Práce s resinovými modely a detail sety

Autor : 🕔02.02.2003 📕11.015

Další články autora

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

V dnešní době stále více modelářům nestačí postavit model pouze z krabičky a různě jej rozřezávají a doplňují o různé doplňky jako například motorem,novým detailním interiérem, kovovými hlavněmi a pásy u tanků či fotolepty.

V tomto článku se budu věnovat opracovávání polyuretanových částí modelů a doplňků. Pokud se už někdo z vás setkal s resinovými díly, určitě si všiml, že mají nálitky, které se nedají odstranit obyčejným modelářským nožem. Základním nářadím je žiletková pilka, lupénková pilka a brusné papíry od nejhrubších až po nejjemnější.

Nyní k samotnému popisu práce: u menších nálitků stačí použít pouze žiletkovou pilku a u nálitků o průměru větším než 1cm použijeme rovnou pilku lupénkovou. Řežeme cca 1-2 mm od okraje dílu, po odřezání nálitku přistoupíme k opracovávání smirkovým papírem, u velkých dílů použijeme hrubý papír a u malých rovnou jemný. Když z nálitku zůstane pouze půl milimetru, přistoupíme k práci s jemnějšími brusnými papíry.

Některé nálitky-převážně u velkých dílů jsou tlusté pouze pár milimetrů, v tom případě přistoupíme rovnou k práci s brusným papírem. Ze začátku použijeme velmi hrubý papír a když zbyde pouze cca 0,5-1 mm pokračujeme jako v ostatních případech.

Před barvením velmi doporučuji všechny díly umýt v teplé jarové vodě, protože k separování forem k lití dílů se používají přípravky obsahující oleje. Ale pozor!!!, voda nesmí být horká, pouze teplá, jinak by jste díl mohli poškodit, resin je velice náchylný k deformaci teplem. Náchylnost na teplo se ale dá využít k narovnání dílu pokud je pokroucený nebo ohnutý již od výrobce.

K lepení dílů použijte kyanoakrylové (vteřinové) nebo epoxidové lepidlo.

Na závěr bych chtěl dodat,že do stavby resinového modelu nebo doplňkové sady by jste se měli pustit pouze pokud máte slepeno více než 15 modelů. Pokud by měl někdo ze čtenářů tohoto článku nějaký tip, velmi rád ho uvítám.

Další články autora

Autor : 🕔02.02.2003 📕11.015

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 1 week ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 1 week ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 1 week ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 2 weeks ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • neznasam_klamstvo Pri streľbe v kasárňach zahynula len jedna žena. Druhá žena a dve deti boli len ľahko zranené, boli ošetrené spolu s preživšími vojakmi na ošetrovni v kasárňach a pokračovali v ceste do nemecka! Preživších vojakov odviezli partizáni a neskôr...

  Bratři Mašínové - fakta · 3 weeks ago