Main Menu
User Menu

53. strelecká divízia

1. 2. 1919 - z 2. okruhu pohraničnej ochrany bola sformovaná 2. pohraničná divízia
21. 8. 1919 - premenovaná na 53. pohraničnú divíziu
jan. 1920 - premenovaná na 53. streleckú divíziu
dec. 1920 - rozpustená


Operácie:
Do sept. 1919 v rezerve Západného frontu.
Od okt. 1919 - 2. a 3. strelecká brigáda divízie bojujú proti Judeničovým vojskám
Od jan.1920 sústredené v zostave Západného frontu:
- Májová operácia
- Júlová operácia
- Varšavská operácia
Divízia sa dostala (ustúpila?) do Východného Pruska, kde bola internovaná a po návrate do Sov. Ruska bola rozpustená.


Nadriadené jednotky:
-mar.-jún 1919 - Litovsko-bieloruská armáda
-jún-júl 1919 - 16. armáda
-august 1919 - máj 1920 - 15.armáda
-jún-august 1920 - 04. armáda


Náčelníci divízie:
1.2.1919-21.8.1919 - Glasko A. S. (Гласко А.С.)
21.8.1919-1.9.1919 - Baranov S. A. (Баранов С.А.)
1.9.1919-15.5.1920 - Akimov V. I. (Акимов В.И.)
15.5.1920-25.6.1920 - Tarasov-Rodionov A. I. (Тарасов-Родионов А.И.)
25.6.1920-august 1920 - Ščerbakov P. K. (Щербаков П.К.)


Zdroj:
https://rkka.ru/handbook/regsd3.htm[/url]
URL : https://www.valka.cz/53-strelecka-divizia-t66927#236702Verze : 0