Bitva o Británii

Autor: Duan Barry 🕔︎︎ 👁︎ 20.506

4. Fáze: 1. až 31. října

Možná že některý z čtenářů uvažuje proč je potřeba mluvit ještě o nějaké čtvrté fázi, když už bylo na počátku října zcela jasné, že k invazi nedojde. Luftwaffe sice nedokázala zvítězit ve vzdušném prostoru a vytvořit tak prostor pro operaci Seelöwe, mohla však stále působit ohromné materiální škody jak ve městech tak britskému průmyslu. V této fázi již vůbec nešlo o invazi, protože i kdyby se zázrakem podařilo zničit RAF podzimní měsíce a s nimi přicházející nepříznivé počasí by vylodění beztak znemožnilo.

Intenzita bojů znatelně polevila. Obě strany musely nahrazovat velké ztráty, a jak již bylo zmíněno výše říjnové počasí někdy zcela zamezilo vzletům. I když se zpočátku může zdát že přesunutí náletů na noc je výhodné, protože Britové nejsou úplně připraveni na boj v noci, a tak jsou ztráty německých bombardérů nižší. Dokonce první tři týdny létají téměř bez stíhací ochrany.

Reklama

Do konce října jsou ztráty britského civilního obyvatelstva 15 000 mrtvých a 21 000 raněných. Na Londýn dopadne v říjnu 7 160 tun trhavých a 170 tun zápalných bomb při 333 pumových náletech a ztrátách 321 strojů. RAF odepsalo v říjnu 182 strojů. Nálety na Londýn jako hlavní cíl končí 3. listopadu. Po sérii 57 útoků se velení Luftwaffe rohodlo, že se zaměří na různá města s průmyslovým poteciálem.

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více