Main Menu
User Menu

5. námořní stíhací křídlo [1943-1945]

5th Naval Fighter Wing


SPOJENÉ KRÁĽOVSTVO
5th NAVAL FIGHTER WING
5. NÁMORNÉ STÍHACIE KRÍDLO
Dátum vzniku
DD.12.1943
Predchodca

Dátum zániku
30.11.1945
Nástupca

Nadriadené veliteľstvo

Dislokácia
DD.12.1943-??.02.1944 Eglinton
??.02.1944-??.07.1944 HMS Begum
??.07.1944-30.11.1945 HMS Indomitable
Velitelia
DD.12.1943-28.02.1944 ???
28.02.1944-07.04.1944 Sears, H.P. (Cdr)
07.04.1944-09.09.1944 Jameson, T.G.C. (Senior Officer Air, Cdr)
09.09.1944-??.04.1945 Harrington, T.W. (Lt Cdr, Acting)
??.04.1945-30.11.1945 ???
Podřízené telesa
DD.MM.1943-30.11.1945 1839. peruť FAA
DD.MM.1943-30.11.1945 1844. peruť FAA
Pramene

Literatúra
David Wragg - Fleet Arm Handbook 1939-1945, Sutton Publishing, ISBN 0-7509-3430-1
Poznámka

URL : https://www.valka.cz/5-namorni-stihaci-kridlo-1943-1945-t32876#280761Verze : 0
MOD
5. Naval Fighter Wing
vznikl na letišti Eglinton v prosince 1943. v úoru 1944 byl na HMS Begum odeslán do Indického oceánu. Od července téhož roku operačně působil z flotilové letadlové lodě HMS Indomitable v rámci Eastern Fleet a pak v Tichomoří v sestavě British Pacific Fleet. Po skončení války byl odeslán zpět do Británie a zrušen 30. listopadu 1945


Zařazené squadrony:
1839. Hellcat Mk.I, Mk.II
1844. Hellcat Mk.I, Mk.II
URL : https://www.valka.cz/5-namorni-stihaci-kridlo-1943-1945-t32876#118756Verze : 0
MOD