Situace v Iráku 23.3. + 24.3. 2003

Autor: Radek Havelka / Admin 🕔︎︎ 👁︎ 10.727

Podle nejnovějších zpráv Spojenci postoupili hluboko do nitra Iráku, trochu diskutabilní může být reálná poloha postupujících jednotek, ale jisté je, že to se nedozvíme, neb tyto zprávy podléhají logicky utajení, aby nedošlo k ohrožení jednotek. Odhady se různí, jednotky mohou být vzdáleny od 160 km od Bagdádu až k necelým 80 km.

Na severu Iráku začíná kurdsko-americká ofenzíva jako druhá fronta této války. Kurdové nasadí cca 60 000 vojáků.

Reklama

Mnohá zpravodajství označila neděli 23.3. za tragický den US Army a podobně, připomeňme si tedy ony události. Podle britských a amerických vojenských představitelů došlo k sestřelení britského stroje Tornado GR4 baterií raket Patriot na hranicích s Kuvajtem. Příslušník americké 101. výsadkové divize vhodil tři granáty do stanů svých kolegů, 1 zabil a asi 12 - 15 zranil. Jeho motivace zatím nebyla objasněna, roli může hrát to, že je muslimského vyznání. Podle dalších zpráv Američané vjeli do léčky se svým transportem zásob a při přestřelce jich až 10 bylo zabito a podobný počet byl zraněn. Americké a britské jednotky se utkaly ve větších bojích také na přechodu řeky Eufratu u měst Násiríja a Najaf, tvrdé boje se vedou u města Basra. Cílem spojeneckých jednotek je zabezpečit strategické cíle a body, průchod svých jednotek směrem na sever na Bagdád, kde očekávám největší boje. Celkový přehled ztrát není jasný, odhaduji na 50 mrtvých a 50 - 100 zraněných. Je třeba zdůraznit, že americké a britské ztráty nejsou zdaleka to nejhorší, co se dá v průběhu války očekávat, a v každé válce umírají lidé.

Při bombardování Bagdádu a Basry údajně bylo zabito několik desítek civilistů a dalších několik stovek bylo zraněno. Zprávy ale nelze ověřit z nezávislých zdrojů, novinářům přímo v Bagdádu jsou prezentována jen ta fakta, která se hodí na podporu této teze, veškeré další informace však podléhají utajení a novináři se nesmějí volně pohybovat.

Válka také nabývá na intenzitě, co se propagandy týče, na jedné straně CNN vysílá záběry postupujících jednotek a dobyté pozice, arabské televize naopak odvysílaly záběry zajatých a zabitých amerických vojáků, čímž porušily Ženevské konvence, konkrétně článek 14 hovořící o zachování důstojnosti zajatců, o zákazu natáčení obličejů apod. Bagdád také celý včerejší den hledal údajně sestřelené piloty britského stroje, ve vodách Tigridu se proháněly hlídkové čluny a po břehu pobíhali rozvášnění obyvatelé se samopaly, podpalovali trávu při břehu a stříleli do vody. Zdali nějaké letadlo opravdu bylo sestřeleno, spojenecké zdroje nepotvrdily.

Letouny a vrtulníky spolu s raketami dnes zaútočily na pozice Republikánských gard připravených kolem Bagdádu na spojenecký útok. Tyto byly nuceny pozice v kruhu cca 50 km od města vyklidit a stáhnout se na linii 30 km od Bagdádu.

V televizním přenosu se dnes objevil také Saddám Husajn, aby povzbudil lid Iráku, provolal pár obvyklých hesel na téma imperialistické agrese, zabíjení civilistů, podpory Boha a víry ve vítězství. Poděkoval „statečným obráncům Basry, Umm Kasru“ a dalších ohnisek odporu.

Rozhořel se diplomatický konflikt mezi USA a Ruskem, když se potvrdily informace o tom, že Irák disponuje zbraněmi a noktovizory ruské provenience dodanými navzdory mezinárodnímu embargu.

Při střelbě raketami Tomahawk také došlo k několika omylům, kdy rakety dopadly mimo území Iráku, a to do Íránu a do Sýrie, kde údajně zasáhly autobus a zabily 5 osob. Je možné, že toto bylo způsobeno odchýlením díky iráckým rušičkám právě z Ruska.

Reklama

Ve válce padlo již také několik novinářů, kteří se buď dostali do palby, nebo se stali oběťmi teroristického útoku na severu země.

Na závěr přidám opět své hodnocení. Jak jsem uvedl, válka je také věcí propagandy, a tedy to, co se „hodí do krámu“ jedné straně, druhá popře a obráceně. Z irácké strany se tedy nedočkáme záběrů zničených vojenských zařízení či informací o počtu padlých vojáků, informace o počtu zraněných „civilistů“ budou nadsazené (nedávno Irák uvedl 270 zraněných po leteckém útoku na Bagdád, ale zaměstnanci Červeného kříže napočítali stovku...). Irák si také bude přisuzovat zásluhy za jakýkoliv pád letadla, výbuch tanku či mrtvého Američana, USA to samozřejmě budou popírat. Naopak budou přesvědčovat svět o tom, že v Iráku jsou zbraně chemické a biologické, a budou se snažit co nejdříve je najít. Byla objevena jedna chemická továrna, která toto podezření může potvrdit. V tom okamžiku se celý vývoj obrátí proti Iráku, čímž i země jako Francie či Rusko se mohou do konfliktu aktivně připojit. Francie už dokonce přesouvá některé své jednotky do oblasti.

Američané si musí uvědomit, že válka přináší oběti a že snadný začátek války znamenal pouhé ukolébání ve víře v to, že to bude rychlé a jednoduché. Nebude, ale myslím si, že USA na to jsou připraveny a půjdou dál za svým cílem. A tím je zcela jasně Bagdád. Ostatní místa budou pouze procházet a izolovat místa odporu, ale nebudou se zaplétat do pouličních bojů. Nadále můžeme očekávat nálety, které se ale zaměří na pozice jednotek bránících Bagdád tak, aby podpořily pěší jednotky. Dá se předpokládat, že se Spojenci pokusí zaútočit z více směrů, tedy jak z jihu, tak ze severu, potažmo ze západu. Velkou neznámou také zůstává nasazení elitní 101. výsadkové divize.

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více