Parabellum P-08 ´Luger´

Autor: Miroslav Řehák / MinTaur 🕔︎︎ 👁︎ 58.011

Ruční  palná zbraň Parabellum P-08, též zvaná jako „Luger“ vznikla již koncem 19.století. Autorem pistole je německý konstruktér Georg Luger a její typové označení P-08 je odvozeno od roku jejího zavedení do výzbroje německé armády (1908). Popularitě pistole, původně používající náboj 7,65 mm Parabellum, do značné míry přispělo její přepracování na mnohem používanější náboj ráže 9 mm Parabellum. Pistoli do své výzbroje zavedla německá armáda i námořnictvo a postupem času byla nezanedbatelnou součástí každého německého vojáka.


V letech 1908 – 1945 se vyrobilo přes 2,5 milionu těchto zbraní. Charakteristický kloubový mechanismus uzamčení závěru byl garantem spolehlivé funkce zbraně a zároveň zdrojem problémů. Systém fungoval bezvadně, pokud byl dokonale čistý, což bylo v bojových podmínkách prakticky neuskutečnitelné. Pistole nicméně proslula vynikající přesností střelby (zvláště pokud se při střelbě použila přídavná pažba, připevněná na hřbetě rukojeti), ergonomicky vhodným sklonem rukojeti a vysokou kvalitou výroby dokonce i u exemplářů vzniklých v průběhu války.


Reklama

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více