Válka v Koreji 1950-1953

Autor: Evžen Petřík / Oněgin 🕔︎︎ 👁︎ 23.521

V. Postup k řece Ja-lu

Koncem září byla již většina Severokorejců zahnána za 28. rovnoběžku a na území Jižní Koreje probíhaly pouze vyčišťovací akce. Spojenecké velení mělo několik možností, jak využít stávající situace. Nakonec se rozhodlo pro definitivní osvobození celé Koreje od komunismu, které podporoval jak Li Syn-man, tak i gen. MacArthur. Zároveň také vyšla směrnice, která útok na Severní Koreu v mnohém omezovala. MacArthur ji však špatně pochopil a myslel si, že je výzvou a nikoli výstrahou. OSN přispěla k všeobecnému zmatku tím, že musí být podniknuty veškeré příslušné kroky k zajištění podmínek stability v celé Koreji, přičemž nebylo jasné, co se „příslušnými kroky“ myslí.

Velkou hrozbu v té době představovala Čína, která vyhrožovala vstupem o války, pokud Spojenci překročí 38. rovnoběžku. Nikdo však toto varování nebral vážně a 9. října hlavní síly 8. armády překročily hranici. Severokorejská obrana byla velmi slabá a již 10. října jihokorejské jednotky obsadily město Wonsan na východním pobřeží. Pod tlakem jednotek OSN, které útočily ve třech proudech, padl 19. října i Pchjong-jang. Vláda byla nucena uprchnout do Sinidžu u ústí pohraniční řeky Ja-lu a pak do města Kanggje v Severních horách.

Reklama

Po celou dobu tažení nacházeli vojáci OSN svědectví o zvěrstvech, která páchali komunisté – tisíce zastřelených a umučených civilistů lemovaly cesty, po kterých postupovali, ti, kteří se snažili tuto zemi zavřít rudého teroru. A nyní se zdálo,že se to opravdu může podařit. Vojska OSN se nacházela pouhých 160 kilometrů od čínské hranice a heslem okamžiku bylo „K řece Ja-lu!“. S cílem odříznout prchajícím Severokorejcům cestu do Číny bylo v prostoru Sukčchonu a Sunčchonu vysazeno na 4 000 parašutistů. Byl to největší vzdušný výsadek celé války a výsadkářům byly shozeny i těžké zbraně, jako např. 105mm houfnice. Výsadek byl však proveden příliš pozdě a hlavní kolona, v níž cestoval i samotný Kim Ir Sen, jim ujela doslova před nosem.

Nicméně 25. října část jednotek OSN překročila řeku Čchongčchon a od Ja-lu je dělilo pouze 90 kilometrů. Také na východě vojáci bez problémů postupovali a malá bojová skupina 7. pěší divize dokonce dorazila až k řece Ja-lu. To ještě nikdo netušil, že se Číně podařilo na území Severní Koreje nepozorovaně přesunout 150 000 svých vojáků, kteří v nejbližší době zaútočí na spojenecká vojska.

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více