7,5 cm PaK 40 auf PzKpfw.38(t) - diskuze

Diskuse

Ideální (a přijatý) způsob je ten že veškeré údaje se dají k základní zbrani (tedy třeba ke kanonu, kulometu...) a k věci tento prvek užívající se dá odkaz, jinak zbytečně opakujeme stejnou věc víckrát. Navíc pro člověka který se chce něco dozvědět o konkrétním stihači nemusí být zajímavé podrobnosti o zbrani ale třeba o nasazení právě toho typu a pokud sem dáme podobné informace (jinak jistě zajímavé) stává se to nepřehledné. Navíc dát sem tabulku právě bez toho úhlu je poněkud zavádějící. Asi bychom měly pro tohle (tedy průraznost) navrhnout pravidla jak ji popisovat a možná se i pokust udělat srovnávací tabulku jednotlivých děl. Hodně lidí netuší co se za termínem přesně skrývá a jak se to měří nebo porovnává. Samozřejmě to nikdy nebude zcela přesné (nenajdeme asi typ oceli na které se to zkoušelo v jednotlivých státech) mnoho lidí si také neuvědomuje že úhel není jen ten od kolmé osy, ale i ten pod jakým na pancíř střílím (tedy třeba pod úhlem 45°šikmo zepředu) asi by to stálo za samostatné téma.
URL : https://www.valka.cz/7-5-cm-PaK-40-auf-PzKpfw-38-t-diskuze-t65354#127541 Verze : 0

Citace - bitaxe :

... mnoho lidí si také neuvědomuje že úhel není jen ten od kolmé osy, ale i ten pod jakým na pancíř střílím (tedy třeba pod úhlem 45°šikmo zepředu) asi by to stálo za samostatné téma.

Úhel je vždy jen jeden. Je úplně jedno jestli střílíš šikmo zboku, svrchu nebo třeba zespodu. Úhel dopadu se měří jako úhlová odchylka dráhy střely od kolmice pancíře v místě dopadu projektilu. Pro účely porovnávání se používá nejčastěji právě těch 30°. Tohle je zřejmě empiricky stanovená hodnota která říká, že v praxi je velmi obtížné trefit pancíř nakolmo a statisticky bude nejvyšší počet zásahů kolem téhle hodnoty. Jednak kvůli různě skloněným nebo zaobleným pancířům, ale hlavně kvůli aktuální poloze vozidla vůči zbrani a podmínkám střelby.
URL : https://www.valka.cz/7-5-cm-PaK-40-auf-PzKpfw-38-t-diskuze-t65354#127544 Verze : 0
to Steiner zařadil ses do klubu těch co čtou a nechápou. Úhel je samozřejmě jen jeden, ale většina lidí si (bohužel ) neuvědomuje že i vozidlo s kolmým pancéřem je obvykle postřelováno pod nějakým úhlem. Tedy že i když máš třeba tank s kolmým a od svislé roviny neskloněným pancířem nemůžeš si říci kanon XY prostřelí kolmý pancíř na vzdálenost 500m takže když tenhle tank je tak daleko tak bude prostřelen. To je pochopitelně špatně, záleží právě na tom v jaké poloze je zbraň a cíl vůči sobě. A právě zde dochází k tomu co si většina lidí neuvědomuje (proto jsem uvedl příklad s postřelování pod úhlem 45°zepředu).
Navíc to různé země měřily různě, a ne všechny pod úhlem třeba 30°(používány byly i jiné úhly, dále není obvykle známo jaký materiál se pro zkoušku použil, že různý typ materiálu se chová různě je asi jasné, to je třeba si uvědomit a proto je třeba k podobným "porovnáváním" přistupovat poněkud opatrněji a ne že si vezmu dvě tabulky z různých zemí a pak mám pocit že mám vyhráno. Tak to totiž není, pokud jedna země je metalurgicky na vysoké úrovni a pro střelbu použila kvalitnější materiál cíle, pak její děla v té její tabulce vyjdou jakoby slabší(prostě v tom kvalitnějším materiálu se hůř dělá díra) přesto že v reálu se ukazuje opak. Proto jsou podobné tabulky sice určitě zajímavé, ale musíme je brát opatrně. Je asi dost rozdíl střílet na stejně silný pancíř třeba německého a nebo třeba japonského tanku (německé pancíře alespoň do poloviny války byly velmi kvalitní, takže lze očekávat že při stejné síle poskytují větší ochranu - markantní to bylo třeba u lodí kde se počítalo že německý pancíř je o cca 25% kvalitnější než třeba britský)
URL : https://www.valka.cz/7-5-cm-PaK-40-auf-PzKpfw-38-t-diskuze-t65354#127774 Verze : 0
omlouvám se za pravděpodobně nevhodný příspěvek pří stavbě modelu a studiu podkladů docházím k názoru že ve zveřejněných podkladech je chyba vzhledem k velikosti vnitřního prostoru rozmístění osádky buď byla osádka tříčlenná nebo byla nižší zásoba vezené munice při kombinaci objemu střeliva a čtyř členů posádky se miřič nedostane k ovládání kanonu bez toho aby stál radistovi na klíně což mi nepřipadá reálné děkuji za komentář k tomuto problému
URL : https://www.valka.cz/7-5-cm-PaK-40-auf-PzKpfw-38-t-diskuze-t65354#227109 Verze : 0
Myslím že chyba je v tom že oba členové ovládající kanon jsou nahoře ne v korbě a při střelbě vlastně klečí (nestojí tedy na dně korby ani radistovi v klíně) Právě ta minimální ochrana těchto dvou členů posádky byla Marderům vyčítána. Myslím že tam mají i sedačky pro přepravu (jsou pokud vím sundavací) v korbě jsou jen dvě sedadla pro řidiče a radistu/střelce z kulometu
URL : https://www.valka.cz/7-5-cm-PaK-40-auf-PzKpfw-38-t-diskuze-t65354#227116 Verze : 0
to o čem mluvíš je sdkfz 139 marder III tam je to takhle řidič a radista mají svoje poklopy u verze 138H je kanon víc vpředu a miřič s nabíječem sedí na hraně motorového krytu a při obsluze kanonu stojí
forum.valka.cz tady je fotka interiéru modelu za chvilku tam dám fotku s kanonem
URL : https://www.valka.cz/7-5-cm-PaK-40-auf-PzKpfw-38-t-diskuze-t65354#227122 Verze : 0
fotka modelu nic neřeší (jen jestli to firma udělala dobře nebo blbě), pokud vím u obou starších verzí je to obdobné, až u verze M (tedy s motorem uprostřed) jsou ti dva uvnitř vozidla. A pokud by stáli na dně myslím že by se sotva vešli a hlavně by to vše měli dost vysoko, za jízdy opravdu seděli na motoráku a pod zadkem měli podložené "polštáře" které tvořili sedačky.
Zkusím se kouknout jestli nemám pár fotek dovnitř, kdysi jsem to myslím fotil v Saumuru (ale nejsem si jist typem)
URL : https://www.valka.cz/7-5-cm-PaK-40-auf-PzKpfw-38-t-diskuze-t65354#227156 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více