radikální zvyky i staré paštunské zvyky. Byly zavedeny veřejné popravy, bičování, ukamenování a utínání končetin. Zákazy pronikly i do kulturních a společenských odvětví – zakázána byla televize i rozhlas, sportovní zápasy. Ženy nesměly pracovat a vycházet bez doprovodu. Musely být na veřejnosti zahaleny. Soukromé vlastnictví podobizen lidí i zvířat byly zakázány – zákaz se týkal i výroby tohoto. Muži se nesměli holit. Zakázáno bylo divadlo i hudba. V Kábulské ZOO dokonce byla zvířata vyvražděna nebo nechána vyhladovět.


Řádění se nevyhlo ani umění. Bylo poničeno převážné množství kulturních památek a zejména soch. Nejznámější je případ tohoto vandalství byl zaznamenán v souvislosti se dvěma sochami Buddhů v Bamjánu. Afghánistán se stal nebezpečným i pro zahraniční turisty křesťanského vyznání, jelikož křesťanská misijní činnost byla trestána absolutním trestem – smrtí.



4) Finance a zisky
Finance Taliban čerpal od vůdce organizace al-Kajda Usami bin Ládina, to již ale bylo zmíněno (viz. výše). Faktem je, že Taliban oficiálně zakázal produkci opia v roce 2000 – poprvé v historii. Ve skutečnosti ale po nástupu Talibanu k moci jeho produkce prudce vzrostla. Trestáni byli pouze ti pěstitelé, které neodváděli podíl ze zisku. Afghánská výroba opia zabírala 75% celkové světové produkce.



5) Svržení vlády
Taliban byl svržen vojenskými ozbrojenými složkami Spojených států. Armáda se neskládala jen z příslušníků americké armády, ale zúčastnili se i Britové, ale i tzv. Severní aliance, skládající se zejména s Tádžiků a Uzbeků.


Americká vojenská intervence započala na základě odmítnutí Talibanu vydat Usamu bin Ládina, který byl označen za organizátora teroristických útoků na Spojené státy americké – na Světové obchodní centrum a Pentagon z 11. září 2001.


Po svržení vlády se Taliban přesunul do pákistánského pohraničí, odkud se ho pákistánská armáda snažila vyhnat, ale marně. Při nepokojích zemřelo více než 1 000 civilistů a své domovy opustilo přibližně 500 000 lidí. V únoru 2009 pákistánská vláda vyhlásila v údolí Svát obnovení práva šaríja. Šéf Talibanu Umar dal najevo, že Taliban už není spojencem al-Kajdy.



6) Fakta
Současnými vůdci Talibanu jsou Mohammed Omar a Obaidullah Akhund (zajat).

Pole působnosti je omezeno na Afghánistán a Pákistán.


Nepřáteli jsou ozbrojené síly Spojených států, britské ozbrojené síly, afghánská a pákistánská armáda a „Operation Enduring Freedom Allies“.



7) Dále o omezení žen
Zejména ženy se staly terčem zákazů vyhlášených Talibanem. Nesměly pracovat a výjimkou bylo pouze zdravotnictví – akorát zde se mohly angažovat. Ženy byly nuceny nosit oblečení, které jejich tělo naprosto zakrylo. Vidět byly pouze oči.



8) Zajímavé odkazy
Právo šaríja na stránkách české Wikipedie ZDE.


Právo šaríja v Britských listech ZDE.


9) Zdroje


http://cs.wikipedia.org/
http://en.wikipedia.org/
URL : https://www.valka.cz/AFG-Taliban-t83742#307046 Verze : 0
14.08.2021 vo večerných hodinách vstúpili bojovníci Talibanu bez bojov do hlavného mesto Afganistanu Kábulu potom, ako Afganský prezident Ghání odstúpil a opustil krajinu a hnutie následne vyhlásilo prevzatie moci v krajine. Krajina sa má ďalej riadiť podľa islamského práva šaríja. Taliban 19.08.2021 formálne zmenil názov štátu späť na Islamský emirát Afghánistán,. Aj napriek tomu, že hnutie vojensky kontroluje cca 80% štátu, sú oblasti, ktoré jeho vládu odmietajú a pripravujú sa na odboj. Jednou z týchto oblastí je údolie Pandžšír, kde sa nachádza viceprezident Amrulláh Sálih a Ahmad Masúd, syn známeho bojovníka nie len proti Talibanu.
Po obsadení krajiny spustil Taliban mohutnú propagandu s cieľom dokázať, že už je iný ako hnutie ovládajúce krajinu v rokoch 1996-2001. Okrem iného vyhlásil aj všeobecnú amnestiu pre všetkých, ktorí pracovali pre bývalú afgánsku vládu a vyzval ich, aby sa vrátili k svojej práci. Aj keď sa mu zatiaľ mediálne darí prezentovať umiernenejšie, správy z mnohých obsadených regiónov skôr potvrdzujú obavy z toho, že hnutie sa nezmenilo.
AFG - Taliban - Talibanská pripomienka jednej slávnej fotografie z čias 2. svetovej vojny

Talibanská pripomienka jednej slávnej fotografie z čias 2. svetovej vojny
AFG - Taliban - Príslušníci špeciálneho práporu Badri 313 sú často využívaní v propagácii Talibanu.

Príslušníci špeciálneho práporu Badri 313 sú často využívaní v propagácii Talibanu.
URL : https://www.valka.cz/AFG-Taliban-t83742#676273 Verze : 7
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více