Hurricany československých letců v bitvě o Anglii

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Hurricany (Hawker Hurricane) patří ke stěžejním stíhacím typům v dějinách účasti československých letců ve 2.světové válce. Pro tuto skutečnost hovoří především účast čs. stíhačů  v kabinách Hurricanů v bitvě o Británii, ale i jiných kampaních. Dokládá to však i počet jimi dosažených vzdušných vítězství: 111 jistých, 24 pravděpodobných sestřelů a 37 poškozených strojů protivníka. Je to více než třetina všech dosažených vítězství čs.stíhačů za války a bylo to více úspěchů než na kterémkoli jiném typu, ať už šlo o francouzské Morany, Dewoitiny, Blochy či Curtissy, britské Spitfiry, Beaufightery nebo Mosquita či sovětské Lavočkiny. Více sestřelů než na Hurricanech dobyli jen slovenští stíhači na Messerschmittech na východnní frontě-celkem 216 sestřelů - avšak ti bojovali na straně Osy. Význam Hurricanů pro naše letectví je tedy bez diskusí.

Věnujme se nyní Hurricanům v bitvě o Anglii. Jako první se s nimi mohli seznámit příslušníci 310. a 312. stíhací squadrony R.A.F.(Royal Air Force), zformovaných v Duxfordu ve dnech 10. července respektive 29. srpna 1940.Obě squadrony zasáhly do bojů o Británii na Hurricanech Mk.I. V ní se vyznamenala především 310. peruť, které náleží i primát v dosažení prvních sestřelů čs. pilotů v barvách R.A.F. Stalo se tak 26. srpna 1940 při odrážení německého náletu na letiště Hornchurch a Debden. Squadroně byly přiznány tři sestřely. První z nich dobyl P/O Emil Fechtner, který u Great Tey poslal k zemi Messerschmitt Bf 110D-0.Další dva sestřely (Dorniery 17) byly  přiznány S/Ldr G.D.M. Blackwoodovi a Stg E.M. Prchalovi.Tři piloti 310. Squadrony byli sestřeleni, z toho dva vyskočili na padácích a třetí nouzově přistál.Největší úspěch v jediné akci dosáhla jednotka při pokusu o odražení prvního velkého denního náletu na Londýn 7. Září 1940. Při dvou ztrátách (jeden pilot nouzově přistál) sestřelila celkem 7 strojů: pět Bf 110C-4 a D-0, jeden He 111H-3(Heinkel) a jeden Bf 109E-1. Tento denní výkon se jí podařilo zlepšit při pověstné bitvě nad Londýnem 15. Září 1940. V průběhu dvou akcí jí bylo přiznáno osm sestřelů-šest Do 17Z a po jednom He 111 H-2 a H-4.Dva Hurricany byly při tom sestřeleny doprovodnými Bf 109, oba piloti se včas zachránili na padácích. Ani po říjnu 1940, který je označován historiky za konec bitvy o Británii, však vzdušné boje nepolevily. Z té doby se datuje nejtěžší porážka 310. squadrony. Dne 5. Listopadu 1940 byla nad Canterbury nečekaně zaskočena Messerschmitty Bf 109E. Aniž se její piloti dostali ke sřelbě, stál rychlý přepad jednotku čtyři letouny a pátý byl navíc omylem sestřelen britskými dělostřelci. Naštěstí ani jeden z postižených pilotů nedoznal větší újmu.Je však nutné říci, že ztrátu pěti strojů v jednom utkání neutrpěla peruť ani při nejprudších bojích v září.

312. squadrona vzlétala do bitvy o Británii z letiště Speke, odkud bránila nedaleký Liverpool. První úspěch zaznamenala 8. Října 1940, kdy piloti F/Lt D.E. Gillan, P/O A.Vašátko a Sgt J. Stehlík sestřelili přímo nad městem Junkers Ju 88A-1. Poté se však přilepila 312. squadroně smůla na paty. 10. Října utrpěla  první ztrátu, když Sgt O.Hanzlíček musel svůj Hurrican opustit na padáku a utopil se v řece Mersey. Nedlouho poté, 13. Října, S/Ldr J.K. Ambruš zaútočil omylem na dvojici britských Blenheimů Mk.IF od 29.squadrony, které zaměnil za Ju 88. Výsledek byl tragický: jeden stroj se zřítil do moře a posádka zahynula, druhý bombardér nouzově přistál s nezraněnou osádkou.

Na Hurricanech nelétali čs. letci jen u svých národních perutí, nýbrž také u řady britských a polských squadron. Hvězdou bitvy o Británii se stal čs. příslušník 303. Polské squadrony, bojujících na Hurricanech Mk.I, Sgt Josef František. Tento nejlepší stíhač v bitvě o Británii dosáhl celkem 17 sestřelů, patřil ke stíhacím esům a k nejúspěšnějším čechoslovákům sloužícím v R.A.F. Je velká škoda, že tento skvělý letec zahynul za nevyjasněných okolností při letecké nehodě u Ewellu (zda-li bylo příčinou jeho vyčerpání či letecká nekázeň nebo oba tyto faktory, to už nezjistíme).

Nejúspěšnější čs. stíhači na Hurricanech

Pořadí Jméno Sqdn Počet jistých setřelů na Hurricenech Celkem
1. F/Lt K.M. Kuttelwascher, DFC & bar 1. 18 20
2. Sgt J. František, DFM & bar 303. 17 17
3. W/O J.Dygrýn-Ligotický 1. 6 6
4. F/Lt B.Fiřt 310. 4 5
5. P/O E. Fechtner, DFC 310. 4 4

S/Ldr - Squadron Leader
Sgt - Sergeant
F/Lt - Flying Lieutenant
W/O - Wing Commander
P/O - Pilot Officer

Na závěr bych chtěl vyzvednout slávu těchto statečných letců, kteří bojovali za národní svobodu a nasazovali životy za vlast. Je velkou hanbou co se s nimi dělo po válce za minulého režimu, dostalo se jim komunistického vděku v podobě perzekucí a soudů. I když po roce 1960 byly různé amnestie, myslím, že odvaha a činy těchto statečných mužů nebyly dodnes doceněny.

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Štefan Sotak Zaujímavé je, že keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sa o nich píše ako o hrdinoch. A keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sú to zradcovia (Jidášske dolary a podobné frázy).

  Co pudí špiony · 4 days ago

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 2 weeks ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 2 weeks ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 2 weeks ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 2 weeks ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 3 weeks ago