Obraz Němce a Německa ...(díl 12.)

Autor: Doc.PhDr. Jan Rataj, CSc. 🕔︎︎ 👁︎ 19.945

Od podzimu 1941, ruku v ruce s poněmčováním tzv. autonomie protektorátu a unifikací „böhmisch“ prostoru s III. říší, vnášela říšská propaganda do protektorátu nový obraz Němců - nacistů jalo revolucionizujícího vedoucího národa Evropy. Šiřitelem této vize mezi českým obyvatelstvem se stala skupina českých aktivistických novinářů za politického vedení Emanuela Moravce. V podání E. Moravce je Adolf Hitler „tvůrce nové epochy lidstva, stavitel “nové Evropy“, největší socialista a Němec všech dob“.

Politický vzestup E. Moravce v protektorátu za pomoci nacistů spočíval právě v tom, že Moravec nejotevřeněji z českých aktivistů formuloval zbytečnost a škodlivost české státnosti, a to i v okupační fiktivně autonomní podobě. Identifikace české existence s říšskou myšlenkou nacistické “nové Evropy“ znamenala v důsledném pojetí E. Moravce úplnou rezignaci na českou státní, politickou, ale i kulturně jazykovou svébytnost. Moravec Čechům implantoval novou říšskou identitu. Obraz Němce jako avantgardního Evropana mohl navázat na obraz nacistického Německa jako na revolučně modernistického a sociálně spravedlivého státu, s nímž se česká veřejnost setkala v pravicové antiliberální propagandě druhé republiky. Podle E. Moravce je „veliký národ německý“ nositelem „socialistické konstruktivní revoluce.“ Také E. Vajtauer zdůrazňoval, že Němci se obětovali pro Evropu. „Demokracie představuje sociální degeneraci, komunismus je sociální zrada“, nacismus nastolil „říšskou sociální jistotu“. III. říše svůj socialismus neuplatňuje třídním bojem, ale „přes národy“ (E. Moravec).

Reklama

Karel Lažnovský se pokusil o filozofii druhé světové války jako světové sociální revoluce, v níž se vede zápas mezi novým světem socialismu (III. říše) a starým světem kapitalismu, jehož baštou je liberální Velká Británie. Německý národní socialista zároveň zachraňuje Evropu před sovětským komunismem.

Obraz Němce jako vůdce Evropy je provázán s obrazem Němce jako nadřazeného pána Čech. E. Moravec vyvracel i národně územní argument pro českou autonomii. Němec je pánem středoevropského prostoru, není tudíž naším „velkým sousedem“. Žijeme na německé půdě v geopolitickém podnájmu uprostřed velkého německého národa. Je zcela přirozené, že Němec je pánem Čecha: „Jako není rovnosti mezi národy, hlavně není rovnosti mezi národem velkým a malým. Slabý nemůže bojovat se silným, nechce-li zahynout. Slabý může se silným jedině spolupracovat, když osud je vedle sebe postavil. A slabý bude mít vlivnější postavení, čím bude silnějšímu užitečnější, čím bude k němu přátelštější... Stoprocentní postoj na straně Německa je otázkou našeho budoucího žití.

Také pronacistický aktivista J. Zlom (vlastním jménem dr. Oldřich Kuba) varoval české čtenáře, že v případě českého nepřátelství vůči Němcům „není pro nás v nové Evropě slunné místo“. I u největších propagátorů spolupráce s Německem byl zakódován tradiční český obraz německé síly, představující osudovou hrozbu pro český národ. Úvahy E. Moravce mají až masochistický nádech, když si libuje, že z německého národa jde „síla přímo hrůzná“.

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více