Main Menu
User Menu
Reklama

Námořní bitvy starověku

Autor : 🕔01.03.2003 📕10.299
Rozpočet valka.cz 2023 : 120.000,- Kč Příjmy k 11.07.2023 : 93.998,- Kč
♡ Chci přispět

Obléhání Massalie (48 př.n.l.)     

       V letech 49-48 př.n.l. se odehrála při bojích mezi Caesarem a Pompeiem zajímavá pozemně-námořní bitva v oblasti Massalie (dnešní Marseille). Protože město bylo spojencem Pompeia, rozhodl se ho Caesar dobýt z pevniny a v průběhu bojů jej blokovat z moře. Tři Caesarovi legie pod velením Gaia Trebonia odřízly město od pevniny a 12 lodí, kterým velel Decius Brutus, se pokoušelo zablokovat přístav.

      Obránci pod velením Lucia Domiciana měli silnější loďstvo a zpočátku si z námořní blokády nedělali velké starosti. Byli si jisti vítězstvím, a tak vypluli na moře, aby odehnali protivníkovi lodě. Římané se však nezalekli přímého boje a použili taktiku abordáže. Spouštěli mostíky na protivníkovy lodě a připoutali je háky. Potom rychle pronili na jejich paluby a v přímém boji dosahovali značných úspěchů. Část Domicianévých lodí byla zničena a ostatní musely hledat útočiště v přístavu.

Reklama

      Mezitím pokračovaly boje na pevnině. Obránci nepomýšleli na kapitulaci, ale spíše počítali s rychlými posilami. Pompeius skutečně poslal obléhaným na pomoc svoji eskadru pod velením Possidia. Ta byla po připlutí poražena a musela se stáhnout do španělských přístavů. Z moře i pevniny obléhaná Massalia zanedlouho kapitulovala.

 


Předchozí stránka          Následující stránka

Reklama

Další články autora

Autor : 🕔01.03.2003 📕10.299