Main Menu
User Menu

7. brigáda [1925-1936]

7th Brigade

     
Název:
Name:
7. brigáda
Originální název:
Original Name:
7th Brigade
Datum vzniku:
Raised/Formed:
23.03.1925
Předchůdce:
Predecessor:
7. pěší brigáda
Datum zániku:
Disbanded:
25.08.1936
Nástupce:
Successor:
7. pěší brigáda
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
23.03.1925-15.08.1927 4. divize
15.08.1927-01.10.1933 7. divize
01.10.1933-24.08.1936 4. divize
Dislokace:
Deployed:
23.03.1925-26.10.1927 Inactive
26.10.1927-25.08.1936 Atlanta, ?

Velitel:
Commander:
23.03.1925-26.10.1927 -, - ( )
26.10.1927-07.07.1928 Howard, Jackson M. (First Lieutenant)
07.07.1928-14.11.1928 Meadow, William K. (Captain)
15.11.1928-20.07.1932 ?, ? ( )
21.07.1932-DD.09.1937 Wadlington, Robert L. (Captain)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR, ( )
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Čestný název:
Honorary Name:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vyznamenání:
Decorations:
DD.MM.RRRR
Poznámka:
Note:
1927-1936 - součást RAI
Zdroje:
Sources:
Clay, Steve E.: U.S. Army Order of Battle 1919–1941. Volume 1. The Arms: Major Commands and Infantry Organizations. Combat Studies Institute Press, 2010
URL : https://www.valka.cz/7-brigada-1925-1936-t197953#568203Verze : 3
MOD