37 mm PROTILETADLOVÝ KANÓN vz. 1939

Autor : 🕔23.09.2002 📕20.891

Další články autora

Zaměřím se na technický popis protiletadlového kanónu. Modeláři jistě při stavbě modelu v měřítku 1:72 ocení málo dostupné fotografie i některé technické údaje, které se mi podařilo získat.

Automatický protiletadlový kanón ráže 37 mm vzor 1939 si zaslouží pozornost modelářů. Bohužel, pokud je mi známo, není v měřítku 1:35 vyráběn – byl by to překrásný „kousek“ k doplnění ZIS-42 od firmy Fort , jak v tažené, tak i vezené podobě.

Po dobu války tento kanón nesl hlavní tíži protivzdušné obrany vojsk Rudé armády a Válečného námořnictva, omezeně byl využíván i k boji s lehce pancéřovanými cíly. Nacházel se i ve výzbroji československých jednotek na „Východě“. Po ukončení války zůstaly ve výzbroji naší armády a ještě v roce 1950 jich bylo evidováno 64 ks. Používal se v lokálních konfliktech a prakticky po celou válku ve Vietnamu.

Byl vyráběn samohybný protiletadlový kanón ZSU-37, kdy PLK byl instalován na podvozek lehkého tanku T-70 (inspirace pro tvůrce zajímavých konverzí, modely T-70 jsou k dispozici). Celkem bylo vyrobeno do roku 1948 přibližně 340 kusů.

Z hlavních takticko - technických dat kanónu lze uvést následující. Výškový dostřel dosahoval 6700 m a dálkový až 8500 m, hmotnost střely - 0,76 kg a její počáteční rychlost byla 900 m/s. Hlaveň měla délku 2315 mm. Rozsah odměru – 360°a náměru byl –5° až +85°. Rychlost střelby byla až 180 ran/ min. Hmotnost tažené verze na čtyřkolovém podvozku činila 2100 kg.

Na obr. 1 je zachycena tažená verze, kterou se mi podařilo již v roce 1978 vyfotografovat v KYJEVSKÉM MUZEU VELKÉ VLASTENECKÉ VÁLKY.


Obr. 1 37 mm PLK vz.1939

Některé detaily jsou patrné z obr. 2, kde je zachycen výcvik protiletadlovců.


Obr. 2 PLK při výcviku protiletadlovců

Na posledních barevných fotografiích, pořízených v dubnu 2001 (obr. 3,4,5), je zachycen popisovaný protiletadlový kanón opět v kyjevském muzeu.


Obr. 3

Obr. 4

Obr. 5

Fotografie modelu a podrobný popis úprav stavebnice od firmy PST je v ruském modelářském časopise M-HOBBY č.3/2001 a v elektronické podobě na internetové adrese https://m-hobby.df.ru. Věřím, že jsem pomohl některým modelářům při stavbě modelu, seznámil je s některými technickými údaji a historií tohoto protiletadlového kanónu.

Materiály: archiv autora, internet

Foto: autor a archiv autora

Další články autora

Autor : 🕔23.09.2002 📕20.891

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře

 • Kohy

  Ano spoustu příslušníků policie jen dělalo svojí práci nehledě na ideologii ale spoustu znich bohužel viděli na ideologii i své obohacení a nezdráhali se mučit nevinné popřípadě je střílet mlátit atd . v této situaci je to těžké říct kdo a nebo...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • RaS

  Doporučuji knihu pana Karla Pacnera Atomoví špioni. Je tam velmi podrobně a fundovaně popsáno, jak se ten který stát dobral své jaderné bomby a jak se tomu světové společenství snažilo (neúspěšně) zabránit.

  Operace Opera – předehra · 1 week ago

 • CZjak

  radiostanice byly však nee v takovém počtu jakým si žádalprolém byl v tom, že v roce 1941 měli pouze velitelské však od Prosince při protiofenzívě měl výhradně každý v 1942 byly již z 82% kvůli i dodávkám spojenců zjisti si informace pro příště a...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 1 week ago

 • jikjik

  Pokud je mi známo, maršál G.I. Kulik byl náčelníkem správy DRRA dělostřelectva, ne tanků.

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 2 weeks ago

 • volado1

  Sprosti vrahovia,nic ine

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • jikjik

  25. ledna 1935 ... V zemi zuřil hlad organizovaný soudruhem Stalinem a jinými soudruhy. - a tím jsem skončil. Dál to nemá cenu číst. 1) Hladomor byl v roce 1933. 2) Stalin se jako jeden z mála staral ten hlad zlikvidovat. 3) Většina zemřelých na...

  Výcvik sovětských letců pro 2. světovou válku · 2 weeks ago

 • jikjik

  Ano, autor má naprostou pravdu. Sovětská armáda převyšovala německou početně i kvalitou výzbroje. Například tank T34 byl tak dobře pancéřován, že velitel neviděl ven a ani neměl radiostanici. podobně ta skvělá letadla, která sice dosahovala...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 2 weeks ago

 • R

  Dobrý den, nevím zda to již někomu dnes pomůže, ale připojím svůj názor. Igor byl veselý a hodný kluk. Osudnou se mu stala láska k jeho psímu kamarádovi, který byl vystrašený pod buňkou a Igor se pro něj vracel z již nastartovaného OT-64. Provádět...

  Úmrtia vojakov OS SR v zahraničných operáciách · 1 month ago

 • seky

  Článek ucházející, ale je tu jeden obrovský, vemi podstatný nesmysl. Motor V2 rozhodně nevychází z Liberty ani omylem. Nemá ani podobnou koncepci a ani podobný design dílů. Jsou to dva naprosto odlišné motory v každém směru. Ve zkratce:...

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 1 month ago

 • Patrik Novák

  Velice poučné čtení. Děkuji

  Českoslovenští letci v polské kampani 1939  · 1 month ago