Main Menu
User Menu

62. pěší brigáda [1921-1924]

62nd Infantry Brigade

     
Název:
Name:
62. pěší brigáda
Originální název:
Original Name:
62nd Infantry Brigade
Datum vzniku:
Raised/Formed:
DD.MM.1921
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
12.05.1924
Nástupce:
Successor:
61. pěší brigáda
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Dislokace:
Deployed:
DD.MM.1921-17.06.1922 -, -
17.06.1922-12.05.1924 Montgomery, ?

Velitel:
Commander:
DD.04.1923-12.05.1924 Screws, William P. (Brigadier General)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR, ( )
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Čestný název:
Honorary Name:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vyznamenání:
Decorations:
DD.MM.RRRR
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
Clay, Steve E.: U.S. Army Order of Battle 1919–1941. Volume 1. The Arms: Major Commands and Infantry Organizations. Combat Studies Institute Press, 2010
URL : https://www.valka.cz/62-pesi-brigada-1921-1924-t198215#568739Verze : 2
MOD