Hurricany československých letců v bitvě o Anglii

Autor: Vojtěch (Airmarshal) Novák / Vojtěch (Airmarshal) Nová 🕔︎︎ 👁︎ 34.973

Hurricany (Hawker Hurricane) patří ke stěžejním stíhacím typům v dějinách účasti československých letců ve 2.světové válce. Pro tuto skutečnost hovoří především účast čs. stíhačů  v kabinách Hurricanů v bitvě o Británii, ale i jiných kampaních. Dokládá to však i počet jimi dosažených vzdušných vítězství: 111 jistých, 24 pravděpodobných sestřelů a 37 poškozených strojů protivníka. Je to více než třetina všech dosažených vítězství čs.stíhačů za války a bylo to více úspěchů než na kterémkoli jiném typu, ať už šlo o francouzské Morany, Dewoitiny, Blochy či Curtissy, britské Spitfiry, Beaufightery nebo Mosquita či sovětské Lavočkiny. Více sestřelů než na Hurricanech dobyli jen slovenští stíhači na Messerschmittech na východnní frontě-celkem 216 sestřelů - avšak ti bojovali na straně Osy. Význam Hurricanů pro naše letectví je tedy bez diskusí.

Věnujme se nyní Hurricanům v bitvě o Anglii. Jako první se s nimi mohli seznámit příslušníci 310. a 312. stíhací squadrony R.A.F.(Royal Air Force), zformovaných v Duxfordu ve dnech 10. července respektive 29. srpna 1940.Obě squadrony zasáhly do bojů o Británii na Hurricanech Mk.I. V ní se vyznamenala především 310. peruť, které náleží i primát v dosažení prvních sestřelů čs. pilotů v barvách R.A.F. Stalo se tak 26. srpna 1940 při odrážení německého náletu na letiště Hornchurch a Debden. Squadroně byly přiznány tři sestřely. První z nich dobyl P/O Emil Fechtner, který u Great Tey poslal k zemi Messerschmitt Bf 110D-0.Další dva sestřely (Dorniery 17) byly  přiznány S/Ldr G.D.M. Blackwoodovi a Stg E.M. Prchalovi.Tři piloti 310. Squadrony byli sestřeleni, z toho dva vyskočili na padácích a třetí nouzově přistál.Největší úspěch v jediné akci dosáhla jednotka při pokusu o odražení prvního velkého denního náletu na Londýn 7. Září 1940. Při dvou ztrátách (jeden pilot nouzově přistál) sestřelila celkem 7 strojů: pět Bf 110C-4 a D-0, jeden He 111H-3(Heinkel) a jeden Bf 109E-1. Tento denní výkon se jí podařilo zlepšit při pověstné bitvě nad Londýnem 15. Září 1940. V průběhu dvou akcí jí bylo přiznáno osm sestřelů-šest Do 17Z a po jednom He 111 H-2 a H-4.Dva Hurricany byly při tom sestřeleny doprovodnými Bf 109, oba piloti se včas zachránili na padácích. Ani po říjnu 1940, který je označován historiky za konec bitvy o Británii, však vzdušné boje nepolevily. Z té doby se datuje nejtěžší porážka 310. squadrony. Dne 5. Listopadu 1940 byla nad Canterbury nečekaně zaskočena Messerschmitty Bf 109E. Aniž se její piloti dostali ke sřelbě, stál rychlý přepad jednotku čtyři letouny a pátý byl navíc omylem sestřelen britskými dělostřelci. Naštěstí ani jeden z postižených pilotů nedoznal větší újmu.Je však nutné říci, že ztrátu pěti strojů v jednom utkání neutrpěla peruť ani při nejprudších bojích v září.

Reklama

312. squadrona vzlétala do bitvy o Británii z letiště Speke, odkud bránila nedaleký Liverpool. První úspěch zaznamenala 8. Října 1940, kdy piloti F/Lt D.E. Gillan, P/O A.Vašátko a Sgt J. Stehlík sestřelili přímo nad městem Junkers Ju 88A-1. Poté se však přilepila 312. squadroně smůla na paty. 10. Října utrpěla  první ztrátu, když Sgt O.Hanzlíček musel svůj Hurrican opustit na padáku a utopil se v řece Mersey. Nedlouho poté, 13. Října, S/Ldr J.K. Ambruš zaútočil omylem na dvojici britských Blenheimů Mk.IF od 29.squadrony, které zaměnil za Ju 88. Výsledek byl tragický: jeden stroj se zřítil do moře a posádka zahynula, druhý bombardér nouzově přistál s nezraněnou osádkou.

Na Hurricanech nelétali čs. letci jen u svých národních perutí, nýbrž také u řady britských a polských squadron. Hvězdou bitvy o Británii se stal čs. příslušník 303. Polské squadrony, bojujících na Hurricanech Mk.I, Sgt Josef František. Tento nejlepší stíhač v bitvě o Británii dosáhl celkem 17 sestřelů, patřil ke stíhacím esům a k nejúspěšnějším čechoslovákům sloužícím v R.A.F. Je velká škoda, že tento skvělý letec zahynul za nevyjasněných okolností při letecké nehodě u Ewellu (zda-li bylo příčinou jeho vyčerpání či letecká nekázeň nebo oba tyto faktory, to už nezjistíme).

Nejúspěšnější čs. stíhači na Hurricanech

Pořadí Jméno Sqdn Počet jistých setřelů na Hurricenech Celkem
1. F/Lt K.M. Kuttelwascher, DFC & bar 1. 18 20
2. Sgt J. František, DFM & bar 303. 17 17
3. W/O J.Dygrýn-Ligotický 1. 6 6
4. F/Lt B.Fiřt 310. 4 5
5. P/O E. Fechtner, DFC 310. 4 4

S/Ldr - Squadron Leader
Sgt - Sergeant
F/Lt - Flying Lieutenant
W/O - Wing Commander
P/O - Pilot Officer

Na závěr bych chtěl vyzvednout slávu těchto statečných letců, kteří bojovali za národní svobodu a nasazovali životy za vlast. Je velkou hanbou co se s nimi dělo po válce za minulého režimu, dostalo se jim komunistického vděku v podobě perzekucí a soudů. I když po roce 1960 byly různé amnestie, myslím, že odvaha a činy těchto statečných mužů nebyly dodnes doceněny.

Reklama

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více