Válka v Koreji 1950-1953

Autor : 🕔15.02.2003 📕14.263
Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

III. Obrana Pusanského perimetru

Perimetr tvořil obdélník, v jehož pravém dolním rohu se nacházelo město Pusan. Počátkem srpna měl gen. Walker k dispozici 92 000 vojáků, z nichž ale polovinu tvořily zbytky jihokorejských jednotek nevalné kvality. Proti nim stálo 70 000 Severokorejců. Poprvé tak nastala situace, kdy nepřítel neměl převahu v počtu mužů. Problém ale tkvěl v tom, že Američané nedokázali rozlišit od sebe jakékoli Asiaty, natož pak Jihokorejce od Severokorejců, kteří se často připojovali ke kolonám uprchlíků a působili zde značné škody. Američané původní termín „han´guk saram“, což znamená Korejec, zkomolili na slangový výraz „gook“, který se do češtiny překládá jako „rákosník“, a tento vulgarismus označující všechny Asiaty, pak Američané používali i v dalších válkách. „Charlie“ byl pak výraz pro nepřítele.

4. srpna „Charlie“ překročil řeku Naktong a chystal se dobýt město Tegu, ležící již uvnitř perimetru, které bránila slabá jednotka Jihokorejců pod velením gen. Paika. 15. srpna došlo ke krizi a generál požádal o zvláštní posily. Poprvé tak zde bojovali bok po boku Američané s Korejci. Za podpory dělostřelectva, letectva a konečně také i tanků byl útok odražen a po dlouho trvajících urputných bojích muže proti muži spojenci 24. srpna obsadili zpět všechny důležité kóty a hřebeny.

Místo toho, aby se komunisté pokusili o průlom v jediném místě, rozhodli se pro sérii útoků podél celé linie. Jedním z nejvhodnějších míst pro manévr byla oblast v okolí přístavu Masan. Díky vhodnému přemisťování sil gen. Walkerem byl útok odražen a vojka OSN přešla do protiútoku, kdy jim opět vydatně pomáhalo letectvo, které zde poprvé použilo napalm, a také přepravu raněných pomocí vrtulníků Bell H – 13 Sioux.

Jediná věc, která mohla změnit výsledek bitvy, byly tanky T 34, se kterými si ale snadno poradily nové tanky M 26 Pershing, které byly lepší ve všech parametrech. Poté nastala v bojích přestávka a Severokorejci přeskupovali svá vojska k rozhodujícímu útoku, který začal 2. září. „Charlie“ pronikl až do Jongčchonu a vrchní velitelství jihokorejské armády bylo nuceno se přemístit do Pusanu. 7. září ale město bylo dobyto zpět a bylo jasné, že spojenecká linie vydrží.

Autor : 🕔15.02.2003 📕14.263

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Štefan Sotak Zaujímavé je, že keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sa o nich píše ako o hrdinoch. A keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sú to zradcovia (Jidášske dolary a podobné frázy).

  Co pudí špiony · 5 days ago

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 2 weeks ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 2 weeks ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 2 weeks ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 2 weeks ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 3 weeks ago