Main Menu
User Menu

76. pěší divize [1942-1945]

76th Infantry Division

     
Název:
Name:
76. pěší divize
Originální název:
Original Name:
76th Infantry Division
Datum vzniku:
Raised/Formed:
01.08.1942
Předchůdce:
Predecessor:
76. divize
Datum zániku:
Disbanded:
31.08.1945
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Dislokace:
Deployed:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR

Velitel:
Commander:
01.08.1942-DD.12.1942 Reinhardt, Emil F. (Major General)
DD.12.1942-DD.07.1945 Schmidt, William R. (Major General)
DD.08.1945-31.08.1945 Evans, Henry C. (Brigadier General)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR, ( )
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Čestný název:
Honorary Name:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vyznamenání:
Decorations:
DD.MM.RRRR
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
Wilson, John B.: Armies, Corps, Divisions and Separate Brigades, Center of Military History (U.S. Army), 1999
www.history.army.mil
URL : https://www.valka.cz/76-pesi-divize-1942-1945-t20148#552538Verze : 1
MOD
Commanding General
1944.12.21 Maj.Gen.William R.Schmidt
Assistant Division Commander
1944.12.21 Brig.Gen.Francis A.Woolfley
Artillery Commander
1944.12.21 Brig.Gen.Henry C.Evans
Chief of Staff
1944.12.21 Col.William W.O'Connor
Assistant Chief of Staff G-1 ( Personnel )
1944.12.21 Maj.Lawrence E.Walker Jr.
1945.01.16 Lt.Col.Lawrence E.Walker Jr.
Assistant Chief of Staff G-2 ( Intelligence )
1944.12.21 Lt.Col.Alfred K.du Moulin
Assistant Chief of Staff G-3 ( Operations & Training )
1944.12.21 Lt.Col.Meade J.Dugas
Assistant Chief of Staff G-4 ( Supply & Evacuation )
1944.12.21 Lt.Col.Roderick L.Carmichael Jr.
Assistant Chief of Staff G-5 ( Civil Affairs )
1944.12.21 Maj.Harry R.Nelson
Adjutant General
1944.12.21 Lt.Col.George E.Norton Jr.


Vznik: 15 června 1942
Příchod ETO: 21 prosince 1944
Přesun na kontinent: 17 ledna 1945 ( D+225 )
Vstup do boje: 19 ledna 1945
Počet dní v boji: 95


Ztráty
Mrtví: 667
Zranění: 2 197
Nezvěstní: 262
Zajatí: ?
Bojové ztráty: 3 126
Nebojové ztráty: 2 430
Celkové ztráty: 5 556


Kampaně
Rhineland
Ardennes
Centarl Europe


Vyznamenání
Distinguished Service Cross: 10
Legion of Merit: 2
Silver Star: 128
Soldiers Medal: 13
Bronze Star: 1 108
Air Medal: 34



304th Infantry Regiment
1944.12.21 Col.Wallace A.Choguette
385th Infantry Regiment
1944.12.21 Col.Onto J.Bragan
1945.04.14 Lt.Col.Peter W.Garland Jr.
417th Infantry Regiement
1944.12.21 Col.George E.Bruner


76th Division Artillery
302d Field Artillery Battalion ( 105 mm Howitzer )
355th Field Artillery Battalion ( 105 mm Howitzer )
901st Field Artillery Battalion ( 105 mm Howitzer )
364th Field Artillery Battalion ( 155 mm Howitzer )


76th Reconnaussance Troop ( Mechanized )
301st Engineer Combat Battalion
301st Medical Battalion


Special Troops
776th Ordnance Light Maintenance Company
76th Quartermaster Company
76th Signal Company
Military Police Platoon
Headquarters Company
Band
URL : https://www.valka.cz/76-pesi-divize-1942-1945-t20148#75823Verze : 0
Připojené jednotky:
691st Tank Destroyer Battalion
778th Antiaircraft Artillery Battalion
749th Tank Battalion (4.4.-9.5.1945)


Bojové nasazení:
.....01.1945 - příjezd do Le Havre, Lucembursko, Echternach
.....02.1945 - Weiterbach, Ernzen, Minden, Prüm, Nims, Trier
.....03.1945 - Olk, Herforst, Grosslittgen, Mülheim
.....04.1945 - Homberg, Buttstadt, Zeitz, Altenburg, řeka Mulde, Chemitz
URL : https://www.valka.cz/76-pesi-divize-1942-1945-t20148#77211Verze : 0