M4 Sherman a jeho varianty

Autor : 🕔29.03.2003 📕34.739
Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Když se v září 1942 objevil tank M4 u El Alalameinu nestačily se jednotky osy divit jeho převaze nad tanky panzer IV a panzer III a proto začal být brzy nazýván král bojiště .

Výroba Shermanu začaly v červenci 1942 v továrně Pressed Steel a charakteristickým znakem první sériových kusů byly vozíky se středovou vodící kladkou převzaté z tanku M3, jednoduchou litou věží a pevným zdvojeným kulometem na čele korby. Po továrně Pressed Steel byla zavedena výroba také v lokomotivce Baldwin a Detroit Arsenal. Před zahájením výroby standartní verze byla zahájena výroba modifikace M4A1, která se ode všech Shermanů lišila jednoduchou litou korbou rozpoznatelnou podle zakulacených tvarů. Některé tanky byly v roce 1944 vybaveny novou svařovanou věží se 76 mm kanonem.

První Shermany vůbec byly vyrobeny v lokomotivce Lima v únoru 1942. Byly zařazeny do výroby ve třech továrnách: Lima, Pacific Car and Foundry, Pressed Steel a do listopadu 1943, kdy byla výroba verze A1 zastavena, jich bylo vyrobeno 6281.

Od začátku vývoje tanků grant a sherman bylo zjevné že hvězdicový motor Continental není nejideálnější pohonnou jednotkou. Jako alternativní pohonná jednotka byl vybrán dieselový dvojmotor GM 6046 serie 71, tanky s touto pohonnou jednotkou byly označeny jako M4A2, stejně jako verze M4 měly svařovanou korbu a litou věž a v továrně Grand Blanc Tank Arsenal jich bylo vyrobeno 8053 kusů. V USA byly tyto shermany zařazeny pouze k USMC a velká část této řady byla dodána spojencům (převážně commonwealthu) v rámci smlouvy lend-lease.Výroba byla zastavena v roce 1943.

Pod vlivem trendů, které s sebou přináší každá válka se začal Ford zabývat novým tankovým motorem na bázi svého dvanáctiválce do V původně leteckého, ale v této oblasti nepříliš využitého. Tak vznikl legendární motor GAA o výkonu 500 koní. Zástavbou do korby vznikla nová modifikace M4A3, která měla víceméně stejnou korbu jako původní M4 pouze s tím rozdílem že neměla poklopy řidiče odklopné v pravém úhlu k čelu korby ale do šikma, další rozdíl byl v poklopech motoru u starších verzí z kusu plechu a u nových složených z lamel.

Výroba byla započata v červnu 1943 ve Fordově továrně, později byla přesunuta i do GBTA a do roku 1945, kdy byla výroba ukončena jich bylo vyrobeno 3071 z toho 1690 u Fordů.

a zmínku stojí ještě verze M4A6 s motorem Caterpillar a tzv. Composite hull korbou s odlévaným čelem a zbytkem svařovaným.

Nejzávažnější změnou byl již zmíněný 76 mm kanón M1,ukázalo se však že stávající věž je pro zástavbu této zbraně malá, ukázalo se že bude dostačující věž ze dvou svařených litých dílů z prototypu T20. Tanky s touto věží byly označeny přídomkem (76).

Studie zástavby 105 mm houfnice existovala od samého začátku kariéry tanku sherman a reagovala na požadavky armády spojit palebnou sílu houfnice s mobilností tanku. Tato úprava byla vyzkoušena na jednom tanku M4 a M4A3 načež byla standardizovaná a tanky se 105 mm houfnicí byly označeny přídomkem (105), do výroby se tyto tanky dostaly v polovině roku 1944.

Další kapitolou je tank s označením M4A3E8 podle přídomku nazývaná Easy Ate. Tento tank měl nové pásy vzor T80 široké 23 palců s prostředním vodícím zubem,vyžadujícím nové provedení podvozku. Nové podvozkové vozíky měly na rozdíl od ostatních čtyři kola a odpružení uloženo horizontálně-tento podvozek byl označen HVSS (horizontal volute spring suspesion) zatím co starší verze vozíků měly pružiny uloženy vertikálně byly označeny VVSS (vertical volute spring suspension). Tanků verze E8 bylo vyrobeno 4062 kusů.

Řada modifikací byly označena jako limited standard, snad nejznámější byla varianta M4A3E2 vojáky přezdívaná Jumbo.Jumbo vznikl jako nouzová varianta. Když bylo jasné že nový tank M26 Pershing nebude hotov dříve než začátkem roku 1945, korba dostala přídavné pancéřování tlusté cca 4 cm a novou věž svařenou z velmi tlustých kovových plátů.Všechny tyto kusy byly nasazeny v evropě.

Samostatnou kapitolou jsou verze připravené pro vylodění v Normandii, tyto verze byly vojáky přezdívány Funnies (srandičky).

Na základu tanku sherman byly postaveny například obojživelné tanky M4DD s lodním šroubem a jakýmsi nafukovacím vakem okolo korby (DD neznamenalo D-DAY jak se někteří historici domnívají,a le duplex drive což znamená dvojité řízení ve vodě a na souši).

Dalšími verzemi byly tanky s odminovacími zařízeními, které byly mnohdy bizarní-některé tanky byly osazeny obrovskými železnými koly před korbou nebo dlouhým válcem tlačeným též před čelem korby, dalším odminovačem byla radlice sloužící k vyorávání min a je používaná dodnes téměř beze změny.

Na podvozku shermanu byly postaveny také řady podpůrných vozidel,jako samohybná houfnice priest ráže 105 mm, kanadský obrněný transportér RAM kangaroo a houfnice sexton, vyprošťovací tanky M32 a M74(druhá verze byla postavena na tanku s HVSS podvozkem) a britský poněkud futuristický sherman BARV. U Britů ještě chvíli zůstanu a zmíním se o verzi sherman Firefly (světluška). Britové,jak jsem se již zmínil,dostali veliké množství verze M4A2 a jelikož jim nestačil málo výkonný 75 mm kanón vecpali do původní věže! svou slavnou protitankovou šestnástiliberku.J e s podivem že u Američanů sherman nedostal nic výkonnějšího než 76 mm kanón M1 přesto že Američané měli během roku 1943-44 k dispozici nový kanón ráže 90 mm.

Za zmínku určitě stojí ještě stíhače tanků M10(75mm), M36(90mm)a britský Achilles, které byly postaveny na podvozku tanu verze M4A3 s novou vrchní částí korby a otevřenou věží.

Verzí taku M4 sherman byl postaven bezpočet a přesto že tento tank nebyl z technického hlediska nejlepším tankem druhé světové války, vyhrál ji na západní frontě. Celkem jich bylo vyrobeno kolem 55000 kusů což jej činí tankem druhé sv. války určitě nejdůležitějším.

Autor : 🕔29.03.2003 📕34.739

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 1 week ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 1 week ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 1 week ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 1 week ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • neznasam_klamstvo Pri streľbe v kasárňach zahynula len jedna žena. Druhá žena a dve deti boli len ľahko zranené, boli ošetrené spolu s preživšími vojakmi na ošetrovni v kasárňach a pokračovali v ceste do nemecka! Preživších vojakov odviezli partizáni a neskôr...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago