37 mm PROTILETADLOVÝ KANÓN vz. 1939

Autor : 🕔23.09.2002 📕21.211

Další články autora

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Zaměřím se na technický popis protiletadlového kanónu. Modeláři jistě při stavbě modelu v měřítku 1:72 ocení málo dostupné fotografie i některé technické údaje, které se mi podařilo získat.

Automatický protiletadlový kanón ráže 37 mm vzor 1939 si zaslouží pozornost modelářů. Bohužel, pokud je mi známo, není v měřítku 1:35 vyráběn – byl by to překrásný „kousek“ k doplnění ZIS-42 od firmy Fort , jak v tažené, tak i vezené podobě.

Po dobu války tento kanón nesl hlavní tíži protivzdušné obrany vojsk Rudé armády a Válečného námořnictva, omezeně byl využíván i k boji s lehce pancéřovanými cíly. Nacházel se i ve výzbroji československých jednotek na „Východě“. Po ukončení války zůstaly ve výzbroji naší armády a ještě v roce 1950 jich bylo evidováno 64 ks. Používal se v lokálních konfliktech a prakticky po celou válku ve Vietnamu.

Byl vyráběn samohybný protiletadlový kanón ZSU-37, kdy PLK byl instalován na podvozek lehkého tanku T-70 (inspirace pro tvůrce zajímavých konverzí, modely T-70 jsou k dispozici). Celkem bylo vyrobeno do roku 1948 přibližně 340 kusů.

Z hlavních takticko - technických dat kanónu lze uvést následující. Výškový dostřel dosahoval 6700 m a dálkový až 8500 m, hmotnost střely - 0,76 kg a její počáteční rychlost byla 900 m/s. Hlaveň měla délku 2315 mm. Rozsah odměru – 360°a náměru byl –5° až +85°. Rychlost střelby byla až 180 ran/ min. Hmotnost tažené verze na čtyřkolovém podvozku činila 2100 kg.

Na obr. 1 je zachycena tažená verze, kterou se mi podařilo již v roce 1978 vyfotografovat v KYJEVSKÉM MUZEU VELKÉ VLASTENECKÉ VÁLKY.


Obr. 1 37 mm PLK vz.1939

Některé detaily jsou patrné z obr. 2, kde je zachycen výcvik protiletadlovců.


Obr. 2 PLK při výcviku protiletadlovců

Na posledních barevných fotografiích, pořízených v dubnu 2001 (obr. 3,4,5), je zachycen popisovaný protiletadlový kanón opět v kyjevském muzeu.


Obr. 3

Obr. 4

Obr. 5

Fotografie modelu a podrobný popis úprav stavebnice od firmy PST je v ruském modelářském časopise M-HOBBY č.3/2001 a v elektronické podobě na internetové adrese https://m-hobby.df.ru. Věřím, že jsem pomohl některým modelářům při stavbě modelu, seznámil je s některými technickými údaji a historií tohoto protiletadlového kanónu.

Materiály: archiv autora, internet

Foto: autor a archiv autora

Další články autora

Autor : 🕔23.09.2002 📕21.211

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Štefan Sotak Zaujímavé je, že keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sa o nich píše ako o hrdinoch. A keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sú to zradcovia (Jidášske dolary a podobné frázy).

  Co pudí špiony · 4 days ago

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 2 weeks ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 2 weeks ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 2 weeks ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 2 weeks ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 3 weeks ago