Bitva o Británii

Autor: Duan Barry 🕔︎︎ 👁︎ 22.669

Slovo závěrem

V této bitvě se vítězem stala RAF, i přestože Luftwaffe měla znatelnou převahu. Vyjma několika náletu na vyloďovací jednotky a Berlín se Britové výhradně bránili a je nutno přiznat, že houževnatost pilotů, mechaniků a ostatního personálů nejen na letištích, ale obsluha radarů, pozemní pozorovatelé, je obdivuhodná. Příčinou porážky Luftwaffe nebyla ovšem pouze houževnatost celé RAF, ale také mnohé chyby německého velení. Z některých příkazů v Luftwaffe doslova čiší nadutost a pýcha, přezíravost a neotřesitelný pocit vlastní nadřazenosti. Za největší chybu lze bezesporu pokus o pomstu v podobě náletů na Londýn. Pomstychtivost se již mnohokrát v dějinách nevyplatila, a stejně tak Němce stála vítězství Není pochyb o tom, že vítězství německých letců v Bitvě o Británii a následné úspěšné vylodění by asi hodně zahýbalo s pozdějším vývojem II. světové války.

Zabývat se vyčíslováním materiálních ztrát je zbytečné, neboť v kontextu celé II. světové války by jistě tato čísla vypadala směšně. Přesné počty zahynuvších civilistů se již dnes přesně nedozvíme, ale aspoň ta nepřesné a zaokrouhlené údaje jsou uvedeny výše. Je však škoda, že se mi ani v jednom z pramenů nepodařilo zjistit, kolik zemřelo pilotů. Na německé straně jich bylo samozřejmě více a ztráty mnoho zkušených pilotů se jen stěží nahrazovali zejména pak u bombardovacích jednotek. Co se týče ztrát letadel známe více méně přesná čísla. RAF pozbyla 1087 letadel (pro zajímavost soupeř nahlásil více než 3 000 sestřelených britských letadel). Luftwaffe za celou dobu bitvy odepsala 1652 z toho 533 Bf 109 a 229 Bf 110 (britští letci nahlásili 2698 sestřelů).

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více