Situace v Iráku 25. - 27.3.

Autor: Radek Havelka / Admin 🕔︎︎ 👁︎ 18.530

Za posledních několik dní se stalo mnoho nového. První věc je ta, že mi přestala fungovat televize, takže jsem ochuzen o veškeré zajímavé zprávy, které nám toto médium poskytuje, a z našeho tisku se moc věrohodných informací bohužel získat nedá. Na českých webech neustále dochází k různým záměnám názvů jednotek, cokoliv, co není “platoon“, považují naši novináři za divizi, ať už je to pluk, prapor, brigáda či jakýkoliv jiný útvar.

Ale k válce samotné. Americké jednotky prorazily u města Násiríja i Najaf na druhou stranu řeky Eufrat a postupují dále do centra Iráku k jeho hlavnímu městu. Dostaly se na hranici zhruba 100 km od města, kde je zastavila písečná bouře a odpor jednotek Republikánské gardy spolu s neutuchajícími boji v týlu, kterým se jednotky snažily vyhnout. Jejich cílem bylo obsazení klíčových míst bez snahy zapojit se do bojů ve městech s vojenskými či polovojenskými jednotkami Iráku. Toto se ale nezdá být možné, a tak vojáci museli svádět urputné boje o výše uvedená města a přechody přes řeku. Dnes v noci také údajně došlo k velké tankové bitvě u Basry, irácké jednotky překvapily Spojence, ale ti se brzy vzpamatovali a zničili cca 120 iráckých obrněných vozidel.

Reklama

Američané a Britové také stále likvidují drobná hnízda odporu v oblasti Basry a přístavu Umm Kasr, do kterého dnes začala proudit humanitární pomoc. O tom, jak ji Irák podle slov svého ministra informací nepotřebuje, svědčí davy lidí mačkajících se u nákladních aut, která tuto pomoc distribuují. Médii také proběhla informace o povstání proti Saddámovi v druhém největším městě Iráku, v Basře, ale toto se zatím nepotvrdilo. Přesto britské jednotky zaútočily na iráckou armádu, která měla údajně střílet do iráckých civilistů.

Důležitá města a místa v Iráku jsou pod neustálým bombardováním, den co den přilétají americké bombardéry B-52, padají rakety, útočí vrtulníky. Za poslední dny se jejich pozornost zaměřila na pozice Republikánských gard, které byly nuceny vyklidit první obranné pásmo ve vzdálenosti cca 50 km od Bagdádu a stáhnout se do druhého pásma v okruhu cca 30 km od města. Iráčané se snaží zmást naváděné bomby pomocí zapálených příkopů s ropou kolem města, vytvářejíce tak hustý dým.

Irák také prohlásil, že pokud Spojenci postoupí na linii 30 km od Bagdádu, použije chemické zbraně. Na tomto prohlášení jsou důležité tyto aspekty: Irák údajně žádné takovéto zbraně nemá, takže jejich použití by bylo jen dalším důkazem o jeho klamném jednaní před válkou. Dále, pokud je použije, Francie potvrdila, že se připojí ke koalici bojující s Irákem, sice ne přímo účastí svých jednotek, ale i tak se změní rozložení sil a postojů v rámci stálých členů Rady bezpečnosti OSN. Americké jednotky jsou ale na chemický útok připraveny a dá se očekávat, že by nasazení takovýchto látek nemělo způsobit větší ztráty. Navíc působení těchto zbraní je omezeno, díky vysoké teplotě v poušti se látky rychleji vypařují a jejich účinek tak pomíjí. Čeští chemici se nadále zdržují pouze na území Kuvajtu, do bojů nezasahují. Oproti tomu se nasazení už účastní i protichemická jednotka z Polska a vyslání dalších specialistů zvažují i některé další státy.

Na severní frontě se událo mnoho nového. Původní informace o vstupu tureckých jednotek na irácké území byla vetována, zřejmě pro velký mezinárodní odpor k takovému kroku Turecko ustoupilo a po jednáních s USA vyhlásilo, že se bude pouze bránit přílivu uprchlíků a možné infiltraci Kurdů na své území. Dnes v noci byla nad severní oblastí Iráku vysazena 173. výsadková brigáda USA s tisícem mužů, která má za úkol otevřít severní frontu a spolu s Kurdy zaútočit na Bagdád směrem ze severu.

