Main Menu
User Menu

911. transportní křídlo [1994- ]

911th Airlift Wing

     
Název:
Name:
911. transportní křídlo
Originální název:
Original Name:
911th Airlift Wing
Datum vzniku:
Raised/Formed:
01.10.1994
Předchůdce:
Predecessor:
911. transportní skupina
Datum zániku:
Disbanded:
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
01.10.1994-01.04.1997 10. letecká armáda
01.04.1997-DD.MM.RRRR 22. letecká armáda
Dislokace:
Deployed:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?
Velitel:
Commander:
21.08.1994-07.06.1998 Spencer, Thomas W. (Colonel)
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?, ? ( )
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Van Dootingh, Jeff (Colonel)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:

Čestný název:
Honorary Name:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vyznamenání:
Decorations:
DD.MM.RRRR
Poznámka:
Note:
Zdroje:
Sources:
www.afhra.af.mil
URL : https://www.valka.cz/911-transportni-kridlo-1994-t138988#453135Verze : 0
MOD