Main Menu
User Menu

537. pěší prapor [1925-1928]

537th Infantry Battalion

     
Název:
Name:
537. pěší prapor
Originální název:
Original Name:
537th Infantry Battalion
Datum vzniku:
Raised/Formed:
DD.09.1925
Předchůdce:
Predecessor:
Datum zániku:
Disbanded:
05.09.1928
Nástupce:
Successor:
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
DD.09.1925-05.09.1928 7. sborová oblast
Dislokace:
Deployed:
DD.09.1925-03.04.1928 De Soto, Missouri
03.04.1928-05.09.1928 Wynne, Arkansas
Velitel:
Commander:
DD.09.1925-05.09.1928 ?, ? ( )
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:

Poznámka:
Note:
Zdroje:
Sources:
Clay, Steve E.: U.S. Army Order of Battle 1919–1941. Volume 1. The Arms: Major Commands and Infantry Organizations. Combat Studies Institute Press, 2010.

URL : https://www.valka.cz/537-pesi-prapor-1925-1928-t125414#425769Verze : 0
MOD