3. pěší divize (mechanizovaná)

Autor: Radek Havelka / Admin 🕔︎︎ 👁︎ 32.954

3. pěší divize (mechanizovaná) je součástí XVIII. výsadkového sboru, jedné z předních jednotek USA pro řešení neočekávaných situací. Přemisťuje se z vojenského letiště Hunter v Savannah, GA.

Reklama

3. pěší divize byla aktivována v táboře Green v Severní Karolíně v listopadu 1917. O osm měsíců později, o půlnoci 14. června 1918 šla divize poprvé do boje. Svoji přezdívku "Skála z Marne" získala divize jako člen americké expediční jednotky v Evropě během první světové války.

Zatímco ostatní jednotky ustupovaly, divize zůstala stát, pevná jako skála. Ačkoliv to byl úspěch, divize za něj zaplatila vysokými ztrátami. "Black Jack" Pershing nazval výkon divize v boji za jeden z nejskvělejších činů v americké vojenské historii.

Druhá světová válka slávu divize ještě zvýšila. V druhé světové válce byla 3. pěší divize jednou z hlavních útočných jednotek v Evropě a Africe. Generál Lucian K. Truscott Jr. ji vedl v bitvách na severu Afriky, na Sicílii, v Itálii a Francii. Nepřetržitě po 531 dní, jako jediná bojová jednotka USA, bojovala divize na místech jako Casablanca, Anzio, Tome, Colmar, Siegfriedova linie, Palermo, Norimberk, Mnichov, Berchtesgaden a Salzburg.

Dva vojáci divize získali během první světové války kongresovou Medaili cti, nejvyšší americké vojenské vyznamenání, za druhé světové ji získalo dalších 36 mužů. Nejvíce dekorovaný voják druhé světové války, poručík Audie Murphy, byl mezi nimi. Sloužil s 15. pěším plukem v Itálii a Francii.

Během korejské války, divize přezdívaná "Hasiči", získala deset vyznamenání Battle Star za účast v boji. Korejská válka také přidala dalších jedenáct držitelů Medaile cti.

V dubnu 1958 se divize vrátila do Německa s cílem zabezpečit ochranu západní Evropy a zde se také dočkala vítězného konce studené války.

V listopadu 1990 byli vojáci z třetí pěší divize opět povoláni do služby. V reakci na obsazení Kuvajtu Irákem bylo více než 6000 vojáků této divize rozmístěno v rámci operace Pouštní bouře v oblasti Perského zálivu a následně tyto jednotky vyhnaly irácka vojska z Kuvajtu. Téměř 1000 vojáků bylo rozmístěno v jihovýchodním Turecku a severním Iráku v rámci operace Provide Comfort na pomoc kurdským uprchlíkům. Dalších 100 vojáků bylo součástí jednotky pro zvláštní úkoly, účastnící se poválečné pomoci Kuvajtu.

Reklama

Jednotky 3. pěší divize byly pravidelně posílány do Kuvajtu celá devadesátá léta dvacátého století. V roce 1998 byly v Kuvajtu rozmístěny jednotky 3. pěší divize jako odpověď na vyhnání inspektorů OSN z Iráku Saddámem Husajnem. V roce 2000 a 2001 byla divize vystřídána, aby mohla plnit mírové mise v Kosovu.

Nová kapitola historie začínala s aktivací třetí pěší divize (mechanizované) ve Fortu Stewart a v Coastal Empire. Tři armádní divize byly přejmenovány v rámci restrukturalizace armády a snížení počtu divizí z 12 na 10.
2. obrněná divize z Fort Hoodu v Texasu byla přeznačena na 4. pěší divizi, 24. pěší divize potom na 3. pěší divizi. Stávající 3. pěší divize, alokovaná v Německu, se stala 1. pěší divizí. Změna označení proběhla v roce 1996.

Po intenzivním období tréninku na základnách Fort Stewart v Georgii a Fort Polk, LA, se části 3. pěší divize, jako jednotka pro zvláštní úkoly Eagle, přesunuly do Bosny a Hercegoviny a staly se součástí mise SFOR 8 a mezinárodních jednotek. Jednotky nahradily 48. brigádu Národní gardy Georgie. Nahrazeni 5.10.2001 jednotkami 29. pěší divize se vojáci vrátili domů.

Více než 2400 vojáků 1. brigády se spolu s členy 101. výsadkové divize od května 2001 účastnilo mise v Kosovu v rámci sil KFOR. Vojáci hlídali sektor spolu s vojáky z Řecka, Ruska, Polska a Ukrajiny. Všichni se vrátili na základnu Fort Stewart na konci listopadu 2001.

Od prosince 2001 se zhruba 150 vojáků z různých oddílů účastnilo mise Enduring Freedom v Afghánistánu, kde prováděli ženijní a podpůrné zdravotní úkoly.

Od března 2002 se 3. divize účastnila akce Operation Desert Spring, 3. brigáda se v síle 2300 vojáků přesunula z Fort Benningu na půlroční turnus do Kuvajtu. 2. brigáda této divize nahradila 3. brigádu v říjnu 2002.

AP 1.1.2003 informovalo o tom, že 1. a 3. brigáda 3. pěší divize budou přesunuty na Blízký východ a jejich odjezd je otázkou několika dnů.

Během konfliktu v Iráku od března 2003 je divize jednou z hlavních sil postupujících z Kuvajtu směrem na Bagdád.

Divize je velmi dobře vybavena obrněnými vozidly, tanky M1A1 Abrams, obrněnými vozidly M2A3 Bradley a další technikou.

Vojáci této divize vždy udržovali vysoké vojenské standardy navzdory svému obtížnému poslání misi. Mají také nepřekonatelné sebevědomí a velkou úctu k historii a tradicím 3. pěší divize, mužů a žen, kteří ji tvořili v minulosti.

Oficiální stránky této divize najdete na adrese https://www.stewart.army.mil/

Na závěr malá perlička - 7. kavalérie, která je součástí této divize, byla onou nechvalně známou Custerovou kavalérií, kterou porazili Siouxové ve slavné bitvě u Little Big Hornu (1876). A také se stala předlohou pro film Údolí stínů z historie bojů ve Vietnamu, jejím filmovým velitelem byl Mel Gibson.

Zdroje:
www.army.mil
www.wikipedia.com

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více