Během bombardování došlo k několika incidentům, které si vyžádaly oběti z řad civilistů. Jednalo se o zničení syrského autobusu převážejícího uprchlíky z Iráku do Sýrie, dále včerejší bombardování bagdádského tržiště a několik dalších omylů včetně bojů v Basře a okolí.

Reklama

Mezi USA a Ruskem se naplno rozhořel diplomatický střet ohledně ruských dodávek zbraní a systému do Iráku, USA poskytlo ruské vládě veškeré potřebné informace, aby tato zabránila soukromým ruským firmám dodávat do Iráku protitankové rakety, přístroje pro noční vidění a rušičky naváděných bomb. USA také údajně zničilo bombardováním všech 6 těchto zařízení na území Iráku. Rusko samozřejmě svoji roli v této aféře popírá a naopak tlačí na USA, aby válku zastavily.

Spojenecké bombardování Bagdádu 26.3. také směrovalo proti irácké televizi s cílem zastavit vysílání propagandy iráckého velení.

Iráku se za zatím neobjasněných okolností podařilo sestřelit vrtulník AH-64D Longbow Apache. Irák uvedl, že ho sestřelil farmář ruční zbraní československé provenience. Pravděpodobnější ale je, že posádka byla nucena přistát po poškození způsobeném v bojové zóně či na základě opravdu velmi náhodného zásahu. Irácká televize a propaganda toho náležitě využily, Spojenci ale vrtulník 26.3. zničili údajně v obavách z toho, aby Irák nemohl použít technologie z tohoto stroje.

USA dále uvedly, že nehodlají změnit taktiku bojů a zaměřit se na civilní obyvatelstvo. K tomu by mohly vést akce irácké armády, která se převléká za civilisty nebo se naoko vzdává a potom začne střílet na přicházející spojenecké vojáky. Byla také obsazena nemocnice, ve které bylo nalezeno mnoho munice, zbraní, protichemických obleků a iráckých uniforem. CNN také uvedla, že 7 amerických vojáků z přepadeného konvoje bylo zabito, ačkoliv přicházeli se zdviženýma rukama a vzdávali se. Byla nahlášeny i další podobné incidenty.

Spojenečtí vojáci, kteří byli zraněni v boji, byli evakuováni a převezeni na základny v Německu a ve Španělsku. Ztráty se opět zvýšily o několik vojáků, část opět způsobila „friendly fire“, tedy palba vlastních jednotek, do vlastní minometné a dělostřelecké palby se dnes ráno dostala i britská jednotka, údajně bylo několik vojáků zabito, zraněno a zničeno několik vozidel. Na následky zranění zemřel další příslušník 101. výsadkové divize, který se stal obětí útoku amerického vojáka muslimského vyznání.

Spojenci uvádějí, že zajali již několik tisíc vojáků, také významného generála a příslušníka strany Baas.

USA do oblasti posílá 4. pěší divizi, velice dobře technicky vybavenou jednotku, která se pravděpodobně zapojí do útoku na Bagdád či do zajišťování týlu jednotek.

V Austrálii i Velké Británii roste podpora válečných akcí v Iráku, v Británii dokonce 76 procent obyvatel věří v úspěšný konec války.

Poslední neobjasněnou zprávou, kterou zatím nikdo nepotvrdil, je to, že z Bagdádu vyrazilo až tisíc vozidel a jednotky Republikánské gardy vstříc americkým jednotkám.

A můj komentář závěrem: nepovažuji za logické, že by irácké jednotky opustily město a vydaly se vstříc americké armádě do pouště, kde mají podstatně menší šance na úspěch. Celkově považuji spojenecký postup za úspěšný, blíží se ale doba těžkých bojů. Přesto je třeba si uvědomit, že Spojenci mají drtivou vzdušnou převahu a to bude činit veškerý pozemní odpor iráckých jednotek přinejmenším složitý, ne-li nemožný. Otevření druhé fronty na severu bude znamenat nutnost rozdělení bránících se jednotek; potřeba pokrýt větší oblast kolem Bagdádu a posily ve formě kurdských jednotek budou jistě citelnou pomocí. Nadále lze očekávat bombardování s cílem zničit vojenskou infrastrukturu a zamezit nejvyššímu velení v přístupu ke komunikaci s jednotkami v první linii. Narůstat bude jistě letecká podpora postupujících jednotek formou bitevních letounů a vrtulníků. Humanitární pomoc na jihu bude působit na morálku a vztah Iráčanů k Spojencům.

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více