6 mm Merveilleux

6 mm Merveilleux


Francouzký náboj z konce 19. století pro pistoli Merveilleux. Pistolí na steném principu se ve Francii vyrábělo několik typů (Gaulois, Protector a pod) i v ráži 8 mm viz foto č.3. Náboj má krytý středový zápal viz foto č.4. Náboj na snímku vyrobila firma Gévelot-Gaupilat, ale ražba je tak nezřetelná, že jsem ji nefotil. Vpravo je náboj 22 Long Rifle, foto autor.


Pramen: J. Hýkel, V. Malimánek „Náboje do ručních palných zbraní“ Naše vojsko Praha 1998 A. Andersen, V. Andresen, T. Stromstad „Cartridge Cases“ nákladem vlastním, Norsko 1995, Jaroslav Lugs "Ruční palné zbraně" 1. díl, 1. vydání Naše vojsko Praha 1956, Erlmeier - Brandt "Handbuch der Pistolen und Revolver Patronen" 1. díl, 2. vydání Journal Verlag Schwend Schwäbisch Hall 1967.
URL : https://www.valka.cz/6-mm-Merveilleux-t126503#428904 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více