Main Menu
User Menu

5. pěší divize [1951-1953]

5th Infantry Division

     
Název:
Name:
5. pěší divize
Originální název:
Original Name:
5th Infantry Division
Datum vzniku:
Raised/Formed:
06.04.1951
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
01.09.1953
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Dislokace:
Deployed:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR

Velitel:
Commander:
06.04.1951-DD.MM.RRRR Wells, Thomas J. (Colonel)
01.02.1952-30.11.1952 Keiser, Lawrence B. (Major General)
01.12.1952-01.09.1953 Barth, George B. (Major General)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR, ( )
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Čestný název:
Honorary Name:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vyznamenání:
Decorations:
DD.MM.RRRR
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
Wilson, John B.: Armies, Corps, Divisions and Separate Brigades, Center of Military History (U.S. Army), 1999
https://perso.numericable.fr/~yvesjbel/cg1767.html
URL : https://www.valka.cz/5-pesi-divize-1951-1953-t191075#551993Verze : 4
MOD